Gece Körlüğü Nedir?

Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğüne “nyctalopia” da denir. Bu bir çeşit görme bozukluğudur. Gece körlüğü olan insanlar gece veya loş ortamlarda kötü görüş yaşarlar. Her ne kadar “gece körlüğü” terimi geceleri göremediğinizi ima etse de, durum böyle değildir. Karanlıkta görmekte veya araba kullanmakta daha fazla zorluk yaşayabilirsiniz. Bazı gece körlüğü türleri tedavi edilebilir ve diğer türler edilemez. Görme bozukluğunuzun altında yatan nedeni belirlemek için doktorunuza danışın. Sorunun nedenini öğrendikten sonra vizyonunuzu düzeltmek için adımlar atabilirsiniz.

Gece Körlüğü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğü gece ya da loş şıkta net görememe problemi olarak bilinir ve birçok nedeni olabilmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Gece körlüğü için Göz Hastalıkları bölümüne gidilir.

Gece Körlüğünün Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğünün tek belirtisi karanlıkta görmenin zor olmasıdır. Aydınlık bir ortamdan az ışıklı bir ortama geçerken, örneğin güneşli bir kaldırımdan loş ışıklı bir restorana girmek gibi, göz geçişi yüzünden gece körlüğü deneyimleyebilirsiniz. Yoldaki farların ve sokak ışıklarının aralıklı parlaklığı nedeniyle sürüş sırasında görme yetersizliği yaşamanız da olasıdır.

Gece Körlüğüne Ne Sebep Olur?

Bir dizi göz koşulu, aşağıdakiler dahil, gece körlüğüne neden olabilir:

 • Uzaktaki nesnelere bakarken yakın görüşlülük veya bulanık görme
 • Katarakt veya göz merceğinin bulanıklaşması
 • Koyu pigment retinada toplandığında ve tünel vizyonu yarattığında ortaya çıkan retinitis pigmentosa
 • Hem işitme hem de görmeyi etkileyen genetik bir hastalık olan Usher sendromu

Daha yaşlı yetişkinlerde katarakt gelişme riski daha yüksektir. Bu nedenle yaşlıların katarakt nedeniyle gece körlüğü olma olasılığı çocuklardan veya genç yetişkinlerden daha fazladır.

Nadir durumlarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde veya beslenme diyetlerinin değişebileceği dünyanın diğer bölgelerinde, A vitamini eksikliği de gece körlüğüne neden olabilir. Retinol olarak da adlandırılan A Vitamini, sinir uyarılarını retinadaki görüntülere dönüştürmede rol oynar. Retina, gözünüzün arkasındaki ışığa duyarlı bir alandır.

Kistik fibrozu olan bireyler gibi pankreas yetersizliği olan hastalar yağ emiliminde zorluk çekerler ve A vitamini eksikliği yaşama riski daha yüksektir. Bu, gece körlüğünü geliştirme konusunda onları daha fazla risk altına sokar.

Yüksek glükoz veya şeker seviyesi olan veya diyabet hastası olanlar daha fazla katarakt gibi göz hastalıkları geliştirme riskine sahiptir.

Gece Körlüğü için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Göz doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi geçmiş alacak ve gece körlüğünü teşhis etmek için gözlerinizi inceleyecek. Kan örneği de vermeniz gerekebilir. Kan testi, A vitamini ve glükoz seviyenizi ölçebilir.

Gece körlüğü, katarakt veya A vitamini eksikliğinden kaynaklanan yakın görüşlülükten kaynaklanabilir. Gözlükler veya kontaklar gibi düzeltici lensler, hem gündüz hem de gece yakın görüş açısını iyileştirebilir. Düzeltici lenslerle bile hala loş ışıkta görme konusunda sorun yaşıyorsanız doktorunuza bildirin.

Gece Körlüğünü Nasıl Önleyebilirim?

Usher sendromu gibi doğum kusurlarının veya genetik koşulların sonucu olan gece körlüğünü önleyemezsiniz. Bununla birlikte kan şekeri seviyelerinizi uygun şekilde izleyebilir ve gece körlüğünü daha az olası hale getirmek için dengeli bir diyet yapabilirsiniz.

Kataraktın önlenmesine yardımcı olabilecek, antioksidan vitaminler ve mineraller bakımından zengin yiyecekler yiyin. Ayrıca gece körlüğü riskinizi azaltmak için yüksek düzeyde A vitamini içeren yiyecekleri seçin. Bazı portakal rengindeki yiyecekler, A vitamini dahil mükemmel bir kaynaktır:

 • Kavun
 • Tatlı patatesler
 • Havuçlar
 • Balkabağı
 • Balkabagi
 • Mango

A vitamini ayrıca şunlarda bulunur:

 • Ispanak
 • Kara lahana
 • Süt
 • Yumurtalar

Uzun Vadeli Öngörü Nedir?

Gece körlüğünüz varsa, kendinizi ve başkalarını güvende tutmak için önlemler almalısınız. Gece körlüğünüzün sebebi belirlenene ve mümkünse tedavi edilene kadar olabildiğince gece sürüşü yapmaktan kaçının.

Gündüz sürüşünüzü yapın ya da gece bir yere gitmeniz gerekirse bir arkadaşınızdan, ailenizden veya taksi servisinden yardım alın. Güneş gözlüğü veya kenarlıklı bir şapka giymek, aydınlık bir ortamda olduğunuzda parlamayı azaltmaya yardımcı olabilir, bu da daha karanlık bir ortama geçişi kolaylaştırabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...