Glokom Nedir? Gözlerinizi Kaybedebilirsiniz!

Glokom Nedir? Gözlerinizi Kaybedebilirsiniz!

Glokom, optik sinirinize zarar verebilecek bir göz hastalığıdır. Optik sinir, gözünüzden beyninize görsel bilgi sağlar. Glokom genellikle (ancak her zaman değil), gözünüzün içindeki anormal derecede yüksek basıncın sonucu oluşur. Zaman içinde artan basınç, optik sinir dokusunu aşınmaya uğratır, bu da görme kaybına ve hatta körlüğe yol açabilir.

Glokom Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Glokom belirtileri hemen farkedilmeyen ve görme kaybına neden olan ciddi bir göz rahatsızlığıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Erken teşhis edilirse, görme kaybını önleyebilirsiniz. Bu nedenle yılda bir göz kontrolü yaptırmanız çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Glokomu önlemenin en önemli ve en etkili yolu yılda bir kez düzenli göz kontrolleridir. Bunun içinde Göz Hastlıkları bölümüne gidilir.

Glokom Belirtileri Nelerdir?

Glokomun en sık görülen tipi primer açık-açılı glokomdur. Artan görme kaybı dışında herhangi bir belirti veya semptom yoktur. Bu nedenle, göz doktorunuzun veya göz uzmanınızın görüşünüzdeki değişiklikleri izleyebilmesi için yıllık kapsamlı göz muayenelerine gitmeniz önemlidir.

Dar açılı glokom olarak da bilinen akut-açılı kapanma glokomu tıbben bir acil durumdur.
Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen doktorunuza danışın:
Şiddetli göz ağrısı
Mide bulantısı
Kusma
Gözünde kızarıklık
Ani görme bozuklukları
Işıklar etrafında renkli halkalar görmek
Ani bulanık görme

Glokom Sebepleri Nelerdir?

Gözünüzün arkası sürekli olarak göz sıvısı denilen temiz bir sıvı üretir. Bu sıvı yapıldıkça, gözünüzün ön kısmını doldurur. Sonra gözünüzü kornea ve irisinizdeki kanallardan geçerek terk eder. Bu kanallar bloke edilirse veya kısmen tıkanırsa, gözünüzdeki göz içi basıncı (GİB) olarak adlandırılan doğal basınç artabilir. GİB’iniz arttıkça, optik sinir hasar görebilir. Sinirinizdeki hasar ilerledikçe gözünüzde görme kaybına başlayabilirsiniz.

Gözünüzdeki basıncın artmasına neden olan şey her zaman bilinmemektedir. Ancak, doktorlar aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlasının rol oynayabileceğine inanmaktadır.

Olası Faktörler:
Kabaran göz damlaları
Gözünüzde tıkalı veya kısıtlanmış drenaj
Kortikosteroidler gibi ilaçlar
Optik sinirinize zayıf veya düşük kan akışı
Yüksek veya artmış tansiyon

Glokom Çeşitleri Nelerdir?

Beş ana tip glokom var. Bunlar:

Kimler Glokom Riski Altındadır?

Glokom tüm dünyada körlük konusunda ikinci önde gelen nedendir.

Glokom için risk faktörleri şunlardır:

Glokom Nasıl Teşhis Edilir?

Glokomu teşhis etmek için, göz doktorunuz kapsamlı bir göz muayenesi yapmak isteyecektir. Sinir dokusu kaybı da dahil olmak üzere, bozulma belirtilerini kontrol ederler.

Aşağıdaki test ve prosedürlerden birini veya daha fazlasını kullanabilirler:

Glokom Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom tedavisinin amacı, ek görme kaybını önlemek için göz içi basıncı azaltmaktır. Tipik olarak, doktorunuz reçete bir göz damlası ile tedaviye başlayacaktır. Bunlar işe yaramıyorsa veya daha ileri tedavi gerekirse, doktorunuz aşağıdaki tedavilerden birini önerebilir:

1 İlaçlar

Göz içi basıncı azaltmak için tasarlanmış birkaç ilaç mevcuttur. Bu ilaçlar göz damlası veya hap şeklinde mevcuttur, ancak damlalar daha yaygındır. Doktorunuz bunlardan birini veya bir kombinasyonunu reçete edebilir.

2Ameliyat

Tıkanmış veya yavaş akan bir kanal, artmış göz içi basınca neden oluyorsa, doktorunuz sıvı için drenaj yolu yapmak veya artmış sıvıdan sorumlu olan dokuları imha etmek için ameliyat önerebilir.

Kapalı açılı glokom tedavisi farklıdır. Bu tip bir glokom tıbbi bir acil durumdur ve göz basıncını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde azaltmak için acil tedavi gerektirir. İlaçlar genellikle açı kapanmasını tersine çevirmek için ilk önce denenir, ancak bu başarısız olabilir.       Lazer periferik iridotomi adı verilen bir lazer prosedürü de gerçekleştirilebilir. Bu prosedür, irisinizde artmış sıvı hareketine izin vermek için küçük delikler oluşturur.

Glokomu Olan Bir Kişi Kör Olacak Mıdır?

Artmış göz içi basıncınız durdurulabilir ve basınç normale döndüğünde, görme kaybı yavaşlatılabilir veya hatta durdurulabilir. Ancak, glokom için bir tedavi olmadığından, göz içi basıncınızı düzenlemek için yaşamınızın geri kalanında muhtemelen tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Ne yazık ki, glokom sonucu kaybedilen görme geri alınamaz.

Glokom Önlenebilir mi?
Glokom önlenemez, ancak erken teşhis edilmesi önemlidir. Böylece daha kötüye gitmesini önlemek için tedaviye başlayabilirsiniz. Her türlü glokomu erken teşhisin en iyi yolu, yıllık göz bakımı randevusu almaktır. Bir göz doktoruna randevu verin. Bu rutin göz kontrolleri sırasında yapılan basit testler, ilerlemeden önce görme bozukluğunun ve görme kaybının önüne geçebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...