Ganglion Kisti: Belirtileri ve Tedavisi

Ganglion Kisti: Belirtileri ve Tedavisi

Ganglion kisti herhangi bir eklem, tendon kılıfı (kasları kemiğe bağlayan doku) veya tümör üzerinde şişlik olarak ortaya çıkabilir.

Ganglion Kisti Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Kısaca

Ganglion kisti sıvı kesesine benzer. Kist içerisinde koyu, yapışkan, renksiz, jöle kıvamında, şeffaf bir madde vardır. Kistin büyüklüğüne bağlı olarak katı ya da süngerimsi olabilir.

Endişelenmeli miyim?

Ganglion kistleri iyi huylu kitlelerdir ve vücudun başka yerlerine sıçramazlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ganglion kisti için Genel Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerine gidilir.

Ganglion Kisti Nerede Ortaya Çıkar?

Ganglion kisti kadınlarda daha yaygındır ve %70 oranında 20 ila 40 yaşları arasındaki insanlarda görülür. Nadir olsa da ganglion kisti 10 yaş altındaki çocuklarda da meydana gelebilir.

Tek büyük veya birçok küçük kistten meydana gelebilir. Küçük kistler, büyük kist görüntüsü verebilir ama dokunun derinlerinde ortak bir sap bu kistleri birbirine bağlar. Bu tür kist zararlı değildir ve elde meydana gelen yumuşak doku tümörlerinin yaklaşık yarısının sebebi bu kistlerdir.

Ganglion kisti çoğunlukla elin üst tarafında bilek eklemi civarında meydana gelir fakat bileğin el ayası tarafında da görülebilir. Kist elin üst tarafında meydana gelirse, bilek ön tarafa doğru büküldüğü zaman daha belirgin hale gelir.

Sıkça görülmese de ganglion kistinin meydana geldiği yerler şunlardır:

 • El parmaklarının köklerinde, avuç içinde nohut büyüklüğü şeklinde şişlik olarak görülürler.
 • Parmak ucunda, parmak etrafındaki derinin hemen alt tarafında meydana gelir ve muköz kisti olarak adlandırılır.
 • Diz ve ayak bileğinin dış kısmında
 • Ayağın üst kısmında meydana

Ganglion Kisti Belirtileri

 • Ganglion kisti genellikle şişlik şeklinde görülür ve büyüklüğü değişir.
 • Genellikle yumuşaktır, 1-3 cm çapında olur ve hareket etmez.
 • Şişlik zamanla ya da aniden meydana gelebilir. Küçülebilir ve tamamen yok olabilir fakat tekrardan görülebilir.
 • Ganglion kistlerinin çoğu geçici veya tekrar eden darbe sonucunda belli derecede ağrıya neden olur. Ama vakaların %35’ine kadar görüntü dışında başka bir belirti görülmez.
 • Ağrı olduğu durumlar genellikle kroniktir ve eklem hareketleriyle daha kötüye gider.
 • Kistin tendona bağlı olduğu durumlarda etkilenen parmakta zayıflık hissedilebilir.

Ganglion Kistinin Nedenleri

Ganglion kistinin nedeni bilinmemektedir. Bir teoriye göre, darbe nedeniyle eklemdeki doku bozulur ve küçük kistler oluşur. Bu küçük kistler birleşerek daha belirgin büyük kiste dönüşür. En yaygın teoriye göre eklem kapsülündeki ya da tendon kılıfındaki bozukluk eklem dokusunun çıkıntı yapmasına neden olur.

Muayene ve Testler

Genellikle ganglion kistini teşhis etmek için fiziksel muayene gereklidir.

Şırıngayla Sıvı Alımı
Ganglion kistini teşhis etmek için kistten şırıngayla sıvı alınır.

Ultrason
Ultrason resmi ses dalgalarının farklı dokulardan yansımasıyla oluşur. Bu yöntemle şişliğin sıvı dolu olduğu (kistik) ya da katı olduğu anlaşılır. Ayrıca ultrasonla yumruya neden olanın atar damar olup olmadığı tespit edilebilir.

MR
MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) bileğin görüntülenmesi için kullanılır ve ganglion kistinin teşhisi için gerekebilir.

Ganglion Kisti Tedavisi

Birçok kist hiçbir tedavi olmadan tamamen kaybolabilir. Yıllar boyunca birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bazıları özel bir tedavi gerektirmez ve sadece kist ile ilgili kaygıları azaltmak için yapılmaktadır.

