Göğüs Büyütmeyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Göğüs Büyütmeyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Göğüs büyütme, göğüslerin silikon ya da salin ürünlerle büyütülmesi işlemidir. Bu büyütme işlemi, göğüs dokusunun ya da göğüs kaslarının altına silikon veya salin maddelerin yerleştirilmesiyle yapılır. Bu işlemi yaptıranlar, genellikle daha büyük göğüsler isteyenler, vücut ölçülerinin daha orantılı gözükmesini isteyenler ve hamilelikten ya da kilo vermekten dolayı göğüslerinin şeklinde deformasyon yaşayanlardan oluşur. Göğüs büyütme ameliyatlarının ücreti değişkenlik göstermektedir. Bu ücrete, kullanılacak anestezinin, kuruluşun ve kullanılacak diğer ilaçların ücretleri dâhil olmayabilir. Göğüs büyütme kozmetik bir işlem olduğundan sigortanız masrafları karşılamayacaktır. Ameliyat sonrasında oluşan komplikasyonlarla ilgili masrafları da sigortanız karşılamayabilir.

Göğüs Büyütme Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neye Dikkat Etmeliyim?

Bazı nedenlerden dolayı göğüs büyütmek isteyebilirsiniz. Fakat oluşak riskleri detayları ile doktorunuza danışmayı unutmayın

Kaç Günde İyileşir?

Göğüs büyütme ameliyatından sonra bir hafta içinde iyileşme görülür. Tamamen iyileşmesi ise birkaç haftadan uzun sürebilir.

Ne Yapmalıyım?

Göğüslerini büyüttüren kişilerin göğüslerini yakından takip etmeleri ve şişlik, büyüme ya da acı gibi durumlarda doktorlarıyla irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göğüs büyütme ameliyatlarını yapan birçok yer vardır. En iyi sonucu almak için iyi bir estetik cerrah bulmanız gerekmektedir.

Göğüs Büyütme Güvenli Bir İşlem midir?

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi göğüs büyütme ameliyatlarında da riskler vardır. Bu riskler arasında yara izlerinin oluşması, enfeksiyon, implantların patlaması, cildin sarkması, göğüs acısı ve daha birçok durum vardır.

Prosedür genellikle anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Göğüs büyütme işleminde kullanılan implantların göğüsleri uzun süreli olarak büyütme garantisi yoktur. Bu yüzden, göğüslerinizin büyümesi için istediğiniz bu cerrahi işlem sizi risk altına sokar.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Etkili midir?

Göğüs büyütme işlemleri genellikle uzun sürse de sonsuza dek ilk günkü halini korumaz. Gelecekte düzeltme amaçlı tekrar ameliyat geçirmeniz gerekebilir.

Ameliyattan sonra yeterli iyileşme göstermiyorsanız ya da silikonlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız silikonları çıkarttırmak isteyebilirsiniz.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Göğüs büyütme aynı zamanda büyütme mammoplastisi olarak da bilinir. Göğüsleri büyütmek ya da simetrisini sağlanmak için uygulanan kozmetik bir işlemdir.

Göğüs büyütme, vücudunuzdan alınan yağın göğse yerleştirilmesiyle veya daha sık bir şekilde göğüs implantlarıyla yapılır.

Göğüs büyütme işlemini gerçekleştirmek isteyenler genellikle göğüslerinin hacimleri bazı sebeplerden dolayı küçüldüğü için göğüslerini büyütmek isterler.

Bu nedenler:

 • Kilo vermek
 • Hamilelik
 • Emzirmek

Bazılarıysa göğüslerinin vücutlarıyla dengeli olmasını isteyebilir. Örneğin, küçük göğüsleri ama geniş kalçaları olan birisi, göğüslerini büyütmek isteyebilir.

Asimetrik göğüsleri olanlarda göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak isterler. Göğüsleri beklenen kadar gelişmeyen kişiler de ameliyat yaptırmak isteyenlerin arasındadırlar.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesinde göğsün büyüme aşamasının tamamlanmış olması gerekmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Ücreti

Göğüs büyütme ameliyatının ücretleri farklılık gösterir. Bazı yerlerde ücrete dâhil olmayan başka ödenekler de vardır:

 • İmplantların kendileri
 • Anestezi
 • Hastane masrafı
 • Yapılması gereken testlerin masrafları
 • İlaçlar
 • İyileşme sürecinde giymeniz gereken ekipmanlar

Sağlık sigortası kozmetik cerrahiyi kapsamaz. Bazen oluşan komplikasyonlarla ilgili masraflar da sigorta tarafından kapsanmayabilir.

