Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı: Riskleri, Öncesi, Sonrası

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı: Riskleri, Öncesi, Sonrası

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatı ya da küçültücü mammoplasti kadınların memelerini küçültmeye yardımcı olmak için yapılan bir işlemdir. Estetik cerrah, her iki memeyi de altından keserek fazla yağı, dokuyu ve cildi alır.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatının sonuçları çoğu kadın için olumludur. Bu ameliyatın sonucunda küçük memelerin hem sağlık hem de kozmetik olarak faydası görülür. Meme küçültme genellikle çok fazla komplikasyona neden olmayan ayakta tedaviyle uygulanabilen bir prosedürdür.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ameliyattan sonraki haftalarda kasları gerdirecek hareketlerden kaçınmak için dikkatli olun. 2 kilodan fazla ağırlık kaldırmayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatı için iyi bir Estetik Cerrah bulmanız gerekmektedir.

Göğüs (Meme) Küçültmenin Nedenleri

Büyük memeleri olan kadınlarda, memelerin ağırlığı boyunda, omuzlarda ve sırtta gerginliğe neden olur. Bazı kadınlar bu durumdan dolayı sürekli baş ağrısı yaşayabilir, duruşları bozulabilir ya da boyun fıtığı olabilirler.

Ayrıca, bazı kadınlar memelerinin boyutlarından dolayı vücutlarına dair olumsuz bir fikre sahip olarak kendilerine güvenlerini kaybedebilirler. Meme küçültme ameliyatı hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara odaklanır.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatına Hazırlık

Meme küçültme ameliyatından önce doktorunuz ameliyata uygun bir aday olduğunuzu anlamak için meme muayenesi yapacaktır. Sağlık durumunuzun elverişli olduğunun anlaşılması için mamografi ve diğer laboratuvar testlerinin yapılması gerekir.

Ameliyat sırasında genel anestezi kullanılıp kullanılmayacağına doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Bazı hastalar lokal anesteziyi tercih etmektedirler.

Ameliyat gününde birkaç saat öncesinde yiyip içmeyi bırakmanız gerekebilir. Doktorunuz bu konuyla ilgili sizi bilgilendirecektir.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı

Anestezi verildikten sonra estetik cerrah ayla da denilen meme ucunun etrafındaki renkli kısmında bir kesik atar ve bu kesiği memenin altına doğru götürür. Buradan yağlı dokular ve cilt alınarak memenin boyutu küçültülür. Genellikle cerrah çıkardığı meme ucunu yerinde bıraksa da bazı durumlarda meme ucunun tekrar yerleştirilmesi gerekebilir.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatından Sonra

Ameliyattan sonra memeleriniz gazlı bez benzeri bir sargı beziyle sarılır. Ameliyattan sonra oluşan şişliklerden fazla sıvıların atılması için boşaltım tüpleri memelere yerleştirilir.

Doktorunuz bandajları ne zaman çıkaracağınızı size söyleyecektir. Genellikle tekrar sütyen kullanmaya 1 hafta içinde başlanabilir. Bu noktada, haftalarda özel yumuşak bir sütyen kullanmanız gerekir.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatının İyileşme Süreci

Ameliyat olur olmaz evinize gidebilseniz de iyileşme için bolca dinlenmeniz gerekir.

Memeleriniz bu aşamada dokunamayacağınız kadar hassas olacaktır. Ağrı kesici ilaçlarla iyileşme sürecini daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca uyuşma, kaşıntı ya da genel bir yorgunluk hissedebilirsiniz.

İyileşme hızınıza bağlı olarak doktorunuz çalışma hayatına, egzersize ya da araba kullanmaya ne zaman dönebileceğinizi söyleyecektir.

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatıyla İlgili Riskler

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatının riskleri oldukça az olsa da bazı kadınlar şu durumları yaşayabilir:
Meme ucunda ya da memelerde his kaybı olması ya da hissin azalması
Asimetrik sonuçlar (Bir memenin ya da meme ucunun öbüründen büyük ya da küçük görünmesi)
Yara izi
Emzirirken sorun yaşanması
Anesteziye, yaranın kapatılması için kullanılan yapıştırıcılara ya da ilaçlara karşı alerjik reaksiyon
İyileşme süresinin uzun olması

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatının Sonuçları

Ameliyat sonrasında vücudunuza uyması için yeni kıyafetler almanız gerekir. Yeni görünüşünüze alışmanız biraz vakit alabilir.

Ayrıca, şişliklerin tamamen geçmesi ayları bulabilir. Memeleriniz daha küçük görünmüyorsa endişelenmeyin. İyileşmenin doğru hızda olduğunu teyit etmek için doktorunuza danışın.

Bazı durumlarda memelerin görünümünü veya yapılan hataları düzeltmek için tekrar ameliyat olunması gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...