Gilbert Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Gilbert SendromuGilbert sendromu, karaciğerin safra boyasını (kırmızı kan hücrelerinin yıkımından ortaya çıkan bir madde) işleyemediği yaygın bir durumdur. Gilbert sendromu zararsızdır ve tedavi gerektirmeyebilir.

Gilbert Sendromu Nedir?

Gilbert sendromunun karakteristik özelliği kanda yüksek miktarda erkin safra boyası bulunmasıdır. Kandaki safra boyası seviyesindeki dalgalanmalar sonucu Gilbert sendromu olan kişilerde göz ve ciltte sararma gözlenebilir. Hafif olması halinde zararsız olan bu durum, vakaların %30’unda belirtiler gözlenmediği için genellikle ergenlik döneminde rutin kan testlerinde farkedilir.

Bununla birlikte bazı insanlarda bu ataklar stres, susuz kalma, ağır egzersizler, hormon değişikliği ya da hastalık durumlarında ortaya çıkar. Nadir olsa da cildin sarı renk vermesi durumu da görülebilir.

Gilbert Sendromunun Belirtileri

Genellikle bir belirti görülmeyip, özellikle safra boyasına yönelik bir test yapılmadığı müddetçe de bu hastalığa sahip olduğunuzun farkında bile olamayabilirsiniz. Safra boyasının yüksek olduğunu gösteren test sonuçları alınsa da telaşa gerek görülmez çünkü safra boyası seviyesi çok fazla yükselmez. Bazı insanlar aşağıdaki belirtileri gösterebilirler:

 • Sarılık: Sarılık ya da göz veya deride sarılaşma safra boyasının kritik seviyenin üstüne çıktığı durumlarda ortaya çıkar. Safra boyası turuncuya yakın sarı bir renktedir ve kanda yüksek miktarda bulunması sarılığa yok açar. Bu durum yüksek ihtimalle enfeksiyon, stres, açlık, kusma veya ameliyat gibi durumlarda ortaya çıkar.
 • Diğer yaygın olmayan belirtiler: Bu belirtiler arasında yorgunluk, güçsüzlük, hafif karın ağrısı ve mide bulantısı.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Gilbert sendromu genellikle zararsız olmakla birlikte, sarılık ciddi bir karaciğer hastalığının habercisi olabilir. İlk defa sarılık yaşıyorsanız bir doktora başvurunuz. Eğer Gilbert sendromu tanısı konulduysa, sarılık için tedaviye gerek kalmaz. (Başka olağan dışı şikayet yoksa)

Gilbert Sendromunun Nedenleri ve Risk Faktörleri

Safra boyası (sarı bir pigment), vücut yaşlanmış olan kırmızı kan hücrelerini yok etmesiyle ortaya çıkar. Daha sonra kan ile karaciğere taşınarak bir enzim yoluyla yok edilerek kandan çıkarılır. Safra boyası, safra ile birlikte bağırsağa geçerek dışkı ile dışarıya atılır.

Gilbert sendromu aileden gelen genetik bir hastalıktır. Safra boyasının yok edilmesinden sorumlu olması gereken gendeki anormallik sonucu, kandaki safra boyası miktarı artar. Gilbert sendromuna sebep olan anormal gen oldukça yaygındır ve birçok insan bu genin bir kopyasını taşır.

Risk Faktörleri
Gilbert sendromu yaşayan insanlarda sarılık durumu bazı faktörler ile tetiklenir. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Susuzluk
 • Oruç tutma
 • Enfeksiyon
 • Stres
 • Fiziksel olarak aşırı zorlanma
 • Uyku yetersizliği
 • Ameliyat sonrası
 • Adet dönemleri

Tetikleyici olduğu bilinen bazı durumlardan kaçınılarak sarılık engellenebilir.

Gilbert Sendromu Tedavisi

Gilbert sendromunda tedaviye ihtiyaç yoktur. Safra boyası seviyeniz inip çıksa ve sarılık yaşasanız da genellikle bu durum kendiliğinden geçer ve hiçbir probleme yol açmaz.

Gilbert sendromu, sağlığınız için herhangi bir tehdit oluşturmayan uzun süreli bir hastalıktır. Herhangi bir komplikasyona(diğer hastalıklara yol açma durumu) yol açmaz ve karaciğer hastalığı riskini artırmaz. Belirtiler genellikle kısa süreli olur ve kendiliğinden geçer.

Beslenme alışkanlığınızı ve günlük aktivitelerinizi değiştirmeden, tetikleyici unsurlardan uzak durmak yeterli olacaktır.