Ameliyat sonrasında iyileşme süresini de hesaba katmalısınız. İlk iyileşme izleri beş gün içerisinde görülmeye başlasa da acının ve şişliğin gitmeye başlaması için birkaç hafta geçmesi gerekecektir.

Çalışıyorsanız izin kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz kuvvetli ağrı kesici ilaçlar verecektir. Bu ağrı kesici ilaçları kullanırken araç kullanmamanız gerekmektedir.

Estetik ameliyattan sonra normal aktivitelerinize doktorunuz onay verdikten sonra dönebilirsiniz.

Göğüs Büyütme Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme sırasında, vücudunuzdan alınan yağ tabakası göğsünüzün arkasına yerleştirilebilir. Bu implantlar göğüs dokunuzun veya göğüs kasınızın arkasına yerleştirilir. Böylece göğsünüzün boyutu bir beden ya da daha fazla büyüyebilir.

Göğüs büyütme ameliyatında silikon kullanılacaksa, silikonlarınızın şeklini damla ya da yuvarlak olarak seçebilirsiniz. İmplant materyalleri göğsünüzün boyutunu büyültmek için kullanıldığı gibi göğsünüzün içinin boşaldığı zamanlarda göğsü doldurmak amacıyla da kullanılabilir.

Göğüs büyütme operasyonlarının göğüs dikleştirme operasyonlarıyla aynı şey olmadığına dikkat etmelisiniz. Göğüs dikleştirme ameliyatlarında sarkık göğüsler hedef alınır.

İmplantlar genellikle silikondan ya da salinden yapılan yumuşak ve esnek kabuklardır. Silikon implantlarla ilgili tartışmalar sürse de silikon kullanmayı seçen çok sayıda kişi vardır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı yaptırmayı seçerseniz, doktorunuzu araştırdıktan sonra özel bir hastanede yaptırmanız mümkündür. Genellikle, ameliyattan sonra aynı gün içinde evinize gidebilirsiniz.

Ameliyat genellikle genel anestezi verilerek yapılır. Böylece herhangi bir acı hissetmezsiniz. Ameliyattan önceki 24 saatte doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

Cerrah, göğüs implantlarını üç yerden yerleştirebilir:

 • Meme altından
 • Koltuk altından
 • Meme ucunun etrafındaki dokudan

Doktorunuz, göğsünüzdeki dokuyu göğüs kaslarından ayırarak bir cep oluşturur. İmplantlarınız bu ceplere girer ve göğüslerinizin merkezine doğru yerleştirilir.

Salinimplant tercih ederseniz, doktorunuz kabuğu steril bir salin solüsyonla göğsünüzü başarılı bir şekilde dolduracaktır. Silikon implant seçerseniz bu kabuklar zaten silikonla dolu bir halde gelirler.

Doktorunuz implantları başarılı bir şekilde yerleştirdikten sonra kesik atılan alanlar dikişle kapatılır ve yapıştırıcıyla tamamen kapatılır. İyileşmeniz kontrol edilir ve sonrasında anestezinin etkisi geçtiğinde evinize gidebilirsiniz.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Riskleri ve Yan Etkileri

Göğüs büyütme ameliyatında yaygın bir şekilde görülen bir risk, ameliyattan sonra düzeltme gerektiren komplikasyonların oluşmasıdır. Bazı kişiler daha farklı boyutlar arzularlar ya da ciltlerindeki gerginlik zamanla kaybolduğu için sarkık bir görüntü oluşturabilir.

Diğer riskler ve yan etkiler:

 • Kanama ve morarma
 • Göğüslerinizde acı
 • Enfeksiyon
 • Göğsün içinde yara dokusu oluşumu
 • İmplantın parçalanması ve sızıntı yapması
 • Göğüslerinizdeki hissiyatın kaybolması (Genellikle geçici bir durumdur.)
 • İmplantın yerleştirildiği kısımda cilt sorunları
 • İmplantın doğru yerleştirilmemesi veya implantın yerinin değişmesi
 • İmplantın etrafında sıvı toplanması
 • Kesilen yerin iyileşmemesi
 • Göğüsten ya da kesikten akıntı gelmesi
 • Ciltte ciddi yaralanma
 • Gece aşırı terleme

Her tıbbi müdahalede olduğu gibi genel anestezi kullanmak işlem sırasında ölüme yol açması da dâhil olmak üzere birçok risk barındırır.

Şu durumlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız doktorunuzu arayın:

 • Ateşiniz çıkıyorsa
 • Göğsünüzün etrafında kızarıklık varsa
 • Kesik atılan yerin etrafında ılık bir his oluşuyorsa

Tüm bu belirtiler enfeksiyonun göstergesidir.

