Gizli Şeker veya Şeker Hastalığım Var mı? Tanı ve Yönetim Rehberi

Gizli Şeker veya Şeker Hastalığım Var mı? Tanı ve Yönetim Rehberi

Eğer gizli şeker (prediyabet) teşhisi konulduysa, bunun ne anlama geldiğini merak edebilirsiniz. Gizli şeker, kan şekeri seviyenizin normalin üstünde olduğu, ancak şeker hastalığı (diyabet) teşhisi için yeterince yüksek olmadığı bir durumdur. Birçok doktor gizli şekerin, tip 2 diyabetin ilk aşaması olduğunu düşünmektedir. 2015 itibariyle 84.1 milyon Amerikalı yetişkine gizli şeker teşhisi konmuştur. Bu oran, Amerika Birleşik Devletleri'nde üç yetişkinden birinden daha fazlasına denk gelmektedir.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi kan şekerindeki anormalliklerin belirtilerini hissedemediğinden diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmaları önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Gizli Şeker ve Şeker Hastalığı

Çalışmalar, gizli şekeri olan kişilerin yüzde 15 ila 30’unun kilo kaybı veya fiziksel aktivitenin artması gibi müdahaleler olmazsa beş yıl içinde diyabet hastası olacaklarını göstermektedir. Aslında, tip 2 diyabet hastası çoğu insan ilk önce prediyabet yani gizli şeker hastasıdır.

Şeker hastalığı, kendi içinde ciddi bir şeydir. Gizli şekeri ve şeker hastalığı olan kişilerde, kardiyovasküler hastalık geliştirme riski gizli şekeri veya şeker hastalığı olmayan kişilere göre daha yüksektir.

Doktorların kan şekerinizin yüksek olup olmadığını belirlemek için yapabileceği dört test vardır.

Gizli Şekerin Kontrol Altına Alınması

Eğer gizli şeker teşhisi konulduysa, diyabetin oluşma riskini azaltmaya ve kan şekerinizi normal bir aralığa geri döndürmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

Eğer gizli şekeriniz varsa her gün yaklaşık 30 dakika egzersiz yaparak ve kilonuzun sadece yüzde 5 ila 10’unu vererek tip 2 diyabet riskinizi azaltabilirsiniz. Doktorunuz kan şekerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olacak bir ilaç kullanmanızı da isteyebilir.

Gizli şeker her zaman tip 2 diyabete neden olmak zorunda değildir. Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler, kan şekeri seviyenizin normal aralıklarında tutulmasına ve bu aralıkta kalmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...