Gıda ve Beslenmenin Önemine Dikkat!

Gıda ve Beslenmenin Önemine Dikkat!

♦♦Gıda ve besinlerin etkili kontrolü, sağlıklı olmak için oldukça önemlidir. Akıllı beslenme tarzını benimsemeniz, hastalıkları önlemenize yardımcı olur. Doğru yiyecekleri yemeniz, vücudunuzda var olan hastalıklarla daha iyi mücadele etmenize yardımcı olabilir. Ne yiyeceğinizi anlamak ve yediklerinize dikkat etmek, sağlık durumunuzun gelişmesine yardımcı olabilir.

İyi Beslenme Nedir?

♦♦Gıdalar ve besinler bizler için vücuda enerji sağlayan yakıt gibidir. Her gün vücudumuzdaki besinleri yenileriyle değiştirmemiz gerekir. Yağlar, proteinler ve karbonhidratlar vücudumuz için gereklidir. Önemli vitaminleri ve mineralleri almak, sağlığımızı korumak için şarttır. Hamile kadınlarda ve 50 yaş üstü yetişkinlerde, D vitamini gibi vitaminler ve kalsiyumla demir gibi mineraller yediklerinizi ve kullanacağınız takviyeleri seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler arasındadır.

♦♦Sağlıklı bir diyette bolca doğal gıda bulunmalıdır. Tam tahıllı buğday, esmer pirinç gibi tam tahıllar beslenme düzeninizde yer almalıdır. Yetişkinler için süt ürünleri, yağsız ya da düşük yağlı olmalıdır. Yağsız et, kümes hayvanlarının etleri, deniz mahsulleri, yumurta, fasulye, bakliyat ve tofu gibi soya ürünleri ve tuzsuz tohumlar ile kuruyemişler beslenme düzenine eklenmesi gereken proteinleri oluşturur.

♦♦İyi beslenirken bazı yiyecek türlerinden kaçınmak gerekir. İşlenmiş gıdalarda, sodyum yüksek miktarda bulunur. Bu durum, yüksek tansiyonu olan kişiler için tehlikelidir.  Ette ve tam yağlı süt ürünlerinde bulunan kolesterolün yetişkinler tarafından günlük 300 miligramdan az tüketilmesi gerekmektedir. Kızarmış gıdalar, katı yağlar ve margarinde ve işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağlar kalp sağlığına zararlı olabilir. Beyaz un, beyaz pirinç gibi işlenmiş tahıllar ve yüksek fruktozlu mısır şurubu, beyaz şeker gibi işlenmiş şekerler uzun süreli kullanıldığında özellikle diyabeti olan kişilerde çok fazla zarara neden olmaktadır. Kadınlar için günde bir bardaktan fazla içilen, erkeklerde ise günde 2 bardaktan fazla içilen alkol, sağlık için oldukça tehlikelidir.

♦♦Porsiyon boyutlarına,  toplam kalori tüketimine, neleri daha az yemeniz gerektiğine ve neleri daha çok yemeniz gerektiğine dair daha detaylı bilgileri bulabileceğiniz kaliteli sağlıklı beslenme rehberlerini internette ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

Beslenme Eksiklikleri

♦♦Yeterince yemek yiyor olsanız bile dengeli beslenmiyorsanız, beslenme eksikliği yaşama riskiniz vardır. Ayrıca, bazı sağlık sorunlarından, hamilelik gibi durumlardan ya da yüksek tansiyonunuzu kontrol altına almak için kullandığınız ilaçlardan dolayı beslenme eksiklikleri yaşayabilirsiniz.  Bağırsak hastalıkları olan kişilerde ve bağırsaklarının bir kısmı alınan kişilerde vitamin eksikliği riski oluşabilir. Alkolikler, besin eksiklikleri yaşama riski yüksek olan kişilerdir.

♦♦En yaygın görülen besin eksikliği, demir eksikliği anemisidir. Vücudunuza oksijen sağlamak için kan hücrelerinin demire ihtiyacı vardır. Vücudunuzda yeterli demir olmadığında, kanınız yapması gereken görevi yerine getiremez. Kan hücrelerini etkileyecek diğer besin eksiklikleri B12 vitamininin, folik asitin ya da C vitamininin düşük seviyede olmasıdır.

♦♦D vitamini eksikliği kemiklerinizin sağlığını etkileyerek kalsiyumun kullanımını ve emilimini zorlaştırabilir. Güneşe çıkarak D vitamini alsanız da, cilt kanseri hakkındaki endişeler yeterli gün ışığı almanıza ve D vitamini üretmenize engel olur.

