Geç Yumurtlama – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Geç Yumurtlama – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Geç yumurtlama, menstrüel döngünüzden 21 gün sonra oluşan yumurtlamaya denir. Ovülasyon, olgunlaşan yumurtaların yumurtalıktan salınmasına denir.

Geç Yumurtlama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neye Dikkat Etmeliyim?

Esrar, kokain gibi bazı uyuşturucuların kullanımı da yumurtlamayı engelleyebilir. Bu tür zararlı maddelerden uzak durmalısınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Doğurganlığınız ve ovülasyon zamanınızla ilgili endişeleniyorsanız değerlendirme yapması için doktora görünebilirsiniz. Aylık döngünüzü etkileyen bir hastalığınız olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Geç yumurtlama durumunda Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Geç Yumurtlama

Ovülasyon genellikle menstrüel döngünüzün ortasında gerçekleşir. Bir döngü yaklaşık 28 gün uzunluğundadır ve yumurtlama 14. günde veya bu güne yakın günlerde olur. Yine de yumurtlama zamanında değişiklikler olabilir. Aylık olarak bazı hormonlardaki yükselme ve düşüşlerin sonucunda bu durum ortaya çıkar.

Bu hormonlar:

 • Östrojen
 • Progesteron
 • Luteinize edici hormon
 • Yumurtalık uyarıcı hormon

Geç Yumurtlamanın Nedenleri

Menstrüel döngü üç aşamaya bölünebilir:

 • Foliküler faz, overfoliküllerinin geliştiği ve yumurtanın olgunlaşarak salınmaya hazırlandığı aşamadır.
 • İkinci aşama, yumurtlamadır.
 • Son olarak luteal faz vardır. Bu aşamadan önce, rahmin duvarı hamileliğin gerçekleşmesi için kalınlaşır. Eğer hamilelik gerçekleşmezse salınan hormonlar bu duvarın incelmesini sağlar.

Luteal fazın sürekli olması ya da yumurtlamadan sonraki 14 gün boyunca sürmesi foliküler fazı 10 – 16 gün ileri atabilir. Foliküler fazın süresi uzarsa, yumurtlama gecikebilir ya da hiç olmayabilir.
Geç yumurtlamaya genellikle hormonlardaki dengesizlikler neden olabilir. Nedenine bağlı olarak bu durum geçici veya uzun süreli olabilir.
Hormonlarda dengesizliğe neden olan bazı durumlar:

1 Stres

Aşırı stres, ister fiziksel ister duygusal olsun hormonlar da dâhil pek çok şeyi olumsuz etkiler. Yapılan bir çalışmada, araştırmacılar menstrüel bozuklukların Çin’de 8 şiddetindeki depremden sonra iki katına çıktığını bulmuşlardır.

2 Tiroit Hastalıkları

Tiroit, hipofiz bezini etkiler. Hipofiz bezi, beynin yumurtlamadan sorumlu hormonları salgıladığı yerdir. Çok aktif ya da çok pasif tiroit, yumurtlamayla ilgili sorunlara neden olur.

3 Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, testesteron çok fazla üretildiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Çok fazla testesteron, yumurtalıkların yumurtayı salmasına engel olur. Düzensiz adet, polikistik over sendromunun yaygın bir belirtisidir.

Polikistikoversendormu her 10 kadından birini etkiler.

4 Emzirme

Prolaktin, anne sütünün üretilmesi için gerekli bir hormon olup yumurtlamayı ve regli bastırır. Emziriyorsanız emzirdiğiniz süre boyunca regl olmayabilirsiniz.

Ancak, emzirme doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Emzirme bırakıldıktan sonra yumurtlama reglden iki hafta önce gerçekleşir.

5 Kullanılan İlaçlar

Bazı ilaçlar yumurtlamaya engel olabilir:

 • Nonsteroidalantiinflamatuar ilaçların uzun süreli kullanımı
 • Antipsikotik ilaçlar

Yapılan bir çalışmada, eklem iltihabını tedavi etmek için kullanılan ilaçların yumurtlamaya etkisi incelenmiştir. Araştırmaya katılan ve plasebo tedavi alan kişilerde foliküllerin yıkılması ve yumurtanın salınması beş gün gecikmiştir.

Geç Yumurtlamanın Belirtileri

Yumurtlama, menstrüel döngünüzün ortasında gerçekleşir. Bu yüzden, normalde 28 günlük bir döngünüz varsa, yumurtlama 14. günde veya bu güne yakın günlerde olacaktır. Yumurtlama zamanınız gecikiyorsa veya düzensiz yumurtluyorsanız takviminize güvenmeniz yumurtlama zamanınızın ne zaman olacağını anlamanız için etkili bir yöntem olmayacaktır.

