Glukagon Testi

Glukagon Testi

Pankreasınız, glukagon hormonu yapar. İnsülin kan dolaşımınızdaki yüksek glikoz seviyelerini azaltmaya çalışırken, glukagon kan glukoz seviyelerinizin çok düşük olmasını önlemeye yardımcı olur.

Glukagon Testi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Doktorunuz, kan dolaşımınızdaki glukagon miktarını ölçmek için bir glukagon testi kullanabilir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hafif diyabet ,Nekrolitik göçmen eritem olarak bilinen deri döküntüsü ,Açıklanamayan kilo kaybı gibi belirtileriniz varsa doktor bu testi uygulayabilir.

Kan dolaşımınızdaki glikoz seviyesi düştüğünde, pankreasınız glukagonu serbest bırakır. Kan dolaşımınıza girdiğinde, glukagon vücudunuzun karaciğerinizde depoladığı glikojenin parçalanmasını sağlar. Kan dolaşımınıza giren glikojen, glikoza dönüşür. Bu normal kan şekeri seviyelerinin ve hücresel fonksiyonun korunmasına yardımcı olur.

Doktorunuz, kan dolaşımınızdaki glukagon miktarını ölçmek için bir glukagon testi kullanabilir.

Test Neden Yapılır?

Glukagon, kan şekeri seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Kan şekeri seviyelerinizde geniş dalgalanmalar varsa, glukagon düzenlemesinde sorun yaşıyor olabilirsiniz. Örneğin hipoglisemi veya düşük kan şekeri, anormal glukagon seviyelerinin bir işareti olabilir.

Aşağıdaki semptomlarınız varsa, doktorunuz bir glukagon testi isteyebilir:

  • Hafif diyabet
  • Nekrolitik göçmen eritem olarak bilinen deri döküntüsü
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Bu semptomlar genellikle glukagonun aşırı üretimine neden olan pankreas bozuklukları ile ortaya çıkar. Bu semptomların benzersiz özgüllüğü göz önüne alındığında, doktorlar düzenli olarak yıllık fizik muayenelerin bir parçası olarak glukagon testleri yaptırmamaktadırlar. Başka bir deyişle, doktorunuz testi ancak glukagon düzenlemenizle ilgili sorunlarınız olduğundan şüpheleniyorsa isteyecektir.

Testin Avantajları Nelerdir?

Glukagon testi doktorunuzun aşırı glukagon üretimi ile ortaya çıkan hastalıkların varlığını tespit etmesine yardımcı olabilir. Anormal glukagon seviyelerine bağlı hastalıklar nadir olmakla birlikte, yüksek seviyeler genellikle spesifik sağlık sorunları ile ilişkilendirilir.

Örneğin yüksek glukagon seviyeleri, glukagonoma adı verilen pankreas tümörünün sonucu olabilir. Bu tür bir tümör, diyabet geliştirmenize neden olabilecek seviyede aşırı glukagon üretir. Bir glukagonomun diğer belirtileri açıklanamayan kilo kaybı, nekrolitik göçmen eritem ve hafif diyabeti içerebilir. Hafif diyabetiniz varsa, doktorunuz glukagon testini hastalığın nedeni olarak ekarte etmek için glukagon testini kullanabilir.

Doktorunuz ayrıca, tip 2 diyabet geliştirdiyseniz veya insüline dirençli olmuşsanız, glukoz testi yaptırabilir. Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz, glukagon seviyeleriniz muhtemelen yüksek olacaktır. Kan şekeri seviyelerinizi etkili bir şekilde kontrol etmek, normal glukagon seviyelerini korumanıza yardımcı olur.

Testin Riskleri Nelerdir?

Glukagon testi bir kan testidir. Tüm kan testlerinde ortak olan asgari riskleri taşır. Bu riskler şunları içerir:

  • Numune almakta zorluk olduğunda birden fazla iğne deliği
  • İğne yerinde aşırı kanama
  • Hematom olarak bilinen iğne yerinde derinin altında kan birikmesi
  • İğne yerinde enfeksiyon
  • Bayılma

Teste Nasıl Hazırlanırsınız?

Muhtemelen glukagon testine hazırlanmak için hiçbir şey yapmana gerek kalmayacak. Ancak, doktorunuz sağlık durumunuza ve testin amacına bağlı olarak önceden oruç tutmanızı isteyebilir. Oruç tutarken, belli bir süre yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Örneğin, bir kan örneği vermeden önce sekiz ila 12 saat boyunca oruç tutmanız gerekebilir.

İşlem Sırasında Neler Beklenmeli?

Doktorunuz bu testi bir kan örneğinde yapacak. Muhtemelen doktorunuzun ofisi gibi klinik bir ortamda kan örneği vereceksiniz. Bir sağlık görevlisi muhtemelen kolunuzdaki bir damardan kanı bir iğne kullanarak alır. Kanınızı tüp içinde toplayacak ve analiz için laboratuvara göndereceklerdir. Sonuçlar elde edildiğinde doktorunuz size, sonuçların ve ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Normal glukagon seviye aralığı 50 ila 100 pikogram/mililitredir. Normal değer aralıkları bir laboratuvardan diğerine biraz değişebilir ve farklı laboratuvarlar farklı ölçümler kullanabilir. Doktorunuz, resmi bir tanı koymak için glukagon testinizin sonuçlarını diğer kan ve tanı test sonuçlarını dikkate almalıdır.

Sonraki Adımlar Nelerdir?

Glukagon seviyeniz anormal ise, doktorunuz nedenini öğrenmek için başka testler veya değerlendirmeler yapabilir. Doktorunuz nedenini teşhis ettiğinde uygun bir tedavi planı önerebilir. Özel teşhis, tedavi planı ve uzun süreli görünümünüz hakkında doktorunuzdan daha fazla bilgi isteyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...