Fakat Gilbert sendromu yaşayan insanlar bazı ilaçları kullanırken sarılık ve başka yan etkiler yaşayabilirler. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Indinavir ve Atazanavir (AIDS enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır)
 • Statins (kolesterol düşüren ilaçlar) ve gemfibrozil
 • Gemfibrozil (kolesterol düşüren başka bir ilaç)
 • Irinotecan (bağırsak kanserini tedavi eden bir ilaç)

Bu yüzden, herhangi bir ilaç alınmadan önce doktora danışılmalı ve durum hakkında doktora bilgi verilmelidir.

Yorumlar

 1. Adnab der ki

  Ya öyle söyluyonuzda neden gilbert in bi tedavisi yok yoksa tıp bu konuda acizmi bilmiyom ama bildiğim şey hiçte sizin dediginiz gibi zararsız bi hastalık değil bende taşıyorum ama hep yorgunluk bitkinlik hayatımı mahf ediyo … ve eminim ki benim gibi bir çok kişi bu hastalıktan rahatsız çare arıyorlar sizden tek ricam eğer başarabiliyorsanız bi çare bulun

  • Serkan ER der ki

   Usta bende bu sendromu taşıyorum.Aynı zamanda tıp öğrencisiyim benim araştırmalarıma göre bu hastalık yorgunluk yapmıyor. Yorgunluk durumunda eskisini daha fazla gösteriyor yani yorgunken gözler daha fazla sararıyor.İnsan gözlerin sarılığını farkedince biraz tuhaf oluyor .Buda insana psikolojikmen baskı yapıyor ve insanın yorgunluğunu artırıyor.

   • Enes der ki

    Selamın aleyküm, bende gilbert sendromu hastasıyım, sizden bi bilgi almak istiyorum. Testestoron türevi steroid kürleri Gilbert i etkiler mi?

 2. Merve der ki

  Biran önce tedavisi bulunsun artık sürekli halsizlik,sürekli bulanti,ve halsiz olduğum için ev işlerinide
  düzgün yapamıyorum lütfen artık ilacı bulunsun bu hastalığın ömür boyu KULLANMAYA RAZIYIMMMM

 3. merve der ki

  Aynı hastalık bendede var çok halsizim ve yorgunum 2tane çocuğum var onlara bakmaya halim derman ım yok onlarla ilgilenemiyorum artık bi çare ilaç bulunsun buna lütfen

 4. Halil der ki

  Böyle bir hastalığı nasıl önemsemiyolar anlamıyorum gerçekten çok rahatsız edici bir durum

 5. Bülent der ki

  Bir kaç gün önce, iç hastalıkları doktoru, bu hastalık olduğunu söyledi ve yorgunluk ve açlıktan kaçınmam gerektiğini söyledi. Yorgunluk, uykusuzluk, aşırı su içme isteği, (buna bağlı olarak herhalde) çok idrar yapma, bağışıklık sisteminin düşük olması (soğuk algınlığına çabuk yakalanma gibi), bazen baş dönmesi, aşırı terleme, bazen baş dönmesi ile beraber ben burada mıyım gibi hissetme, o anı ve yeri terk etme isteği gibi şikayetlerim vardı. Bu şikayetler son 4-5 sene içinde olmaya başladı. Daha önceden böyle şikayetlerim yoktu. İdrar, Kan, ultrason testlerinden sonra bu hastalık çıktı. Belki sonradan çıktı hastalık, belki yeni gösterdi kendini, bilmiyorum fakat ne önerirsiniz? Başka doktora gitmeme gerek var mı? Bir yerde hastalıkla başa çıkmak için üstüne gidin yazıyordu. Ben de zaten biraz inatçıyım böyle konularda. Bir kaç senedir evde kendime göre dambıl, stepper gibi aletlerle spor yapıyorum. Üstte beliren şikayetler olunca kendimi salmıyorum. Üstüne gidiyorum. Ne önerirsiniz?

 6. Merve der ki

  bu bilirubin seviyesini dusuren bir ilaç olsa keske,en azindan sarilik kendini gosterdiginde icerdik bari,bide göz akimda sararma var gecmiyor ne yapmam gerek acaba😞gözüme zarar verirmi.Bilen cevap versin lütfennn😟

 7. Hasan der ki

  Fenobarbital diye bir ilaç var bilirubin seviyesini düşürüyomuş falan gilbert hastalarında sarılık için kullanılıyormuş ama ilacı narkotik takip ettiği için yeşil reçeteyle alınılabiliyo doktorunuz yazarsa bi deneyin derim

 8. Can der ki

  Bıtım usandım artık evleenmek için çalışıyorum ama dermanım yok çalışamicak duruma geldim bütün belirtiler var teşhisde konuldu ama tedavi yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir