Gelişim Geriliği (Büyüme ve Gelişme Geriliği)

Gelişim Geriliği (Büyüme ve Gelişme Geriliği)

Gelişim geriliği olan çocukların, gelişimle ilgili standartları yakalamak konusunda zorluk çektiği söylenir. Çocuk Sağlığı(Kids Health)’na göre, gelişim geriliğinin olması bir hastalık ya da bir bozukluk değildir. Bu durum, çocuğun yetersiz beslendiğini ya da yeterli kalori alamadığını gösteriyor. Çocuğun boyunun ve kilosunun normal standartların sürekli olarak altında kalması gelişim geriliğinin belirtileri arasındadır. Bu durum genellikle doktorlar tarafından çocuğun ilk yıllarında teşhis edilir. Doktorlar, çocukların kilosunu, yaşını ve cinsiyetini ulusal ortalama değerlerle kıyaslar. Gelişim geriliği yaşayan çocuklar genellikle ideal kilonun altında olur. Gelişim geriliği, çocuğun boy uzamasındaki artış dikkate alınarak da teşhis edilebilir.

Gelişim Geriliği Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Çocuğunuz gelişim geriliği için erkenden tedavi olursa herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan normal bir şekilde büyüyebilir. Gelişim geriliğinin tedavi edilmemesi öğrenme güçlükleri, duygusal sorunlar ve boy kısalığı gibi uzun süreli komplikasyonlara yol açar.

Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun gelişimini takip edebilmek için çocuğunuzun ideal kilosunu ve boyunu gösteren tabloyu doktorunuzdan edinmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Gelişim geriliğinin için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne gidilmelidir.

Gelişim Geriliğinin Risk Faktörleri

Çocukta gelişim geriliği yaşanmasına neden olan risk faktörleri arasında şunlar bulunur:
Down sendormu
Serebral palsi
Kalp hastalıkları
Enfeksiyonlar
Süte karşı alerji
Kistik fibrozis
Çölyak hastalığı
Reflü

Hayatlarının ilk aşamalarında ciddi hastalıklar geçiren çocuklarda gelişim geriliği görülebilir. Prematüre ya da düşük doğum kilosu olan bebeklerde de gelişim geriliği görülebilir.

Diğer risk faktörleri arasında şunlar bulunur:
Yetersiz beslenme
Beslenme alışkanlıklarının kötü olması
Çocuğun ihmal edilmesi
Fiziksel istismar
Zihinsel travma
Depresyon gibi zihinsel hastalıklar
Fakirlik gibi çevresel faktörler

Gelişim Geriliğinin Belirtileri

Genel olarak bu durumdan etkilenen çocuklar normal büyüme aralığının %3 oranında altında kalır. Sayılardan ziyade büyüme oranındaki değişim, gelişim geriliğinin göstergesidir. Örneğin, çocuğunuz iyi bir şekilde gelişmişse ancak gelişimi durduysa gelişim geriliği yaşayabilir. Çocuğunuzun sabit olmayan bir gelişim hızı olabilir.

Gelişim geriliği olan bazı çocuklarda şu belirtiler görülebilir:
Kilo alamama
Yuvarlanma, emekleme ve konuşma gibi gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmada gecikmeler
Öğrenme zorlukları
Gülme, kahkaha atma ya da göz teması kurma gibi duygusal ifadelerde eksiklikler
Motor gelişiminin gecikmesi
Yorgunluk
Asabiyet
Ergenlik çağındaki bireylerde ergenliğin gecikmesi

Tıbbi Tedavi Alınmalı mı?

Düzenli kontroller gelişim geriliğini önleyebilir. Bu durum hamilelik sırasında başlayıp çocuk yetişkin olana kadar devam edebilir. Doktorunuz çocuğunuzun gelişimini, gelişim tablosu üzerinden düzenli olarak takip etmelidir.

Gelişim geriliği olan çocuklar, aynı yaş grubunda ve aynı cinsiyette olan çocuklarla kıyaslandığında küçük görünürler. Büyümeleri sabit olmayabilir. Çocuk doktorunun düzenli takibiyle çocuğunuzun büyümesi düzgün bir şekilde analiz edilebilir.

Gelişim geriliği kalıcı zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimlerde gecikmelere neden olduğundan doktorunuzun çocuğunuzun sağlık durumunu düzenli olarak kontrol etmesi önemlidir.

Gelişim Geriliğinin Teşhis Edilmesi

Gelişim geriliğinin çocuğunuzun sağlığı ve büyümesi üzerindeki etkileri testlerle ölçülebilir.

Bu testler arasında şunlar bulunur:
Kan tahlilleri
İdrar tahlilleri
Röntgen
Gelişimi kontrol etmek için yapılan taramalar

Doktor, ailedeki sağlıksız durumlardan endişeleniyorsa gelişim geriliği yaşayan çocukla ilgilenen kişilerin danışmanlık alması gerekebilir.

Gelişim Geriliği Yaşayan Kişilerde Tedavi

Tedavi seçenekleri şu durumlara göre değişiklik gösterebilir:
Belirtilerin ciddiyeti
Çocuğun genel sağlık durumu
Ailenin ya da çocuğa bakan kişinin tercihleri
Ailenin çevresi
Durumun nedeni

Gelişim geriliğine neden olan bazı durumlar belirlenip tedavi edildiğinde gelişim geriliği de düzelir. Çocuğunuzun doktoru özel bir diyet ya da besin takviyesi verebilir.

Gelişim geriliği evde yaşanan bir sorunla ilgiliyse doktor danışmanlık hizmeti alınmasını önerebilir. Hastanede beslenme tüpleriyle bakımın yapılması, gelişim geriliğinin ciddi bir şekilde görüldüğü vakalarda fazladan besin sağlayacaktır.

Çocuğunuz normal seviyelere ulaştıktan sonra fiziksel ve zihinsel gelişimini düzgün bir şekilde ilerletebilmesi için düzenli olarak takip edilmelidir. Fizik tedavi uzmanları, konuşma terapistleri, meşguliyet terapistleri, diyetisyenler ve özel uzmanlar çocuğunuza yardımcı olabilir.

Gelişim Geriliğinin Düzelmesi

!Çocuğunuz gelişim geriliği için erkenden tedavi olursa herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan normal bir şekilde büyüyebilir. Gelişim geriliğinin tedavi edilmemesi öğrenme güçlükleri, duygusal sorunlar ve boy kısalığı gibi uzun süreli komplikasyonlara yol açar.

!Çocuğunuzun yeme güçlüğü çektiğini fark ettiyseniz bir an önce doktora danışın. Kendinizi bunalmış ve stres altında hissediyorsanız çocuğunuz bu hisleri algılayarak yemek yeme konusunda kendini çok daha fazla endişeli hissedebilir. Doktorunuzla konuşarak korkularınızı hafifletebilir ve çocuğunuzu sağlıklı beslenme konusunda yola getirebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...