Gastroözofageal Reflü Hastalığında Beslenme Rehberi

Gastroözofageal Reflü Hastalığında Beslenme Rehberi

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), mide asidinin yemek borusuna gelmesine neden olan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Reflü, genellikle yutakta rahatsızlığa ve tahrişe neden olur ve ağız ile boğazda acı bir tat bırakır. Bu duruma sık sık mide yanması veya göğüste yanma hissi eşlik eder. Bazı kişiler bulantı, öksürük, boğaz ağrısı, ağız kuruluğu ve rahatsızlık verici diğer belirtileri de görebilirler. Gastroözofageal reflüyle ilişkisi olan uzun süredir devam eden reflü, yemek borusu tahrişi denen duruma yol açar. Yemek borusu tahrişi, yutkunmayı zorlaştırabilir veya acı verici bir hale getirebilir.

Gastroözofageal Reflü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Tedavi Edilmediğinde

Tedavi edilmediği sürece, gastroözofageal reflü, gırtlakta ülsere ve tahrişe neden olabilir. Bu durum, yemek borusu kanseriyle ilişkilendirilebilir.

Ne Yapmalıyım?

Gastroözofageal reflüyü tedavi etmek için pek çok yöntem olsa da beslenme şeklinizi değiştirmek, belirtileri hafifletebilmek için uygulanabilecek en kolay yöntemdir. Beslenme şeklinizi değiştirmeniz, reflünün oluşmasını da engeller.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Gastroözofageal reflü hastalığı için Gastroenteroloji, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

Gastroözofageal Reflüye Uyumlu Diyet Nasıl Olur?

Bazı yiyecekleri sindirmek daha zordur ve midedeki asit oranı bu yüzden daha fazla olur. Bunun sonucundaysa reflü veya gastroözofageal reflü belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtileri tetikleyen yiyeceklerin türleri kişiden kişiye değişebilir ama çoğunlukla bu durumdan sorumlu tutulan şeyler arasında alkol, yağlı yiyecekler ve baharatlı yiyecekler bulunmaktadır. Rahatsızlığa neden olan her türlü yiyecekten uzak durmanız önemlidir. Böylece gastroözofageal reflünün belirtilerini önleyecek veya hafifletecek yiyeceklerin alınması da kolaylaşır.

Tamamen Uzak Durmanız Gereken Yiyecekler

Büyük porsiyonlardan kaçınmanız, reflü veya mide yanması yaşama olasılığınızı düşürmenizin en kolay yolu olacaktır. Gün içinde 3 büyük porsiyon yemek yerine, 5 ya da 6 küçük porsiyon yemeyi tercih edebilirsiniz. Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakmanız da oldukça iyi bir fikirdir.

Gastroözofageal reflüyü tetikleyen yiyecekler herkes için farklılık gösterse de yemekleriniz sırasında şunlardan uzak durduğunuzdan emin olmalısınız:

 • Gazlı içecekler
 • Baharatlı yiyecekler
 • Kızartmalar
 • Nane
 • Sarımsak
 • Soğan

Bu yiyecekler ve içecekler gastroözofageal reflünün belirtilerini şiddetlendirir.

Sınırlandırmanız Gereken Yiyecekler

Bazı yiyecek ve içeceklerin orta kararda tüketilmelerinde sorun yoktur ama bu yiyecekler bazı kişilerde daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Gastroözofageal reflünün belirtilerini tetikleyebilecek ve bu yüzden daha az tüketilmesi gereken yiyecekler:

Daha Çok Tüketmeniz Gerekenler

Yememeniz veya az yemeniz gereken lezzetli birçok yiyecek var gibi görünebilir. Ancak, gastroözofageal reflüde tüketiminin uygun olduğu düşünülen pek çok yiyecek bulunmaktadır. Buradaki amaç, protein, karbonhidrat, meyve ve sebzeden oluşan sağlıklı bir diyet oluşturabilmektir.

Aşağıdaki yiyecekleri ve içecekleri beslenme düzeninize eklemeye çalışın:

Gastroözofageal reflüde, doğru beslenmek sevdiğiniz şeyleri yemeyi bırakmak anlamına gelmez. Şu anki diyetinizde birkaç değişiklik yapmak, gastroözofageal reflünün belirtilerini hafifletebilir, hatta tamamen önleyebilir. Belirtileriniz beslenme düzeninizi veya hayat tarzınızı değiştirmenizle düzelmiyorsa doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz, durumunuzun ciddiyetini anlayıp en uygun tedaviyi sunmak için değerlendirme yapacaktır.

Beslenme Düzeninin Yanı Sıra Gastroözofageal Reflü Belirtilerini Hafifletmek için Ne Yapabilirsiniz?
 • Beslenme düzeninizden belirtilerinizi şiddetlendirecek yiyecekleri çıkarmanız, yaşadığınız rahatsızlıkları hafifletecektir.
 • Yemekleri geç yemek, yemekten hemen sonra yatmak, yatarak yemek gibi alışkanlıklardan vazgeçmeniz yaşadığınız rahatsızlıkları hafifletebilir.
 • Aşırı kiloluysanız kilo vermenizi tavsiye ederiz.
 • Sigara ve alkol kullanımı, mide ve yemek borusu arasındaki kasların gevşemesine neden olacağından gastroözofageal reflünün belirtilerini artıracaktır.
 • Antiasitler, histamin 2 reseptör antagonistleri ve proton pompası inhibitörleri belirtilerinizi geçirebilir.

Size en uygun ilacı öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...