Geceleri Bacaklara Kramp Neden Girer?

Geceleri Bacaklara Kramp Neden Girer?

Yatağınızda yatıyorsunuz ve birden alt bacağınız kasılıyor. Acı o kadar yoğun ki çığlık atmak istiyorsunuz. Acı kesilmiyor ve kasınız da çok sert bir durumda. Bacağınızı hareket ettirmeye çalıştığınızdaysa, sanki felçli gibi. Bu durum size tanıdık geliyor mu? Geceleri bacaklara kramp girmesi, yetişkinlerin neredeyse %60’lık bir kesiminde görülür. Bu duruma kas spazmı da denir ve bir ya da birden çok bacak kasının istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda oluşur. Bacak krampları genellikle gastroknemius kaslarını yani arka bacağın bilekten dize kadar olan kısmını etkiler. Ancak, bu kramplar dizle kalçalar arasındaki bölgeyi de etkileyebilir. Bacak krampları gerçekleştiğinde uyku halinde ya da uyuyor olabilirsiniz. Çoğunlukla, kaslar 10 dakikadan daha az bir zaman içinde kendiliğinden gevşer. Sonraki gün içinde bacağınızda hassasiyet ya da ağrı hissedebilirsiniz. Sık yaşanan bacak krampları, uykunuzu bölebilir. Bacak krampları, kadınlarda ve yaşı ilerleyen yetişkinlerde çok daha fazla görülür.

Bacaklarda Kramp Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kramp girmesi durumunda Dahiliye (İç Hastalıklar) bölümüne gidilir.

Hangi Durumlarda Kramp Görülür?

Aniden yapılan hareketler, Çok uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymek

Geceleri bacağınıza kramp girmesini nasıl engelleyebilirsiniz?

Bacak Kramplarını Tedavi Etmek

Gece giren bacak krampları çok yoğun bir acı verse de genellikle ciddi bir durum değildir. Bu durumu yaşayan çoğu kişinin bir tedaviye ihtiyacı olmaz.
Kramp ağrısını hafifletmek için kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler:

Kramp girdikten sonraki gün ağrınız varsa kas gevşetici ya da ağrı kesici gibi ilaçlar içebilirsiniz.

Uykunuz çok sık bir şekilde kramplarla bölünüyorsa doktordan randevu alın. Kas kramplarını önlemek için size kas gevşetici ilaçlar verebilir. Kas kramplarınız başka bir sağlık durumuyla alakalı olabilir. Doktorunuz bu durumu anlamaya çalışarak size yardımcı olacaktır.

Gece Kramp Girmesinin Nedenleri

Uzmanlar, gece oluşan kramplarının nedenini tam olarak bilmiyorlar. Ancak, bazı bilinen etkenler kramp riskini artıyor. Gece giren bacak kramplar, çoğu zaman bilinmeyen sebeplerden kaynaklanır.

Gece krampları, besin zehirlenmesiyle ilişkili olabilir. Genellikle ayaklarımızı ve ayak parmaklarımızı vücudumuzun geri kalanından uzaklaştırarak uyuruz. Bu pozisyona plantar fleksiyon denir. Bu pozisyon, bacak kaslarını kısaltarak kramp oluşma riskini artırır.
Kramp oluşmasına sebep olacak diğer nedenler:

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...