Gece İdrara Çıkmanın Nedenleri

Gece İdrara Çıkmanın Nedenleri

Gece uykusunun iyi olması sabah rahatlamış ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olur. Ancak geceleri tuvalete sık sık kalkmak istiyorsanız iyi bir gece uykusu çekmeniz zor olabilir. Geceleri ikiden fazla idrara çıkmak için kalktığınızı fark ediyorsanız noktüri denilen durumu yaşıyor olabilirsiniz. Ulusal Kontinans Derneği(National Association for Continence), bu durumun 60 yaş üstündeki kişilerde yaygın olarak görüldüğünü belirtiyor.

Gece İdrara Çıkmanın Nedenleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yatmadan 2 ila 4 saat öncesinde aldığınız sıvı miktarının azaltılması gece idrara çıkmanıza gerek olmamasını sağlayabilir.

Ne Yapabilirim?

Kegel egzersizleri ve pelvik taban fizik tedavi, pelvik kaslarınızı güçlendirmeye ve mesane kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Endişelenmeli Miyim?

Gece idrara çıkma, uyku döngüsünü etkilediği için tedavi edilmezse yorgunluk, uyku hali ve ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Size yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişikliklerini ve tedavi seçeneklerini tartışmak için doktorunuzla konuşun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Üroloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Gece idrara çıkma, yatak ıslatma adı verilen durumla aynı değildir. Yatak ıslatma, geceleri idrara çıkma isteğinin kontrol edilemediği durumlardır. Gece idrara çıkma genellikle uykunun alınamamasına neden olsa da bu duruma başka bir rahatsızlık neden oluyor olabilir.

Gece İdrara Çıkmaya Ne Sebep Olur?

Yaşlanma, gece idrara çıkmaya en fazla neden olan durumdur. Yaşlandıkça vücut sıvı tutmaya neden olan antidiüretik hormonu daha az üretmeye başlar. Bu durum özellikle geceleri idrarın artmasına neden olur. Mesanedeki kaslar zamanla zayıflayabilir ve mesanede idrarın tutulmasını zorlaştırabilir.

Yaşlanma, gece idrara çıkmaya yol açan tek etken değildir. yaygın görülen diğer nedenler arasında kronik idrar yolu enfeksiyonları, yatmadan önce başta kafeinli ve alkollü sıvılar olmak üzere aşırı sıvı tüketimi, mesanede bakteriyel enfeksiyon ve idrara çıkmayı sağlayan diüretik ilaçların kullanılması sayılabilir.

Kadınlar hamilelik ve doğum sırasında sık sık idrara çıkabilirler. Hamilelikte mesane ve pelvik kasları zayıflar.

Bazı durumlarda ise gece idrara sık çıkma, sağlık sorununun belirtisi olabilir. Sık idrara çıkma ile ilişkilendirilen hastalıklar ve sorunlar arasında kronik böbrek yetmezliği, konjestif kalp yetmezliği, diyabet ve prostatın genişlemesi bulunur. Ayrıca obstrüktif uyku apnesi, insomnia ve huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozukluklarının da belirtisi olabilir.

Gece İdrara Çıkmanın Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insan idrara çıkma ihtiyacı duymadan 6 ila 8 saat boyunca dinlenebilir. Ancak gece idrara çıkma, uyku arasında tuvaleti kullanmak için kalkmanıza yol açar. Bu durum en şiddetli olduğu halinde gece 5 ya da 6 kez kalkılmasına neden olur.

Gece idrara çıkma ile ilişkilendirilen belirtiler arasında aşırı idrarın üretilmesi, çok sık idrara çıkma ve acilen idrara çıkma ihtiyacı duyulmasına rağmen çok az miktarda idrar üretilmesi vardır.

Gece idrara çıkmak sorunlara neden olabilir. Tuvaleti sık sık kullanmak için uyandığınızda kendinizi dinlenmiş hissetmezsiniz. Ayrıca, gece idrara çıkmak, yaşlılarda düşme ve yaralanma ihtimalini artırır.

Gece İdrara Çıkma Teşhisi Nasıl Konulur?

Doktorunuz gece idrara çıkma belirtilerinizi değerlendirip sizi muayene ederek teşhisi koyacaktır. Durumun potansiyel nedenlerinin belirlenebilmesi için doktorunuz size bazı sorular soracaktır. Sorular arasında geceleri kaç kez idrara çıktığınız, ne zamandır geceleri idrara çıkmak için uyandığınız ve yatmadan önce ne yaptığınız bulunur. Örneğin, yatmadan önce çok fazla sıvı içiyorsanız ya da diüretik kullanıyorsanız bunlar gece idrara çıkma ile sonuçlanabilir.

Doktorunuz sık idrara çıkmanızın nedenini belirleyebilmek için bazı testler isteyebilir. İdrar tahliliyle idrarınızda bulunan kimyasallara bakılır. İdrar konsantrasyonu böbreklerinizin su ve atık ürünleri düzgün şekilde atıp atmadığını belirler. Diğer testler arasında idrar kültürü ve idrara çıkıldıktan sonra rezidüel idrar miktarı ölçümleri bulunur. Bu testle idrar yapıldıktan sonra mesanede ne kadar idrar kaldığının anlaşılması için pelvik bölge ultrasonla incelenir.

Doktorunuz buna başka bir sağlık sorununun neden olduğundan şüpheleniyorsa başka testler isteyebilir. Tanı koymak için daha fazla test istenebilir. Bu testler arasında kan şekeri, kan üre azotu, kan ozmolalitesi, kreatinin klirensi ve serum elektrolitleri bulunur.

Bu testler, böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını belirleyebilir. Ayrıca, kandaki bazı kimyasal bileşenlerin konsantrasyonları da bu testler aracılığıyla ölçülür. Bu testlerle gece idrara çıkmanın böbrek hastalığı, dehidrasyon ya da diyabetin yan etkisi olup olmadığı belirlenebilir.

Gece İdrara Çıkmanın Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Gece idrara çıkma tedavisi genellikle bu durumun nedenine bağlıdır. Örneğin, yatmadan önce çok fazla sıvı tüketmeniz buna neden oluyor olabilir. Doktorunuz bu durumda yatmadan belli bir saat önce sıvı alımınızı kısıtlamanızı önerebilir.

Bazı davranışlar, gece idrara çıkma sıklığını azaltabilir. Öğleden sonra uyumak, kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Gün boyunca bacaklarınızı dik tutun ve varis çorabı giyinin. Bunu yapmanız sıvı dolaşımının artmasına ve gece idrara çıkmayı en aza indirmeye yardımcı olur.

İlaç Kullanımı

İlaçlar gece idrara çıkmanın azaltılmasına da yardımcı olabilir. İlaçlar, belirtileri hafifletebilir. Ancak gece idrara çıkmayı tedavi edemez. İlaçları almayı bıraktığınızda belirtileriniz geri gelir.

Antikolinerjik denilen ilaçlar mesanedeki kas spazmlarını gevşetebilir. Ayrıca daha sık idrara çıkma ihtiyacını azaltabilir. Yatak ıslatma durumunu yaşıyorsanız antikolinerjik ilaçlar bu durumu azaltabilir. Ancak, bu antikolejinerjikler ağız kuruluğu, baş dönmesi ve bulanık görme gibi yan etkilere yol açabilir.

Bazı doktorlar günün erken saatlerinde idrara çıkmanızı sağlayan diüretiklerin kullanılmasını önerir. Bunun yapılması, gece mesanedeki idrarın miktarını azaltabilir. Sentetik bir antidiüretik hormonun kullanılması gece idrara çıkmanın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...