Fronkül (Çıban) Nedenleri ve Tedavisi

Fronkül (Çıban) Nedenleri ve Tedavisi

Fronkül, çıbanlar için kullanılan başka bir kelimedir. Çıban, kıl foliküllerinin bakteri veya mantar enfeksiyonlarıdır. Enfekte olmuş saç folikülü vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir, sadece kafa derinizde değil. Kıl folikülü enfekte olduğunda, çevresindeki cilt iltihaplanır. Buruşuk, cildiniz üzerinde kırmızı, kabarık bir şiş gibi gözükür ve yırtılıp sıvı sızdırır. Fronküller en sık yüz ve boyunda bulunur. Ayrıca, kalçalarınızda veya kalçalarınızda da bir çıban geliştirebilirsiniz.

Fronkül (Çıban) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Fronkül (Çıban) Nedir?

Fronkül, çıbanlar için kullanılan başka bir kelimedir. Çıban, kıl foliküllerinin bakteri veya mantar enfeksiyonlarıdır.

Nasıl Görünür?

Kıl folikülü enfekte olduğunda, çevresindeki cilt iltihaplanır. Buruşuk, cildiniz üzerinde kırmızı, kabarık bir şiş gibi gözükür ve yırtılıp sıvı sızdırır.

Endişelenmeli Miyim?

Fronkülünüz yırtılmazsa veya birkaç hafta sonra hala şiddetli ağrı çekiyorsanız doktorunuza başvurun. Enfeksiyonu temizlemek için antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dermatoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Fronkül Belirtileri

Fronkül, cildinizde sivilce benzeri iyi huylu görünümlü bir yumru olarak başlayabilir. Bununla birlikte, enfeksiyon kötüleştikçe, kaynama sert ve acı verici olabilir. Bakteriler ve ölü deri hücreleri, derinin altında birikebilir ve irin oluşturur. Baskı birikir ve sıvılarını salmasına neden olur.

Ağrı genellikle bir fronkül yırtılmasından hemen önce en kötü durumundadır ve büyük olasılıkla sıvı boşaldıktan sonra iyileşecektir.

Mayo Clinic’e göre, fronkül bir golf topu kadar büyük veya bir bezelye tanesi kadar küçük olabilir. Enfekte olmuş kıl folikülünün etrafındaki cilt kırmızı, şiş ve hassas olabilir. Yara da mümkündür.

Vücudunuzun aynı genel bölgesinde birkaç çıbanın gelişmesine kızılyara denir. Kızılyaralar ateş ve üşümeye neden olabilir. Bu semptomlar tek bir çıbanda daha az görülür.

Fronkül Nedenleri Nelerdir?

Herhangi bir bakteri veya mantar türü bir fronküle neden olabilir. En yaygın bakteri Staphylococcus aureus’tur, bu nedenle fronküllere stafil enfeksiyonları denir. Herkesin derisinde S. aureus normal olarak bulunur. Bakteri sadece kan akışınıza kesik veya çizik gibi açık bir yaradan girerse enfeksiyona sebebiyet verir. Bakteri kanınıza girdikten sonra, bağışıklık sisteminiz onunla savaşmaya çalışır ve fronkül aslında onu yok etmek için çalışan beyaz kan hücrelerinin sonucudur.

Eğer bağışıklık sisteminiz tehlikeye girerse ya da yaralarınızın iyileşmesini yavaşlatan tıbbi bir durumunuz varsa, bir fronkül riski daha yüksektir. Aşırı kuru, kaşıntılı cilt ile karakterize edilen kronik bir cilt hastalığı olan şeker hastalığı ve egzama, bir stafil enfeksiyon riskini artırabilen iki kronik durum örneğidir. Ek olarak zaten bir enfeksiyon geçirmiş biriyle yakın, kişisel temasta bulunursanız da riskiniz artabilir.

Fronküls Tedavisi

Bir fronkülün iki haftadan fazla bir süre süren büyük, yırtılmamış veya çok acı verici olmadığı sürece, birçok insanın tedavi için doktora gitmesine gerek yoktur. Genelde bir fronkül zaten boşalmış olur ve bu süre zarfında iyileşmeye başlamıştır.

İnatçı fronküller için tedavi genellikle drenajı ve iyileşmeyi teşvik eden adımları içerir. Sıcak kompresler bir fronkülün kırılmasının hızlanmasına yardımcı olabilir. Drenajı kolaylaştırmak için gün boyunca ılık, nemli bir kompres uygulayın.

Bir fronkülden sonra hem iyileşmeyi hem de ağrıyı gidermek için sıcaklık vermeye devam edin. Statik bakterilerin vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için ellerinizi ve kaynama alanını iyice ve sık sık ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkayın.

Fronkülünüz yırtılmazsa veya birkaç hafta sonra hala şiddetli ağrı çekiyorsanız doktorunuza başvurun. Enfeksiyonu temizlemek için antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz ayrıca, ofisindeki steril aletler ile fronkülü manuel olarak boşaltmayı seçebilir. Sıkarak, iğneleyerek veya keserek fronkülü kendiniz yırtmaya çalışmayın. Bu, daha derin enfeksiyon ve ciddi yara izi riskini artırabilir.

Fronkül Komplikasyonları

Fronküllerin çoğunluğu tıbbi müdahale veya komplikasyon olmadan iyileşir, ancak nadir durumlarda fronküller daha karmaşık ve tehlikeli tıbbi durumlara yol açabilir.

Fronküllerin Önlenmesi

İyi kişisel hijyen ile olukları önleyin. Staph enfeksiyonunuz varsa, uzak tutmak ve yayılmasını önlemek için:

  • Ellerinizi sık sık yıkayın
  • Tüm açık yaraları temizleyin ve yaraları bandaj ile örtün
  • Çarşaf, havlu, giysi veya traş makinesi gibi kişisel eşyaları paylaşmaktan kaçının
  • Bakterileri öldürmek için yataklarınızı sıcak suda ya da ağartıcı içinde yıkayın
  • Stafil veya MRSA bulaşmış diğer insanlarla temastan kaçının

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...