Gençlerde Depresyon Testi

Gençlerde Depresyon Testi

Ulusal Akademik Basın’da yayınlanan bir rapora göre, Amerika’da 15 milyona yakın 18 yaş altı çocuğun ailesinde depresyon görülmektedir. Ailede depresyon geçiren birinin olması, kişinin de depresyon geçirme riskini artırır. Bu durum, en az 15 milyon Amerikalı çocuğun gelecekte depresyona maruz kalma riski altında olduğu anlamına gelmektedir. Ciddi depresyonlar genellikle ergenlik döneminde başladığı için, bu durumun belirtilerinin nasıl tanınacağını bilmek gençler için önemlidir. Depresyonu tanımak, erken tedavi olmanıza yardımcı olabilir. Depresyon riski altında olup olmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki soruları cevaplayabilirsiniz.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

1. Soru:Şu anda depresyon geçiren bir akrabanızla birlikte mi yaşıyorsunuz?

Nedeni çevresel de olsa, genetik de olsa, yapılan çalışmalar depresyon geçiren bir anneyle ya da babayla yaşamanın çocukta da depresyon riskini artırdığını göstermektedir. Birlikte yaşadığınız depresyon geçiren kişiler anne babanız da olsa kan bağınızın olduğu bir akrabanız da olsa bu durum sizin de risk altına olduğunuzu gösterir.

2. Soru:Hayat anlamsız mı görünüyor?

Hepimiz ara sıra kendimizi çaresiz hissederiz. Özellikle lisenin zorlu mücadelesi içinde kendi yollarını bulmaya çalışan ergenlik çağındaki bireyler bu durumu yaşarlar. Ancak, bu anlamsızlık duygusu devam ederek günlük davranışlarınızı etkilemeye başlarsa ve arkadaşlarınızla keyifli bir şekilde geçirdiğiniz zamanlara engel oluyorsa bu durum çok daha ciddi bir şeyin işaretçisidir.

3. Soru:Konsantre olmak imkânsız gibi mi görünüyor?

Uzun süreler boyunca okul ödevlerine odaklanmakta, özellikle bu ödevler düz okuma içeriyorsa pek çok kişi odaklanma sorunu yaşamaktadır. Ancak, harika bir film ya da en sevdiğiniz televizyon programı gibi zevk aldığınız bir şeyleri izlerken ya da zevk aldığınız türde kitapları okurken de odaklanma güçlüğü yaşıyorsanız bu durumdan depresyon sorumlu olabilir.

4. Soru:Arkadaşlarınızdan veya ailenizden uzaklaştınız mı?

Ergenlik döneminde aileden ayrılmak normal olsa da, genellikle bu dönem arkadaşlarla bağın kurulduğu bir dönemdir. Herkesten uzaklaşmaya mı başladınız? Başkalarıyla zaman geçirmeniz gerekirken yalnız olmayı mı tercih ediyorsunuz? Bu durumda depresyon suçlanabilir.

5. Soru:Kilonuzda ani bir değişim fark ettiniz mi?

Aşırı kilo kaybı veya kilo alımı depresyon belirtisi olabilir. İştahınızı kaybettiyseniz veya kendinizi yemekte teselli ararken buluyorsanız, bu durum depresyonda bulunan beyin kimyasında oluşan dengesizliklerle ilişkili olabilir.

6. Soru:Uyumayla ilgili sorunlarınız var mı?

Yaşam boyunca, uykusuzlukla ilgili sorunlar yaşadığınız veya uyumaya eğilim gösterdiğiniz dönemler geçirebilirsiniz. Uykusuzluk uzun bir süredir devam ediyorsa bu durumun nedeni depresyon olabilir.

7. Soru:Vücudunuzda ağrı ve acı var mı?

Bu durum, açıklanamayan sırt ve bel ağrılarından sık sık yaşanan karın ağrılarına kadar her şeyi içerebilir. Ağrılara ve acılara elbette birçok başka etken de neden olabilir. Ancak, depresif hastalarda bu ağrıların ve acıların beyinde salgılanan kimyasalların düzeyiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Acı hissetmenize neden olan aynı dengesizlik, ağrıyı algılama şeklinizi de etkileyebilir.

8. Soru:Notlarınız düştü mü? Okul dışı etkinliklere katılıyorsanız, katılmayı bıraktınız mı? Devam ediyorsanız performansınız düştü mü?

Odaklanmada zorlanma, notlarınızın düşmesine neden olabilir. Depresyonla gelen ilgisizlik ve enerji eksikliği okuldaki performansınızı ve ders dışı aktivitelerinizi de etkileyebilir. Bir zamanlar basketbol, ​​müzik grubu ya da okul gazetesi için yaşadığınız tutku depresyon ortaya çıktığında kaybolur. Ancak böyle zorunda değildir. Tedaviyle eski benliğinize geri dönmeye başlayabilir, notlarınızı düzeltip sınıf arkadaşlarınıza yetişebilirsiniz.

9. Soru:İntiharı Düşünüyor musunuz?

Bu soruya evet cevabını veriyorsanız yalnız değilsiniz. Depresyon hastalarında intihar düşünceleri kalıcı ve hatta tehlikeli olabilir.

Profesyonel birinin sizden isteyeceği şey, intihar etmeyi düşünüyorsanız tedaviye başlayana kadar bir şey yapmamanız olacaktır. Danışmanlıkla ve tıbbi tedaviyle muhtemelen kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Bunun sonucunda ise intihar düşünceleriniz ortadan kalkacaktır.

Bazen depresyon, ergenlikle gelen tipik duyguların ardında kendini maskeleyebilir. Ancak, ergenler arasında depresyon nadir değildir. Depresyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, yakın bir dostunuzdan, okuldaki rehberlik danışmanından, ailenizden ve düzenli kontrollere gittiğiniz aile hekiminden yardım alın. Güvendiğiniz bir öğretmen bile, gitmeniz gereken yönde sizi yönlendirmeye yardımcı olabilir. Eski benliğinize geri dönmenize yardımcı olmak için alabileceğiniz pek çok destek bulunmaktadır.

Soru:

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Cevap:

Depresyon tedavisinde birçok yaklaşım vardır. Sizin için doğru olan yaklaşımı bulmak için doktorunuzla birlikte çalışmanız gerekir. İntihar düşüncesinin de olduğu ciddi vakalar, genellikle hastaneye yatırılarak ve ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Daha az ciddi vakalar ise ilaç tedavisi ve konuşma terapisi olarak da bilinen psikoterapi kombinasyonu ile hastaneye yatırılmadan tedavi edilebilir. Depresyon için yardım alabileceğinizi ve bu durumun tedavi edilebilir olduğunu bilmeniz önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...