Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz?

Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz?

♦♦“Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz?” kitabındaki bilgiler, küçük porsiyonlara ve yüksek kaliteli yiyecekler yemeye dayanmaktadır. Bu kitabın yazarı olan Mireille Guiliano, Fransız kadınların diyet yapmadıklarını, kalori saymadıklarını ve öğün atlamadıklarını iddia ediyor. Bunları yapmak yerine Fransızlar gıda ile dengeli bir ilişki geliştirmişlerdir. Bu dengeli ilişkiyi, Guiliano “Fransız zen” olarak ifade etmektedir.

♦♦Diyet; yağsız et, taze meyve, sebze, ekmek, zeytinyağı ve bol miktarda suyun dengeli bir şekilde tüketilmesine odaklanıyor. Bu diyette, başka diyetlerde yasaklanan çikolata ve şarap gibi şeyler bile orta kararda tüketilebilir. Bu diyet, kalori sayacağınız ya da bazı şeyleri yemeyeceğiniz bir diyet değildir. Bu diyet, ne yediğinizi bildiğiniz ve vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu şeyi vücudunuza verdiğiniz türden bir diyettir.

♦♦Porsiyon kontrolü bu diyetin anahtarıdır. Guiliano, yavaş yemek yemenin daha küçük porsiyonlarla doymanıza yardımcı olacağını ileri sürüyor. Fransız kadınlar, beş duyularıyla yiyorlar. Bunu yapmaları, onların daha az yemesini sağlıyor çünkü yemek yerken yiyeceğin tadını çıkarmaya dikkat ediyorlar. Guiliano, Amerika’daki porsiyon boyutlarının kontrolden çıktığını söylüyor. Fransa’da bir kruvasanın büyüklüğünü Amerika’daki kruvasanla karşılaştırırsanız, Fransız kadınlarının kahvaltıda neden genellikle pasta yemeyi tercih ettiklerini ve Amerikan kadınlarının bunu yapamayacağını hemen anlayabilirsiniz. Guiliano’ya göre, Amerikalıların miktardan ziyade kaliteye öncelik vermeyi ve yiyecekleri gerçekten takdir etmeyi öğrenmeleri gerektiğini belirtiyor.

♦♦Diyetin bir diğer önemli yönü de, her gün bol bol su, düzenli olarak bitkisel çay ve çorba içilerek vücuda çok fazla sıvının sokuluyor olması.

♦♦Zorunlu olmamasına rağmen, Guiliano, diyet planının bir parçası olarak büyülü bir pırasa çorbasının içilmesini teşvik ediyor. Bu çorbanın, hafta sonu tatili sırasında yapılması ve tüketilmesi gerekiyor çünkü bu çorba temel olarak, vücudunuzun yiyecek isteklerini engelleyecek ve vücudunuzu sıfırlayacak bir detoks anlamına geliyor. Çorbayı yapmak için 1 kilogram pırasa ve pırasanın üstüne gelecek kadar su gerekiyor. Bu çorbanın pazar günü akşam yemeğine kadar tüm hafta sonu, her üç saatte bir, bir kâse kadar içilmesi gerekiyor.

Diyetin Artıları

Diyet, uzun süreli etkileri olan yiyeceklerle ilişkinizi geliştirmeyi amaçlar.

Diyetin Eksileri

Pırasa çorbası detoks haftası hiç de sağlıklı bir şey değildir.

Diyetin Vaat Ettikleri

Guiliano, Akdeniz kaynaklı diyetin ve yiyeceklerle dengeli bir ilişki kurulmasının sağlıklı kilonuza gelmenize ve yaşam tarzınızı da sağlıklı bir hale getirmeye yardımcı olacağını iddia ediyor. Bu diyette hızlı bir şekilde kilo vermek planlanmıyor. Bu diyet, Guiliano’nun “Vücudunuzun kadranlarının üç ay içinde yeniden ayarlanması ” olarak tanımladığı bir yaşam tarzı değişikliği.

Guiliano’nun planı, hayattaki tüm güzel şeylerden vazgeçmek zorunda kalmadan hayatınızda işleri yoluna koyabileceğinizi vaat ediyor.

