Frontal Çıkıntı Nedir? Korkmalı mıyım?

Frontal Çıkıntı Nedir? Korkmalı mıyım?

Frontal Çıkıntı Nedir? Frontal çıkıntı, alnın öne doğru çıkıntılı olmasını tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir ve genellikle kaş çizgisinin dışarıya doğru çıkık olmasıyla da ilişkilendirilir. Bu belirti kişinin hormonlarını, kemiklerini ya da yapısını etkileyebilecek pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Doktorlar genellikle bu hastalığı bebekken ya da erken çocukluk döneminde tanımlarlar. Tedavi, frontal çıkıntıya neden olan duruma odaklanır. Ancak, frontal çıkıntı kafatasının yapısını ve yüzdeki kemiklerle dokuların şeklini değiştirdiğinden alındaki çıkıntı düzeltilemez.

Frontal Çıkıntı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Frontal çıkıntı, bebeğin kafa şeklinin bozulmasına neden olan gittikçe kötüleşebilen bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Çocuğunuzun frontal çıkıntı ile doğma riskini azaltmak için hamilelik süresinde antiepileptik ilaçları kullanmaktan uzak durun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek yaşanabilecek komplikasyonları en aza indirebilmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına görünmelisiniz.

Frontal Çıkıntı

Frontal çıkıntı, çocuğunuzun alnının genişlemesine ve dışarı doğru çıkmasına ya da kaş bölgesinin çıkıntılı olmasına neden olabilir. Bu belirtiler çocuğun hayatının ilk aylarında ve ilk yıllarında hafif olabilir. Ancak, çocuğunuzun yaşı büyüdükçe belirtiler daha fark edilir hale gelebilir.

Frontal çıkıntı genetik bozuklukların ya da doğum kusurlarının belirtisi olabilir. Çıkıntının nedeni fiziksel kusurlar gibi başka belirtilere de yol açabilir.

Frontal Çıkıntının Nedenleri

Frontal çıkıntı genellikle çocuğunuzun büyüme hormonunu etkileyen bir hastalıktan dolayı görülür. Frontal çıkıntıya en yaygın neden olan durum akromegalidir. Akromegali, büyüme hormonunun aşırı üretilmesine neden olan kronik bir hastalıktır.

Akromegalisi olan kişilerin vücutlarındaki şu yapılar normalden büyüktür:
Eller
Ayaklar
Çene
İskelet kemikleri
Frontal çıkıntıya neden olabilecek diğer durumlar:
Hamilelik sırasında trimetadion denilen antiepileptik ilaçlar
Bazal hücreli nevüs sendromu
Doğuştan gelen frengi
Kleidokraniyal displazi
Russell-Silver sendromu
Rubinstein-Taybi sendromu
Pfeiffer sendromu
Hurler sendromu
Crouzon sendromu
Raşitizm
Alında ve kafatasında anormal büyüme

Bebeğin PEX1, PEX12 ve PEX26 genlerinde anormalliklerin olması da frontal çıkıntıya yol açar.

Frontal Çıkıntının Teşhis Edilmesi

Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun alnını ve kaş bölgesini muayene ederek frontal çıkıntı teşhisi koyabilir. Ancak, bu hastalığın nedeni açık bir şekilde anlaşılamayabilir. Frontal çıkıntı genellikle nadir görülen hastalıkların işaretçisi olduğundan diğer belirtiler ve kusurlar bu duruma yol açan rahatsızlığa dair ipucu verir.

Doktorunuz çocuğunuz alnını fiziksel olarak inceler ve sağlık geçmişini dikkate alır. İlk olarak ne zaman frontal çıkıntıyı ve çocuğunuzun yaşayabileceği diğer belirtileri fark ettiğiniz sorulabilir.

Doktorunuz çocuğunuzun hormon seviyelerine ve genetik anormalliklerine bakmak için kan testi isteyebilir. Ayrıca, frontal çıkıntının nedeninin belirlenmesine yardımcı olmak için görüntüleme testleri de istenebilir. Bu durumda yaygın olarak kullanılan görüntüleme testleri röntgen ve MR’dır.

Röntgen, alnın ya da kaş bölgesinin dışarıya doğru çıkmasına neden olabilecek kafatasındaki anormallikleri gösterir. Daha detaylı MR taramaları ise kemiklerde ve dokularda bulunan anormallikleri ve kusurları gösterebilir. Anormal büyüme, alında çıkıntıya yol açabilir. Görüntüleme testleri, frontal çıkıntıya bu durumun neden olduğunu seçeneklerin arasından çıkarabilmenin tek yoludur.

Frontal Çıkıntı için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Frontal çıkıntıyı tersine çevirmek için herhangi bir tedavi bulunmaz. Tedavi, bu duruma yol açan rahatsızlığın belirtilerini azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yöneliktir. Frontal çıkıntı genellikle yaş ilerledikçe düzelmez. Hatta çoğu durumda giderek kötüleşir.

Kozmetik cerrahi yüzde oluşan bozulmaları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ancak, şu anda frontal çıkıntının görüntüsünü düzeltmek için önerilen güncel bir kılavuz bulunmamaktadır.

Frontal Çıkıntıyı Nasıl Önleyebilirim?

Çocuğunuzda frontal çıkıntının oluşmasını önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Ancak, genetik danışmanlık almanız çocuğunuzun bu belirtiye neden olacak nadir hastalıklardan biriyle doğma ihtimalini anlamanıza yardımcı olabilir.

Genetik danışmanlıkta anneye de babaya da kan ve idrar testleri yapılır. Genetik bir hastalığın taşındığı biliniyorsa doktorunuz bazı doğum ilaçlarını ve tedavileri önerebilir. Doktorunuz sizin için doğru olan tedavi seçeneklerini sizinle paylaşacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...