Diğer besin eksiklikleri:

 • Beriberi: B1 vitamininin düşük seviyede olması
 • Ariboflavinoz: B2 vitamininin düşük seviyede olması
 • Pellagra: B3 vitaminin düşük seviyede olması
 • Parestezi: B5 vitamininin düşük seviyede olmasının sonucunda uyuşma ve karıncalanma hissi yaşanması
 • Biyotin eksikliği: B7 vitamininin düşük seviyede olması (Hamilelikte yaygın olarak görülür.)
 • Hipokobalaminemi: B12 vitamininin düşük seviyede olması
 • Gece körlüğü:  A vitamininin düşük seviyede olması
 • İskorbüt: C vitamininin düşük seviyede olması
 • Raşitizm: D vitamini ve kalsiyum eksikliğinin aşırı boyutta olması
 • K vitamini eksikliği
 • Magnezyum eksikliği: Bazı ilaçların ve tıbbi sorunların sonucunda ortaya çıkar.
 • Potasyum eksikliği: Bazı ilaçların ve tıbbi sorunların sonucunda ortaya çıkar.

Dengeli beslenmek, bu tür sorunların ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur. Vitamin takviyelerinin kullanımı hamile kadınlarda, emziren kadınlarda ve bağırsak sorunları yaşayan kişilerde gerekli olabilir.

Beslenmenin Etkilediği Hastalıklar

♦♦Sağlık sorunlarının birçoğuna yediğimiz yiyecekler ve besinler neden olur. Bazen bu sorunlar, gıda zehirlenmesi ya da pis yiyeceklerden kaynaklanan bakteriyel enfeksiyonlar gibi doğrudan yediğiniz şeylerle alakalı olabilir. Bazı kişilerde fıstığa, deniz ürünlerine ve glütene karşı ciddi alerjiler görülebilir. Hassas bağırsak sendromu, ülseratif kolit ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi sindirim sistemiyle alakalı hastalıklar doğrudan yenilen yiyeceklerle ilişkili olabilir.

♦♦Diğer hastalıklar ve sağlık durumları için, yediğiniz yiyeceklerin türü ve miktarı hastalığın ilerleyişini etkileyebilir.  Örneğin şekerli diyabet, vücudun kan şekerini düzenleyememesinin sonucunda ortaya çıkar ve doğrudan yediklerinizin türünden ve miktarından etkilenir. Diyabetiniz varsa ya da kan şekeriniz tehlikeli seviyelere yükseliyorsa karbonhidrat tüketiminizi dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Yediğiniz yiyeceklerin ve besinlerin etkileyebileceği diğer durumlar:

 • Yüksek tansiyon: Tuz kullanımı tansiyonu etkiler.
 • Kalp hastalıkları/ Yüksek kolesterol: Yağlı yiyecekler ve hidrojene yağlar damar tıkanıklığına sebep olabilir.
 • Kemik erimesi: Kalsiyum ve D vitamini seviyelerinin düşük olması ile vücuttaki aşırı yağ, kemiklerin kırılgan olmasına neden olur.
 • Bazı kanser türleri: Yetersiz beslenme ve obezite; meme, kolon, endometriyal, yemek borusu ve böbrek kanserleri riskinin artması ile ilişkilendirilir.

Düşünülmesi Gereken Diğer Durumlar

♦♦Bazı hastalıklarda, yediğimiz şeyleri seçmek ve bazı takviyelerden faydalanmak sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

♦♦Kanser tedavisi alan hastaların,  dayanıklılıklarını artırmak için özel bir diyet yapmaları gerekebilir. Örneğin, enerji sağlamak için yüksek kalorili yiyeceklerin tüketilmesi gerekebilir. Beslenme düzeninde yeterli kalorinin ve proteinin olması, hastanın daha uzun süre hayatta kalmasına yardımcı olabilir.

♦♦Yedikleriniz, sağlık sorunlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalara göre, gut hastalığından acı çeken kişilerin düzenli olarak vişne yemesi gut atağı yaşama riskini azaltır.  Sarımsak, bakterilere ve mantarlara karşı etkili bir ilaçtır. Balın, antimikrobik ve iltihap önleyici özellikleri vardır. Elma yemek, kolorektal kanser riskini azaltır. Ayrıca, tatlandırıcılı içecekler ve meyve suyu yerine bol su içmek kilonuzu kontrol etmek konusunda size yardımcı olacağı gibi hastalıklara karşı direnç kazanmanızı da sağlayacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...