Diyetin Artıları ve Eksileri

  • “Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz?” kitabında kilo kaybına sağlıklı bir şekilde yaklaşılıyor. Bu durum ise yiyeceklerle ilişkilendirilen suçluluk hissinden kurtulmayı ve suçluluk duyduğunuz yiyecekleri sağlıklı bir ilişkiyle değiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu diyetle ilgili önemli olan şeylerden biri de yüksek kaliteli yiyecekler yemeyi ve gerçekten keyif almayı teşvik etmesi. Guiliano yemek yemeyi özel bir zamana dönüştürmek istiyor. Okurlardan televizyonu kapatıp masaya oturmalarını ve ne yediklerine dikkat etmelerini istiyor.
  • “Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz?” kitabında işlenmiş gıdalar hariç hiçbir şey tamamen yasaklanmış değildir. Çikolata, hamur işleri ve bagetler de dâhil olmak üzere taze olan her şey orta kararda tüketildiği sürece iyi olarak düşünülüyor.
  • Bu diyetin eksi yanı ise diyetin çok fazla zamanı ve parası olmayanlar için zor olabilmesidir. Yavaş, dinlendirici bir yemeğe oturmak, yoğun hayatları olan birçok insanın sahip olmadığı bir lükstür. Ayrıca taze ve kaliteli malzemeler almak o kadar kolay değildir. Bu ürünleri satın almak çok daha zor olacaktır ve ödenecek ücret de artacaktır.
  • Büyülü pırasa çorbası detoks hafta sonunu düşünenlerin, özellikle bu uygulamanın sağlıklı bir hareket olmadığını bilmeleri gerekiyor. Bu çorbanın besin değeri çok düşüktür ve hafta sonu içerisinde kilo kaybına neden olsa da verdiğiniz kilolar sadece vücudunuzdaki suyun gitmesinden dolayı olacaktır. Bazı insanlar detokslardan sonra çok iyi hissederler, ancak bunun nedeni genellikle kişilerin işlenmiş gıdalardan, sağlıksız yağlardan ve ilave şekerden kaçınmalarının sonucudur. Ayrıca, bu uygulamayı yapan kişilere hafta sonu sırasında kendilerini yormamaları tavsiye edilir. Bu durum, pırasa çorbası detoksunun kişinin günlük aktiviteleri için yeterli enerjiyi vermediği anlamına gelir.
  • “Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz?” kitabının internet sitesinde, insanların pırasa çorbası hafta sonunu tartıştığı bir mesaj panosu var. Birçoğu hafta sonu ile ilgili olumlu bir deneyim yaşadığını, bu hafta sonunun iştahlarını azalttığını ve yiyeceklere odaklanmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. Ancak, pek çok kişi de bu deneyimin kendilerini aşırı derecede acıkmış hissetmelerini sağladığını ve bu detoksu tüm hafta sonu için yapmamaya karar verdiklerini belirtiyor.

Multi Yaşam’a Göre

  • Bu diyette, yenilen şeylerin miktarından ziyade kalitesine önem veriliyor. Guiliano, taze malzemeler konusunda tutkulu ve yemeklerin tadını çıkarmaya önem veriyor. Bu diyette kalori sayımının ya da kendinizi kısıtlanmış hissedeceğiniz kuralların olmaması gerçekçi ve uzun vadeli kilo verme stratejinizin yapılanmasına yardımcı olur. Diyette bol su içilmesine vurgunun büyük olması, birçok yetişkinin gün içinde yeterince su içmediği düşünüldüğünde harika bir şeydir.
  • Bu diyetin en büyük olumsuz yanı ise yapılması zorunlu olmasa da pırasa çorbası hafta sonudur. Bu sebze çorbasını yemek repertuarınıza eklemek isteyip istemediğinizi görmek için pırasa çorbasını denemekte bir yanlışlık olmasa da, tüm hafta sonu için sadece pırasa çorbası içmenizi önermeyiz. Eğer bu detoksu denemek istiyorsanız, özellikle kan şekeriyle ilgili sorunlarınız varsa yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  • Guiliano, meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekleri teşvik ederken, tada ve yiyeceklerinin değerinin bilinmesine daha fazla önem veriyor. Guiliano, mevsiminde olan meyve ve sebzeleri yemeyi öneriyor ve mevsiminde olanların, olmayanlardan daha lezzetli olduğunu öne sürüyor. Kalitesiz bir şeker yerine kaliteli bir çikolata parçasını yemenin, her seferinde daha lezzetli ve sağlıklı bir seçim olduğunu da belirtiyor. Bu düşünceye biz de kesinlikle katılıyoruz. Yine de, bunu yapmak, bazı insanların karşılayabileceğinden daha pahalı bir şey olabilir.
  • Guiliano’ya göre, sağlıklı bir şekilde kilo verme ve bu kiloyu korumanın anahtarı, daha küçük parçalar halinde yüksek kaliteli gıdalar tüketmek. Guiliano, sağlıklı kiloda olmak için spor salonunda egzersiz yapmanın gerekli olduğuna inanmıyor. Fransız kadınlarının spor salonunu sevmediğini ve egzersizlerini her yere yürüyerek yaptıklarını yazıyor.
  • Bu cümlelere dayanarak spor salonunda yaptığınız egzersizleri hemen durdurmayın! Tipik yaşam tarzlarımız yeterince yürüyüş içermediğinden fazladan egzersiz yapmanız gerekebilir. Koşu bandında koşmanın ya da bisiklete binmenin kendi başına sizi mükemmel sağlığa kavuşturmayacağını biliyoruz. Ancak sağlıklı bir diyetin yanı sıra egzersiz yapmak, sağlıklı kilo vermenin anahtarıdır ve yapmanız kesinlikle tavsiye edilir.

Yiyeceklerle İlişkinizi Geliştirmek için Yapabileceğiniz Diğer Şeyler Nelerdir?

♦♦Açlığınızı ve tokluğunuzu 1 ile 10 arasında bir ölçekte düşünün, 1’i son derece açsanız ve 10’u ağzınıza kadar doluysanız seçin. Atıştırmalık veya yemek yemeyi bu değer yaklaşık olarak 3’e geldiğinde seçin ve bir şeyler yerken 7’ye ulaştığınızda yemek yemeyi bırakın. Doygunluk, yemeğe başladıktan sonra en fazla 20 dakika içinde hissedilir. Bu yüzden, daha yavaş yemeniz ve açlık ölçeğinize dikkat etmeniz yemek yerken sizi yönlendirerek aşırı yemenizi önleyebilmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...