Geç Başlangıçlı Menopoz: Gecikmenin Nedeni

Geç Başlangıçlı Menopoz: Gecikmenin Nedeni

Menopozun ne zaman başlaması gerektiğine dair kesin bir yaş bulunmamaktadır ama kadınlar genellikle 40’lı ve 50’li yaşların ortalarında menopoza girerler. 40’lı yaşların ortalarında menopoza giren kadınlarda erken menopoz yaşanmaktadır. 55 yaşında veya 55 yaşından büyük olan kadınlarda menopoza hâlâ girilmediyse doktorlar geç başlangıçlı menopozu düşünürler.

Geç Başlangıçlı Menopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Menopoz için ortalama yaş 51’dir. Menopoz genellikle kadınların 50’li yaşlarında görülür. Geç başlangıçlı menopoz, sadece menopozun başlayacağı yaşı temsil etmektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kadınlar, 12 ay boyunca regl görmediklerinde hamile olma ihtimalleri olacağından dikkatli olmalılardır. Doktorlar, menopoza resmi bir şekilde teşhis koymak için 12 ay boyunca regl görülmemesini dikkate alırlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Geç Başlangıçlı Menopoz: Gecikmenin Nedeni

Bir araştırmaya göre obez kadınlarda geç başlangıçlı menopoz nadir görülen bir durum değil. Bunun nedeni, vücutta bulunan yağların östrojen hormonunu üretmeye devam etmesi olarak düşünülüyor. Doktorlar bu durumda hastanın vücut kitle indeksini 30’un altına düşürmesi gerektiğini belirtecektir. Kadınlarda ideal olan, vücut kitle indeksinin 18.5 ile 24.9 arasında olmasıdır.

Normal vücut kitle indeksini korumak, kadınların hayat sürelerini uzatır ve oluşabilecek sağlık risklerini engeller.

Tiroitle ilgili bozukluklar menopozun zamanını bozarak erken veya geç menopozun görülmesine neden olabilir. Tiroit, metabolizmayı düzenlemekten sorumludur. Tiroit düzgün bir şekilde çalışmıyorsa kadınların üreme sistemlerin üzerinde pek çok etkisi olacaktır. Tiroit bozukluklarının sıcak basması ve duygu durumunda değişikliklerin olması gibi bazı belirtileri menopozla benzerlik göstermektedir. Bu durum, kadınların menopoza girdiklerine inanmalarına neden olabilir. Menopoza girdiğinizi düşünüyorsanız fakat regl görmeye devam ediyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Doktorunuz, tiroitle alakalı bir hastalığınızın olup olmadığına karar vererek hastalığınızı tedavi edebilir.

Geç başlangıçlı menopoz yaşayan kişilerin östrojen seviyeleri hayatları boyunca anormal derecede yüksek olmuş olabilir. Bu ihtimalden şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Doktorunuz, ailenizin sağlık geçmişini de inceleyecektir. Ailede geç menopoz görülüyorsa kişinin kendisi de bu durumu yaşayabilir.

Hamilelik ve Geç Başlangıçlı Menopoz

Nadir olsa da, kadınlar 50’li yaşlarında hamile kalabilirler. Bu durum, hamile kalan kadının vücudunda hormonal değişimlere neden olacağından menopozu geciktirebilir. Her hamilelik, kadınların hormon seviyelerini etkiler. 50’li yaşlarında biri hamilelik yaşıyorsa hormonları etkilenecektir.

Geç Başlangıçlı Menopozun Etkileri

Erken menopozun aksine, geç başlangıçlı menopozun sağlığa faydası vardır.

Kadınların yumurtalıklarında menopozda östrojen ve progesteron üretimi azalır. Bu durum, kemik erimesi gibi sorunlara yol açabilir. Kadınlarda bu hormonlar ne kadar uzun süre boyunca üretilirse kemik erimesi gibi hastalıklar da o kadar ertelenebilir.
Geç başlangıçlı menopozda meme, yumurtalık ve rahim kanseri riski artış göstermektedir. Bunun nedeni, geç başlangıçlı menopoz yaşayan kadınlarda vücudun daha uzun süre östrojen üretmesidir. Düzenli mamogram, smear testi ve jinekolojik muayene geç başlangıçlı menopoz yaşayan kadınlarda çok daha önemlidir.
50’li yaşların sonlarında ve 60’lı yaşlarda hâlâ regl gören kadınların doktora görünmeleri gerekmektedir. Ancak, her kadının üreme sisteminin farklı olduğunu dikkate almanız önemlidir. Her genç kadının menstrüel döngüyü farklı bir şekilde deneyimlemesi gibi menopoz da herkeste farklı bir şekilde ortaya çıkar. Risk faktörlerini dikkate almanız ve yıllık jinekolojik muayenelerinizi yaptırmanız geç başlangıçlı menopozla ilgili endişelerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...