İyileştikten sonra, göğüslerde veya koltuk altlarında yaşayacağınız ağrılar, göğüslerinizin boyutları ya da şekli doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. Böylece implantların durumu da kontrol edilir. Parçalanan implantları anlamak her zaman kolay olmasa da bu implantlar ağır ağır sızıntı yaparlar.

Nadir görülen diğer durumlar arasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı vardır. Bu tür rahatsızlıklar hastanede kalmanızı gerektirebilir.

Anaplastik büyük hücreli lenfoma riski de vardır. Bu durum, yeni tanımlanmıştır ve genellikle silikonla göğüs büyütme işlemleri sonrasında ortaya çıkan bir tür kanserdir.

Bu durum dünya çapında 414 kez raporlanmıştır. Bu raporlara göre, anaplastik büyük hücreli lenfoma 30,000 hastadan birinde görülebilir. Göğüs implantlarından dolayı oluşan anaplastik büyük hücreli lenfomadan ölen 17 hasta bulunmaktadır.

Bu hastaların birçoğuna, implant yapıldıktan 7 – 8 sene sonra göğüslerin etrafında şişlik ve ödem oluşumuyla teşhis konulmuştur. Anaplastik büyük hücreli lenfomada kanser genellikle göğüs implantının etrafındaki dokuda kalsa da bazı hastalarda vücuda yayıldığı gözlemlenmiştir.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Olmasını Beklemelisiniz?

Göğüs büyütme ameliyatından sonra, doktorunuz büyük ihtimalle iyileşme sırasında göğüslerinizi bastırmanız için bandaj yapmanızı veya sporcu sütyeni giymenizi isteyecektir. Doktorunuz ağrılarınızı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar da verebilir.

Doktorunuz, normal işlerinizi yapmaya ne zaman dönebileceğinizle ilgili tavsiyelerde de bulunacaktır. Çoğu kişi genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilir fakat bazı durumlarda iyileşme için bir hafta dinlenmeniz gerekmektedir. İşiniz daha fazla fiziksel hareket gerektiriyorsa iyileşmek için daha uzun süre izin almanız gerekebilir.

Egzersiz ve fiziksel aktivitelereyse en az iki hafta ara vermeniz gerekmektedir. Bu tür ameliyatlardan sonra, kan basıncınızı ya da nabzınızı yükseltmekten kaçınmalısınız. Buna ek olarak, çok fazla hareket etmek göğüslerinizde ağrıya sebep olabilir.

Bir sonraki kontrolünüzde dikişlerinizin alınması mümkündür. Bazı durumlarda, doktorlar kesiklerin yanlarına boşaltım tüpleri de yerleştirirler. Eğer boşaltım tüpü yerleştirilmişse dikişleriniz alınırken onlar da alınırlar.

Bu ameliyatın etkilerini çok kısa sürede görürsünüz fakat şişlik ve hassasiyet tamamen geçene kadar sonuçların tam olarak anlaşılması güçtür.

Sonuçlar uzun süreli olsa da göğüs büyütme ameliyatları sonsuza dek etkisini göstermezler. Gelecekte tekrar ameliyat olmanız gerekebilir. Bazı kişiler ilerleyen zamanlarda implantları çıkarmak isteyebilirler.

Ameliyattan sonra sağlıklı bir yaşam tarzınız olmalı. Sigara içiyorsanız bırakmalısınız. Sigara içmek iyileşme süresini artırır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı için Hazırlık

Ameliyata hazırlanmak için, doktorunuzun verdiği önerilere uymanız gerekmektedir. Ameliyattan önceki gece bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekebilir.

Göğüs büyütme ameliyatından önceki haftalarda doktorunuz sigarayı bırakmanızı isteyebilir. Sigara içmek komplikasyon riskini artırır ve vücutta kanın düzgün bir şekilde akmamasına neden olur. Bu yüzden, ameliyat sonrasında daha geç iyileşebilirsiniz. Sigara içmek bağışıklık sisteminizi de zayıflatacağından enfeksiyon kapma olasılığınızı artırır.

Ameliyatı yaptırmadan önce iyice araştırdığınızdan emin olun. Hastaların yorumlarını okuyun. Hastaların önceki ve sonraki hallerini kontrol edin.

Doktorun yeteneklerine güvenmeniz de son derece önemlidir. Göğüs büyütme ameliyatınızı bulduğunuz doktora yaptırmayı gerçekten istiyorsanız öncesinde görüşmeye giderek kafanıza takılan soruları sormalısınız. Göğüs büyütme ameliyatı oldukça hassas bir işlemdir. Bu yüzden, ameliyatı yapacak kişiyi dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...