Kistin İçindeki Sıvının Tahliyesi (Aspirasyon)
Kistin içerisi iğneyle (aspirasyon) ya da ameliyatla boşaltılır. İğne kiste batırılarak içerisindeki sıvı madde dışarı çıkarılır ve iltihap sökücü madde enjekte edilir.

Bileğin Sabitlenmesi
Daha sonra hareket etmemesi için bileğe atel bağlanır.

Üç farklı zamanda bilekteki lenf bezlerinden (ganglia) sıvı çıkarılmışsa, tedavinin başarılı olma ihtimali %30 ila %50 civarına düşer. Başarılı olma ihtimali, eldeki bükücü (fleksör) kas tendonu kılıfında bulunan ganglion kistinde daha yüksektir.

Ameliyat
Kistin ameliyatla alınması, ağrı olduğunda, baskın elin kullanılmasını güçleştirdiğinde veya elde ve parmaklarda uyuşukluğa ya da karıncalanmaya neden olduğunda gerekir. Aspirasyon ile karşılaştırıldığında ameliyattan sonra kistin tekrar oluşması daha az görülür.

Diğer Adımlar
Ganglion kisti teşhisi konulduktan ve tedavi yöntemi seçildikten sonra seçilen yönteme göre devamında yapılması gerekenler değişmektedir.

 • Basit aspirasyondan sonra doktor tarafından eklemi hareket ettirmeye izin verilebilir.
 • Ameliyattan sonra büyük ihtimalle eklem 7 ila 10 gün boyunca atele bağlı kalır. Atel, eklemin hareket etmesini engelleyen sert sargıdır.
 • Son araştırmalara göre uzun süre atel kullanımı çok faydalı değildir. Bu yüzden tedaviden kısa süre sonra eklemin hareket ettirilmesi teşvik edilmektedir.
 • Ameliyattan sonra check-up gerekebilir ve duruma göre fiziksel ya da mesleğe bağlı terapiye ihtiyaç olabilir. Hasta takibi bakımı kişinin ihtiyaçlarına göre olacaktır.
 • Ganglion kisti zararsız bir tümör olduğu için kendi kendine, basit aspirasyonla ya da ameliyatla kaybolabilir ve tamamen iyileşme ihtimali yüksektir. Bununla birlikte tekrar meydana gelebileceği için tek tedavi yöntemi yeterli olmayabilir.

Evde Kendi Kendine Bakım
Geçmişte bandaj, ısı ve çeşitli lapalar evde tedavi için kullanılmıştır. Ağır bir kitapla kiste vurmak da eskiden kullanılan yöntemlerden biriydi. Bu tür tedaviler artık tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu tedavi yöntemleri kisti yok etmek yerine daha ciddi yaralanmalara sebep olmaktadır.

Yorumlar (19)

 1. Serkan

  Benim Ellerimde bi anda kayboldu bişey olurmu

  • Seninki sadece asiri zorlanmadan serkann bey ondan seninki kisten degil benimki 2yildir var agrilarim var o yuzden ameliyat dedi ama bicaktan korkuyom ne yapicam bilemiyorum varmi öneriniz biseyler önerirseniz coook sevinirim

  • DEMET

   Merhaba ,
   Bozuk para bantlarsanız geçiyor . Sabır lazım ben 10 gün felan gece uyurken bozuk para abntladım ve geçti . Eski insanlar hep böyle yapıyormuş.

  • Okan

   Amilyat mecbur hic hayatinda amilyat olmadiniz herhalde korkulcak bi durum yok

  • Ali

   Benim beş yıldır var aldırdım yine çıkıyor ne yapabiliriz gerçekten bilmiyorum siz bir yöntem bulabildiniz mi

 2. aysegul

  Benimki hala var 2 yildir var agrim cogaldi ne yapabilirim ne önerirsiniz

 3. Eda

  Bende de 2 yıla yaklaştı var 3 kez şırınga ile alindi şişliik indi biraz ama surekli tekrarladi ve ameliyat dediler ameliyat oldum 15 dk sürdü ameliyat ama kısa süre sonra daha büyük bir kist çıktı el bileğimde ameliyat oldugum yerde yani agrilarim var çok fazla. Önerisi olan yazabilirmi

 4. Ramazan

  Benim elimde de kist çıktı çıktı ameliyat dediler ama ameliyattan korkuyorum bana el bandajı verdiler peki bu kist in yok olmasını önler mi

 5. Kübra

  Merhabalar arkadaşlar ben Kübra 2015 yılında amaliyat oldum ama ve hem cok kotu bi iz kaldı elimin ustunde ve o ız git gide buyuyor amaliyattı kimseye tavsiye etmem ben oldukca çok pişmanım oldum icin ve tekrardan cıktı amaliyattan 6 ay sonra kimseye gercekten tavsıye etmiyorumm

  • yusuf

   Kübra hanim ayni sorun bendede var ameliyattan sonra agri oluyormu

  • Kübra

   Şunu söylemem daha dogru olur yusuf bey agrım oluyor ve o şişlikten daha kotu bi görünüm oldu amaliyat olduktan sonra amalıyat izi buyudu tekrardan aynı yer şişti icin ız buyudu onunla birlikte o yuzden size tavsiyem bu her türlü büyüyor çok pişman oldum
   keske şiringa ile sürekli cektirseydim diye size tavsiyem budur yasamıs biri olaraktan iyi günler dilerim.

  • kübraa

   Şunu söylemem daha dogru olur yusuf bey agrım oluyor ve o şişlikten daha kotu bi görünüm oldu amaliyat olduktan sonra amalıyat izi buyudu tekrardan aynı yer şişti icin ız buyudu onunla birlikte o yuzden size tavsiyem bu her türlü büyüyor çok pişman oldum
   keske şiringa ile sürekli cektirseydim diye size tavsiyem budur yasamıs biri olaraktan iyi günler dilerim.

  • Tuba Çoban

   Ben de 2 yıl önce ameliyat oldum tekrar çıktı ve ağrıyor şuan tekrar ameliyat mi olsam acaba

 6. Imran payan

  Benim de ayagim da var bir santim amaliyat olayimmi ve hangi hastaneyi tavsiye edersiniz ankarada

 7. Hasret

  Benim elimde 2009dan beri var ama kişin tek çikiyor . son bi haftadir dayanilmaz ağrilar oldu . parmağimdaki yüzüğü çikarinca ağrisi dindi . acaba yüzükmü tetikliyor.

 8. Özge arslan

  Ben cikikciya gitmiştim bileğim çok ağrı yapınca cıktı zannettim.oda bana bileklik kullan bi süre ve zeytin çekirdeğini dov üzerine köy sar bikac gün açma dedi.denemedim ama denemek lazım ????????

 9. Özgür bozdemir

  MERHABA ARKDAŞLAR! BENDE AYNI SORUNDAN MUZDARİPTİM BİLEĞİMDEKİ KİST İŞİME ENGEL OLUYORDU,AMELİYAT ÖNERDİLER GARANTİDE VEREMEDİLER TEKRARLAMAZ DİYE VS..AMA BEN MUCİZE ESERİ BİRİRYLE TANIŞTIM BAŞKABİR SORUNUM İÇİN BANA KENDİ YAPTIKLARI BİR SİRKE ÖNERDİ.SABAHLARI AÇ KARNINA KULLANACAKSIN DEDİ VE BEN BAŞLADIM KULLANMAYA ,KARACİĞERİMDE BAYABİR ETKİSİNİ GÖRDÜM AYRI AMA BİRDE BAKTIM BİLEĞİMDEKİ NOHUT BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ KİST_%80KÜÇÜLMÜŞ KULLANALI 15 GÜN OLMUŞ ÇOK SEVİNDİM DEVAM ETTİM VE BİR AY GEÇTİ ARADA SABAHLARI İÇMEYİ UNUTTUĞUMDA OLDU AMA ŞU AN %99BİTMİŞ DURUMDA ÇOK ŞÜKÜR,AYNI ZAMANDA ALMIMDA BİR YAĞBEZESİ VARDI ÇOCUKLUĞUMDAN BU YANA BENLE OLAN ODA ŞU AN %75 KÜÇÜLMÜŞ DURUMDA.MUCİZE GİBİ.KULLANMAYA DEVAM EDİYORUM,GGELİŞMELER OLDUKCA BURADAN YAZACAĞIM HOŞCAKALIN.

 10. Büşra

  Ya benim sağ bileğimde var.T senedir çekiyorum. Aldirmaya gittiğimde doku kaybı olur alırsak dediler.Şimdi de kemikleşti. Ne yapmam lazım.Tekrar doktora gitsem ne der?.

 11. Ramazan can

  Benimde bileğimde o kisten var ne yapmam lazım agrım çok oluyor doktora gittim ameliyata gerek Yok dedi dinlenmen lazım diyor bu sefer coook rapor alıyom diye fabrika kızıyor ne yapcagımı şaşırmış durumdayım

Sonraki yazı yükleniyor...