Göğüs Röntgeni: Neden Göğüs Röntgeni Çektirmeliyim?

Göğüs Röntgeni: Neden Göğüs Röntgeni Çektirmeliyim?

Göğüs Röntgeni Nedir? Röntgen, düşük miktarda radyasyon kullanarak vücutta bulunan organların, dokuların ve kemiklerin resminin oluşturulmasını sağlayan bir görüntüleme testidir. Göğse odaklanıldığında solunum yolu, damarlar, kemikler, kalp ve akciğerlerdeki anormalliklerin ve hastalıkların saptanmasına yardımcı olabilir. Göğüs röntgeni akciğerlerinizde sıvı biriktiğine ya da akciğerlerin etrafında hava biriktiğine karar vermek için de kullanılabilir. Doktorunuz kaza gibi bir durumdan dolayı oluşan yaralanmaları değerlendirmek, kistik fibrozis gibi hastalıkların ilerleyişini kontrol etmek gibi çeşitli nedenlerden ötürü göğüs röntgeni isteyebilir. Göğüs ağrısı şikâyetiyle acil servise gittiyseniz ya da göğüs bölgesinden darbe aldığınız bir kazaya karıştıysanız da göğüs röntgeni çekilebilir.

Göğüs Röntgeni Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Göğüs röntgeni doktorların en hayati organları kontrol etmesine yıllardır izin veren kolay, hızlı ve etkili bir test yöntemidir. Riskleri olsada sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda yapılması tercih edilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem öncesi üzerinizde bulunan mücevherleri, gözlüğü, piercingi ve başka tüm metalleri çıkarmalısınız. Ve implant gibi vücudunuzda metal varsa doktorunuza bildirmelisiniz.

Hamileler Dikkat...

Hamile kişilerde röntgen, doğmamış bebeğe zarar verebileceğinden önerilmez. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza mutlaka bildirin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uygun görüldüğü takdirde Göğüs Hastalıkları bölümü doktoru sizi röntgen çektirilmesi konusunda yönlendirecektir.

Neden Göğüs Röntgeni Çektirmeliyim?

Doktorunuz belirtilerinizin göğsünüzdeki bir durumla ilgili olduğundan şüpheleniyorsa göğüs röntgeni isteyebilir.

Şüphelenilebilecek durumlar:
Göğüste ağrı
Ateş
Sürekli öksürük
Nefes darlığı
Bu belirtiler göğüs röntgeniyle teşhis edilebilecek şu durumların belirtisi olabilir:
Kaburga kemiklerinin kırılması
Amfizem (Nefes almada zorluklara neden olan uzun süreli, ilerleyen bir akciğer hastalığı)
Kalp yetmezliği
Akciğer kanseri
Zatürre
Pnömotoraks (Akciğerlerle göğüs duvarı arasında hava toplanmasına neden olan bir hastalık)

Göğüs röntgeninin bir başka kullanımı ise kalbin boyutunun ve şeklinin görülebilmesini sağlamasıdır. Kalp şeklinde ve boyutunda anormallikler kalp fonksiyonunda sorunlar olduğuna işaret eder.

Doktorlar bazen göğüs röntgenini göğüs bölgesinde geçirilen ameliyattan sonra iyileşmeyi takip etmek için kullanırlar. Ayrıca, içeriye yerleştirilen cihazların doğru yerde durduğu ve hava birikimi ya da sıvı birikimi olup olmadığı bu şekilde kontrol edilebilir.

Göğüs Röntgeni için Nasıl Hazırlanacağım?

  • Göğüs röntgeni çektirecek kişinin bu test için fazla hazırlık yapmasına gerek yoktur.
  • Üzerinizde bulunan mücevherleri, gözlüğü, piercingi ve başka tüm metalleri çıkarmalısınız.
  • Kalp pili gibi ameliyatla yerleştirilmiş bir metal bulunuyorsa bu durumu doktorunuza bildirin.
  • Bu durumda vücudunda metal implant bulunan kişiler için riskli olacak MR gibi uygulamaların yerine göğüs röntgeni çekilmesi tercih edilecektir.
  • Röntgen çekilmeden önce üstünüzde bulunan kıyafetleri çıkarıp önlük giymeniz gerekir.

Göğüs Röntgeni Nasıl Çekilir?

Göğüs röntgeni özel bir odada büyük, metal bir kola bağlı hareket edebilen bir kamerayla çekilir. Levhanın önünde durmanız gerekir. Bu levhada röntgen filmi ya da görüntüyü bilgisayara aktaracak özel sensör bulunur. Genital bölgeniz kurşun levhayla örtülerek korunur. Radyasyon kadınlarda yumurtalıklara, erkeklerde ise sperme zarar vereceğinden bu uygulama yapılır.

Röntgen teknisyeni göğsün ön ve arkasını çekebilmek için size nasıl duracağınızı söyleyecektir. Görüntüler alınırken göğsünüzün tamamen sabit durması için nefesinizi tutmanız gerekir. Hareket ederseniz görüntü bulanık çıkabilir. Radyasyon vücudunuzdan diğer levhaya geçerken kemikler ve kalp kası gibi yoğun maddeler beyaz olarak görünür.

Yaklaşık 20 dakika içerisinde görüntüler alınır ve sonrasında kıyafetlerinizi giyip çıkabilirsiniz.

Göğüs Röntgeniyle İlişkilendirilen Komplikasyonlar Nelerdir?

Doktorlar röntgen sırasında alınan az miktardaki radyasyonun getirdiği zararın, testin sağlayacağı teşhisle gelen faydayla kıyaslandığında çok az olduğunu düşünmektedirler.

Ancak hamile kişilerde röntgen, doğmamış bebeğe zarar verebileceğinden önerilmez. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza mutlaka bildirin.

Göğüs Röntgeninden Sonra Ne Olacak?

Göğüs röntgeni çekildikten sonra oluşturulan görüntüler doktorunuza yollanır. Doktorunuz tümörden kırık kemiklere kadar değişkenlik gösterebilecek sorunları röntgene bakarak inceler.

Radyolog, görüntülerin üzerinden geçip doktorunuza yorumda bulunabilir. