Glokom ve Tonometri

Glokom ve Tonometri

Tonometri, göz içi basıncı (GİB) olarak adlandırılan gözünüzdeki basıncı ölçen tanı testidir. Bu ölçüm doktorunuzun glokom riski altında olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir. Glokom, gözünüzde sıvı basıncının arttığı ciddi bir göz hastalığıdır. Bu artan basınç optik sinirinize zarar verebilir. NIH Kıdemli Sağlık’a göre, glokomun 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülme olasılığı yüksektir ve bu yaş grubundaki körlüğün en genel nedenidir.

Glokom ve Tonometri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Glokom Nedir?

Glokom, gözünüzde sıvı basıncının arttığı ciddi bir göz hastalığıdır. Bu artan basınç optik sinirinize zarar verebilir.

Tonometri Nedir?

Tonometri, göz içi basıncı (GİB) olarak adlandırılan gözünüzdeki basıncı ölçen tanı testidir. Bu ölçüm doktorunuzun glokom riski altında olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Endişelenmeli Miyim?

Glokom tedavi edilmezse nihai körlüğe neden olabileceğinden, göz değişimlerinin erken tespiti için tonometri testi kritik öneme sahiptir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Çoğu glokom vakasında, normalde gözü yıkayan ve besleyen sıvı çok yavaş akar ve basınç birikmesine neden olur. Tedavi edilmezse, bu basınç en sonunda optik sinire zarar verebilir ve görme kaybına neden olabilir. Gözünüzdeki bu değişiklikler genellikle ağrısız olduğundan, siz fark etmeden yıllarca ilerleyebilirler.

Glokom tedavi edilmezse nihai körlüğe neden olabileceğinden, göz değişimlerinin erken tespiti için tonometri testi kritik öneme sahiptir. Test sonuçlarınız anormal hale gelirse, göz doktorunuz hastalığın ilerlemesini geciktirebilen tedavi sürecine başlayacaktır.

Tonometri Nedir?

Tonometri, farkında olmadan önce göz basıncındaki değişiklikleri tespit edebilen bir göz testidir. En yaygın tonometri testine “Goldmann yassılaşma tonometri testi” denir. Onlarca yıldır, GİB ölçümü için uluslararası altın standart olarak kabul edilmiştir. Tono-Pen kullanımının yanı sıra, “pnömotonometri” olarak adlandırılan alternatif bir tonometri türü de dahil olmak üzere göz basıncı için başka test yöntemleri vardır.

Pnömotonometri, bir hava pistonunu andıran bir alet kullanarak gözünüze hava basıncı uygulanmasını içerir. Cihaz korneanıza kısa bir hava üfler ve gözünüzdeki basıncı ölçer. Anormal sonuçlar gösterirse, doktorunuz teşhisinizi doğrulamak için genellikle başka testler yapar. Bu test genellikle Goldmann yassılaşma tonometri testinden daha az doğru olarak kabul edilir.

Tono-Pen, büyük bir kalem gibi biçimlendirilmiş bir el cihazıdır. Göz basıncının dijital olarak okunmasını sağlar. Doktorunuz, gözünüze dokunmak ve basıncı ölçmek için kullanabilir. Birçok durumda yararlı olsa da, Tono-Pen normal korneaları olan kişilerde Goldmann tonometresinden daha az doğru olarak kabul edilir.

Tonometri Testine Kimin İhtiyacı Var?

Göz doktorunuz, glokom riski altında olduğundan şüpheleniyorsa Goldman yassılaşma tonometri testini isteyebilir. Hava kabarıklığı testi veya diğer göz testleri potansiyel bir sorunu belirtirse, glokomu onaylamak veya ekarte etmek için tonometri testinden geçmenizi isteyebilir.

Mayo Clinic’e göre, Afrikan-Amerikalı ya da İspanyol iseniz, glokom için yüksek risk altında olabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda ayrıca daha yüksek risk altında olabilirsiniz:

 • 60 yaşın üzerindeyseniz
 • Ailesinde glokom geçmişi varsa
 • Şeker hastasıysanız
 • Hipotiroidizm varsa
 • Başka kronik göz koşulları veya yaralanmalarınız varsa
 • Yakın görüşlülüğünüz varsa
 • Uzun süredir kortikosteroid ilaçlar kullanmış iseniz

Şunlar gibi belirtiler yaşıyorsanız, test edilebilirsiniz:

 • Kademeli periferik görme kaybı
 • Tünel vizyonu
 • Şiddetli göz ağrısı
 • Bulanık görme
 • Işıklar etrafında haleler
 • Gözünün kızarması

Bu semptomların tümü glokom belirtileri olabilir.

Tonometri Testi Sırasında Ne Olur?

Tonometri testinden önce, göz doktorunuz gözlerinize uyuşturacak bir göz damlası damlatır, böylece gözlerinize dokunan hiçbir şey hissetmezsiniz. Gözünüz uyuştuğunda, doktorunuz gözünüzün yüzeyine turuncu boya içeren küçük, ince bir kağıtla dokunabilir. Bu, testin doğruluğunu arttırmaya yardımcı olur.

Doktorunuz daha sonra önünüzde “yarık lamba” denilen bir makine koyar. Çenenizi ve alnınızı verilen desteklere dayanacaksınız. Lamba, daha sonra, tonometre sondasının sadece ucu korneanıza değene kadar gözlerinize doğru hareket edecektir. Korneanızı bir miktar düzleştirerek, alet gözünüzdeki basıncı algılayabilir. Göz doktorunuz uygun bir okuma elde edene kadar gerginliği ayarlayacaktır.

Gözleriniz uyuşmuş olduğundan işlem sırasında acı hissetmezsiniz. Tonometri son derece güvenlidir. Bununla birlikte, tonometre gözünüze dokunduğunda korneanızın çizilme riski çok azdır. Bu olsa bile, normalde birkaç gün içinde kendi kendini iyileştirir.

Test Sonuçlarının Anlamı Nedir?

Normal bir test sonucu, gözünüzdeki basıncın normal sınırlar içinde olduğu ve glokom veya basınca bağlı diğer göz problemleriniz olmadığı anlamına gelir. Glokom Araştırma Vakfı’na göre normal basınç aralığı 12 ila 22 mmHg’dir. “mmHg” ölçümü, göz basıncını kaydetmek için kullanılan birimler olan “milimetre cıva” anlamına gelir.

Testiniz 20 mmHg’yı aşan bir basınç okuması halinde, glokom veya pre-glokom olabilir. Bu her zaman böyle değildir. Test sonucunuz, bir göz yaralanmanız veya kan damarı problemleri, iltihaplanma veya diğer sorunlardan kaynaklanan dolayı gözünüzün önünde kanama varsa yüksek basınç gösterebilir.

Doktorunuz size glokom veya pre-glokom teşhisi koyarsa, tedavi seçeneklerini sizinle görüşür.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...