Yumurtlamayı tanımlayabilmek için fiziksel ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 • Rahim sıvısında artış gözlemleyebilirsiniz. Vajinal salgınız şeffaf ve esnekse veya yumurta akı gibiyse yumurtlama zamanınız gelmiş olabilir. Bu mukus, spermin salınan yumurtayla buluşmasını sağlamak için ovülasyon zamanında görünür.
 • Bazal vücut ısısında artış gözlemleyebilirsiniz. Bazal vücut ısısı, dinlenirken ölçeceğiniz vücut ısınızdır. Vücut ısınızdaki hafif artış, yumurtlama döneminin işaretçisidir. Bazal vücut ısınızı takip etmek için, sabah yataktan kalkmadan önce vücut ısınızı ölçmeli ve değişiklikleri takip etmelisiniz.
 • Karında ya da karnın yan kısımlarında ağrı yaşayabilirsiniz. Ovülasyon ağrısı da denilen bu durum, karnın sadece tek bir tarafında da hissedilebilir ve bazen yumurtalıktan yumurta salınırken hafif bir kanama olabilir.

Ovülasyon Belirleme Kitleri

Ovülasyon belirleme kitleri, yumurtlama zamanının takip edilmesinde kullanılır. Bu kitlerde idrara batırmanız gereken bir çubuk bulunur. Bu çubuk, yumurta salınımı yapılırken salgılanan luteinize edici hormonu ölçer.

Bu testlerin kötü yanı çok pahalı olmalarıdır. Regl dönemleriniz ve yumurtlama zamanınız düzensizse yumurtlama zamanınızı bulmak için birden çok çubuk kullanmanız gerekecektir. Örneğin, normal döngünüz 27 – 35 gün sürüyorsa teste 12 veya 13. gün başlayarak ovülasyonun olduğu güne kadar test yapmanız gerekir. Bu süreç 21. güne kadar uzayabilir.

Ovülasyon tahmin kitlerinin ilk beş günde ovülasyonu belirleme oranı %80 iken 10 gün içinde belirleme oranı %95’tir.

Doğruluk oranını artırmak için bunları da yapmalısınız:

 • Kullanım talimatına birebir uyun.
 • Sabah ilk idrarınızı kullanarak testi yapın.

Geç Yumurtlama Doğurganlığı ve Hamile Kalmayı Nasıl Etkiler?

Hamile kalmak için yumurta salındıktan sonraki 12 – 24 saat arasında yumurtanın döllenmesi gerekmektedir. Bu yüzden, düzensiz ovülasyon doğurganlık zamanının tahmin edilmesini çok zorlaştırır ama bu hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. Sadece doğurganlık penceresinin açıldığı zamanı anlamanızı zorlaştırır.

Doğurganlığınız ve ovülasyon zamanınızla ilgili endişeleniyorsanız değerlendirme yapması için doktora görünebilirsiniz. Aylık döngünüzü etkileyen bir hastalığınız olabilir.

Bu hastalıklar:

 • Prematürovaryan yetmezlik
 • Kanda çok fazla prolaktin bulunmasına ve buna bağlı olarak da ovülasyonun engellenmesine neden olan hiperprolaktinemi
 • Hipofiz bezlerinde tümör
 • Hipotiroidi
 • Polikistikoversendromu
Geç yumurtlama yaşıyorsanız ve hamile kalmak istiyorsanız doktorunuzla görüşerek ovülasyonu tetiklemek için ilaç kullanabilirsiniz. Ovülasyon, bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak veya başka bir sağlık durumundan da etkilenebilir.

Geç Yumurtlama Regli Nasıl Etkiler?

Geç yumurtluyorsanız, regl dönemleriniz çok ağır geçebilir. Östrojen hormonu menstrüel döngünün ilk yarısında zirveyi görür ve rahim duvarının kalınlaşmasına neden olur. Ovülasyon, progesteron hormonunun salınmasını tetikler. Progesteron hormonuysa yumurtanın döllenmesine yardımcı olur.

Ovülasyon geç oluyorsa veya hiç olmuyorsa östrojen salgılanmaya devam ederek rahim duvarını kalınlaştırıyordur. Böyle bir kalınlaşma en sonunda kararsız bir duruma gelerek parçalanır. Bunun sonucunda da regl dönemlerinizde ağır kanamalar yaşayabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

 • Döngüleriniz 21 günden kısa, 35 günden uzun aralıklarla oluyorsa
 • Regliniz 90 günden fazla geciktiyse
 • Regl dönemleriniz birden düzensizleştiyse
 • Çok yoğun kanamalar oluyorsa
 • Regl sırasında aşırı bir karın ağrısı hissediyorsanız
 • Regl dönemlerinizle veya doğurganlığınızla ilgili endişeleriniz varsa

Geç Yumurtlama için Ne Gibi Tedaviler Yapılır?

Bu durumun altında yatan polikistikoversendromu ya da hipotiroidi gibi nedenler varsa yumurtlama zamanını düzenlemek için bu hastalıklar tedavi edilir. Hiçbir neden tespit edilemezse ve hamile kalmak istiyorsanız doktorunuz yumurtlamayı düzenlemek için ilaç verebilir.

Geç yumurtlama zaman zaman kadınlarda yaşanan bir durumdur. Bu durum kimi zaman geçici olur kimi zamansa başka bir sağlık sorununun göstergesidir.

Regl dönemleriniz düzensizse, çok ağır regl geçiriyorsanız ya da hamile kalmak istemenize rağmen hamile kalamıyorsanız doktorunuzla görüşün. Yumurtlamayı düzenlemek ve hamile kalma şansınızı artırmak için tedavi olabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...