Genişlemiş Lenf Bezleri (Lenfadenopati)

Genişlemiş Lenf Bezleri (Lenfadenopati)

Lenf bezleri boğazın arkasında bulunan küçük doku parçalarıdır. Bademciklere benzerler ama onların hemen üstünde bulunurlar. Boğazınızın arkasına bakarsanız bademcikleriniz görülebilir, ancak lenfler doğrudan görünmez. Hem lenfler hem de bademcikler vücudunuzdaki enfeksiyonu önlemek ve savaşmak için yardımcı olan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.

Genişlemiş Lenf Bezleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Lenfler genişlediklerinde sorunlara neden olabilir. Neyse ki bağışıklık sisteminin önemli bir parçası değiller ve genellikle onları kaldırarak tedavi edilebilirler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Belirtilerden herhangi birini fark ettiğinizde, çocuğunuzun mümkün olan en kısa zamanda muayene edildiğinden emin olun. 

Tıbbi Adı Nedir?

Genişlemiş lenf bezinin tıbbi adı "Lenfadenopati"dir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Genişlemiş lenf bezleri için Kulak Burun Boğaz (KBB), İç Hastalıkları (Dahiliye), Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi bölümlerine gidilir.

Genişlemiş Lenflerin Sebebi Nedir?

Lenfler doğumda mevcuttur. Bir çocuk 3 veya 5 yaşına gelene kadar büyürler. Normalde 7 yaşından sonra küçülmeye başlarlar. Yetişkinlikte önemli ölçüde küçülürler.

Burun boşluğunun arkasını boğaza bağlayan pasajda yer alırlar. Vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olacak antikorlar üretirler. İlk yıllarda, lenfler, bakterileri ve vücuda burun boyunca giren virüsleri yakalayarak bebeklerin enfeksiyondan korunmasına yardımcı olur.

Enfekte olan lenfler genellikle büyür, ancak enfeksiyon azaldığında normal boyutlarına geri döner. Bununla birlikte bazı durumlarda enfeksiyon giderildikten sonra bile lenfler genişler.

Genişlemiş lenfler de alerjiden kaynaklanabilir. Bazı çocuklar doğuştan genişlemiş lenflere sahiptir.

Genişlemiş Lenflerin Belirtileri Nelerdir?

Genişlemiş lenfler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir:

 • Tıkalı burun
 • Kulak sorunları
 • Uyku sorunları
 • Horlama
 • Boğaz ağrısı
 • Yutma güçlüğü
 • Boyunda şişmiş bezler
 • Burun içinden nefes alma problemleri
 • “Tutkal kulağı” veya efüzyonlu otitis media (orta kulakta sıvı birikmesi)
 • Çatlak dudaklar ve ağız kuruluğu
 • Uyku apnesi

Genişlemiş Lenfler Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor ilk olarak çocuğunuzun yaşadığı semptomları soracaktır. Daha sonra çocuğunuz fiziksel bir muayene olacaktır. Doktor özel bir ayna kullanacak ve lenfleri görmek için burun boyunca küçük, esnek bir teleskop (endoskop olarak bilinir) kullanacaktır.

Doktorunuzun bulduklarına bağlı olarak, çocuğunuzun enfeksiyon kontrolü için bir kan testine ihtiyacı olabilir. Bazı durumlarda boğazın röntgen muayenesi gerekli olabilir.

Şiddetli vakalarda çocuğunuzun bir uyku testine girmesi gerekebilir. Böylece uyku apnesi olup olmadıklarını belirlenir. Çalışma sırasında çocuğunuz bir tesiste gece boyunca uyuyacak ve nefes alma ve beyin aktivitesi elektrotlar kullanılarak izlenecektir. Çalışma ağrısızdır, ancak bazı çocukların garip bir yerde uyuması zor olabilir.

Genişlemiş Lenfler İçin Tedavi Nedir?

Tedavi, durumun ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Çocuğunuzun genişlemiş lenfleri enfekte değilse doktor ameliyatı tavsiye etmeyebilir. Bunun yerine doktor, çocuk yaşlandıkça lenflerin kendi kendine küçülüp küçülmediğini beklemeyi seçebilir.

Diğer durumlarda doktorunuz genişlemiş lenfleri daraltmak için nazal steroid gibi ilaçları önerebilir. Bununla birlikte ilaçlarla tedaviye rağmen sorunlar var olmaya devam ederse genişlemiş lenflerin çıkarılması yaygındır. Prosedür oldukça basittir ve pek fazla riski yoktur. Bu ameliyat lenfektomi olarak adlandırılır.

Bir çocuk sık sık bademcik iltihabı geçiriyorsa, doktor bademciği de çıkarabilir. Bademcikler ve lenfler sıklıkla aynı anda çıkarılır. Özellikle çocuğunuz sık sık sinüs ve kulak enfeksiyonlarına yol açan enfeksiyonlar yaşıyorsa lenflerin çıkarılması önemlidir. Çok kötü şişmiş lenfler, geçici olarak işitme kaybına neden olabilen enfeksiyonlara veya orta kulak sıvısına da yol açabilir.

Çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olmak için ameliyattan önce hafif bir yatıştırıcı verilecektir. Daha sonra genel anestezi altına girerler. Ameliyat iki saatten fazla sürmez.

Lenfler çıkarıldıktan sonra çocuğunuz şunları deneyimleyebilir:

 • Boğaz ağrısı
 • Küçük kanama
 • Kulak ağrıları
 • Tıkalı bir burun

Doktor herhangi bir enfeksiyona karşı korumak için bir antibiyotik reçete edecektir. Çocuğunuz ilk birkaç gün için hafif bir ağrı kesici alabilir. Çocuklara soğuk ve buzlu besinler, milkshake ve dondurma gibi, almaları ve ilk yedi gün boyunca sıcak yiyeceklerden kaçınmaları için istenir.

Semptomlar birkaç hafta içinde kaybolmalıdır.

Genişlemiş Lenfler İçin Uzun Vadeli Tahmin Nedir?

Çocukların genişlemiş lenflere sahip olması yaygındır. Genişlemiş lenf belirtilerinden herhangi biriyle karşılaştıklarını fark ettiğinizde, çocuğunuzun mümkün olan en kısa zamanda muayene edildiğinden emin olun. Genişlemiş lenfler çok kolay tedavi edilebilir bir durumdur ve bazı vakalar basit bir antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...