Göbek Fıtığı: Şişlik Fıtık Sinyali Veriyor Olabilir

Göbek Fıtığı: Şişlik Fıtık Sinyali Veriyor Olabilir

Göbek fıtığı her on bebekten birinde görülmektedir. Prematüre bebeklerde oluşma riski daha fazladır. Yetişkin kişilerde de görülmesi mümkündür.

Göbek Fıtığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Fıtık Nedir?

FITIK, karın duvarındaki zayıflayan noktalarda iç organların baskı yaparak dışarı doğru ilerlemesi ve o bölgede şişlik meydana getirmesi durumudur.

Göbek Fıtığını Nasıl Anlarım?

Kusma, göbek çevresinde oluşan renk değişimi (çıkıntı belirgin ise, çıkıntı üzerinde), nadiren bağırsak düğümlenmesi, tıkanma, kabızlık, nadiren dışkıda kan gibi belirtiler gösterebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kasık fıtığı için Genel Cerrahi Bölümüne gidilir.

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek fıtığı, bağırsağın bir bölümünün veya yağ dokusunun göbek civarında zayıf bir nokta bularak karın duvarını geçip dışarı doğru çıkması durumudur. (resme bakınız)

Göbek Fıtığı Belirtileri

En net gösterge, göbek civarında pörtleyen 1-5 cm çapındaki yumuşak çıkıntıdır. Bebek ağladığında, güldüğünde, öksürdüğünde veya gerindiğinde bu çıkıntı daha belirgin hale gelir.

Bebeklerde oluşan göbek fıtığı genellikle ağrısızdır. Yetişkinlerde oluşan göbek fıtığı ise ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Diğer belirtiler şunlardır:

 • Kusma
 • Göbek çevresinde oluşan renk değişimi (çıkıntı belirgin ise, çıkıntı üzerinde)
 • Nadiren bağırsak düğümlenmesi, tıkanma, kabızlık
 • Nadiren dışkıda kan

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek Fıtığı Tedavisi

Hamilelikte Göbek Fıtığı Tedavisi

Seçmeli Tedavi

Eğer fıtığınızın büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa ve ilerleyen dönemlerde risk oluşturma ihtimali varsa doktorunuz hamilelik sırasında ameliyat olmanızı önerir. Fakat fıtık rahatsız etmiyor ve hamileliğe sorun oluşturmuyor ise doğum ve doğum sonrası beklenebilir. Bazı vakalarda doğum sezaryen ile yapılacaksa aynı anda göbek fıtığı ameliyatının da yapılabilme ihtimali vardır.

Bazı uzman doktorlar hamilelikte göbek fıtığının ameliyat edilmesi için en iyi dönemin 2. dönem olduğunu düşünmektedir. Fakat doktorlar bu konuda henüz kara birliğine varamamıştır. Çünkü bazı doktorlar hamileliğin 3. döneminin de ameliyat için uygun ve güvenli olduğunu öne sürmektedir.

Göbek Fıtığına Ne İyi Gelir?

Günde bir defa öğleden sonra domates suyu içilmeli. Sabah uyandıktan sonra ise maydanoz limon bel bölgesindeki yağı yavaş yavaş eritecektir. Uygulanmaları ise 1 ay devam edin ardından 1 hafta ara verilmeli ve tekrar bir ay devam edilmelidir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri

 • Yaranın enfeksiyon kapması
 • Fıtığın tekrar etmesi
 • Baş ağrısı
 • Bacaklarda hissizlik
 • Bulantı/kusma
 • Ateş

Göbek Fıtığı Ameliyatı Olmazsam Ne olur?

Fıtığınız küçük ise ve sizi rahatsız etmiyorsa ameliyat olmamak size bağlı bir seçenektir. Fakat unutmamanız gereken şey tedavi olmazsanız ve fıtığın ilerlemesine yol açacak bir işiniz ya da yaşam tarzınız varsa ilerleyen dönemlerde ameliyat olmaz daha zorlu olabilir.

Göbek Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

Göbek fıtığı genel olarak ağrısızdır. Ancak ilerlemesi durumunda ağrı yapar.

Göbek Fıtığı Bandı/Korsesi

Göbek fıtığı için özel olarak tasarlanmış korseler bulunmaktadır. Bu korseler ameliyat sonrası kullanılarak hastanın iyileşme sürecini hızlandırır ve bu süreçte ortaya çıkacak rahatsızlıkları azaltır. Göbek fıtığı korseleri hem yetişkinler hem de bebekler için kullanılabilir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...