Glomerüler Filtrasyon Hızı Testine Neden İhtiyacım Var?

Glomerüler Filtrasyon Hızı Testine Neden İhtiyacım Var?

Böbrekleriniz vücudunuzun ana atık sistemidir. Böbrekler, idrar yoluyla kandaki atıkları ve salgıları vücuttan atar. Glomerüller, böbreklerin içindeki küçük filtrelerdir. Böbrekleriniz düzgün bir şekilde çalışmazsa glomerüller de etkili bir şekilde filtreleme yapmaz.

Glomerüler Filtrasyon Hızı Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Doktorunuz böbreklerinizin düzgün bir şekilde çalışmadığını düşünüyorsa glomerüler filtrasyon testi ister. Bu test basit bir kan testidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Test sırasında açıklanamayan kanama ya da ciddi bir rahatsızlık yaşarsanız doktorunuza belirtin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu test uygun görüldüğü takdirde Üroloji (Bevliye), Nefroloji (Böbrek Hastalıkları), İç Hastalıkları (Dahiliye) doktorları tarafından istenir.

Glomerüler Filtrasyon Hızı Testine Neden İhtiyacım Var?

Glomerüler filtrasyon testi, böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını gösterir. Doktorunuz böbrek hastalığıyla ilişkili belirtileriniz varsa ya da uygulanan tedavinin ne kadar etkili olduğunu görmek istiyorsa bu testi isteyebilir.

Amerikan Klinik Kimya Derneği(American Association for Clinical Chemistry)’ne göre, böbrek hastalığının belirtileri arasında şunlar bulunur:

Bu belirtiler
Vücudun açıklanamayan bir şekilde şişmesi
İdrarın köpüklü olması
İdrar sırasında zorlanma
Bel ağrısı

Böbrek hasarının ilerlemesini engellemek için erken müdahale önemlidir. Doktorunuz glomerüler filtrasyon testini böbrek fonksiyonlarını etkileyen ilaçlar kullanıyorsanız veya bazı hastalıkları yaşıyorsanız isteyebilir.

Bu hastalıklar
Diyabet
Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
Yüksek tansiyon
Kalp hastalıkları
İdrara çıkarken zorlanma
İdrarda kan
Böbrek taşları
Polikistik böbrek hastalıkları
Böbrek yetmezliği

Böbrek hastalığı teşhisi konduysa glomerüler filtrasyon hızı testi böbreklerinizin ne kadar iyi işlediğinin anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Aile geçmişinde böbrek hastalığı varsa doktorunuz böbreklerinizin şu anki durumunu anlayabilmek için glomerüler filtrasyon hızı testi yapmak isteyebilir.

Glomerüler Filtrasyon Hızı Testi Nasıl Yapılır?

Glomerüler filtrasyon hızı testi, hazırlık gerektirmeyen basit bir kan testidir. Kan testi için kolunuzdan kan alınır. Glomerüler filtrasyon hızını hesaplamak için özel bir formül kullanıldığından bazı bilgileri vermeniz gerekir.

Vermeniz gereken bilgiler:
Yaş
Cinsiyet
Irk
Boy
Kilo

Laboratuvar uzmanı bu faktörleri kullanarak en doğru glomerüler filtrasyon hızını hesaplayacaktır.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Glomerüler filtrasyon hızı testi, son glomerüler filtrasyon hızını bulmak için birçok hesaplamanın yapılmasını gerektirdiğinden bazen ölçülen glomerüler filtrasyon hızı olarak da bilinir. Bu nedenle bu test, böbreklerin işlevinin ne kadar iyi olduğunun anlaşılması için dolaylı bir ölçümdür.

Ulusal Böbrek Derneği’ne göre, glomerüler filtrasyon hızı sonuçlarının düşük olması böbreklerde daha çok hasar olduğu anlamına gelmektedir. Doktorunuz glomerüler filtrasyon hızı testinin sonuçlarını kullanarak böbreklerinizdeki hasarın boyutuna karar verebilir. Bu durum böbreklerdeki hasar seviyesi olarak da bilinir.
Ulusal Böbrek Derneği böbreklerdeki hasarları şu şekilde sınıflandırmıştır:
1. Aşama:  Böbrek fonksiyonlarının çok az azalması ya da hiç azalmaması (GFR değeri 90 ve üzeri)
2. Aşama:  Böbrek fonksiyonlarının çok hafif azalması (GFR değeri 60 ile 89 arasında)
3. Aşama:  Böbrek fonksiyonlarının orta derecede azalması (GFR değeri 30 ile 59 arasında)
4. Aşama:  Böbrek fonksiyonlarının ciddi derecede azalması (GFR değeri 15 ile 29 arasında)
5. Aşama:  Böbrek yetmezliği (GFR değeri 15 ve üstü)

Sonuçlarınız, testi yaptırdığınız laboratuvara göre yukarıdaki değerlerden farklı olabilir. Doktorunuz böbreklerinizin durumuna karar verebilmek için birkaç ay boyunca GFR değerinizin alınmasını önerebilir.

Bazı ilaçlar kreatin seviyesini etkileyebilir. Glomerüler filtrasyon hızı değeri alınırken doktorunuz kreatin seviyesine de bakar.

Şu ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz:
Sefalosporin antibiyotikler
Aminoglikosit antibiyotikler
Flusitozin
Sisplatin
Simetidin
Trimetoprim
Yaşınız büyükse ibuprofen

Glomerüler Filtrasyon Hızı Testiyle İlişkilendirilen Komplikasyonlar

Glomerüler filtrasyon hızı testinde çok az miktarda kan alınması gerekir. Genellikle yan etkilere neden olmaz ve test sonrasında günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak, iğnenin batırıldığı yerde hafif bir morarma ya da acı hissedebilirsiniz. Test sırasında açıklanamayan kanama ya da ciddi bir rahatsızlık yaşarsanız doktorunuza belirtin.

Glomerüler filtrasyon hızı testi, hazırlık gerektirmeyen basit bir kan testidir. Test, kanınızdaki atık ürün olan kreatinin seviyesini gösterir. Bu test, böbreklerin ne kadar iyi çalıştığının anlaşılması için yapılır. Glomerüler filtrasyon hızı testinin sonuçlarına göre doktorunuz, varsa böbreklerinizdeki hasarın ne kadar olduğuna karar verebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...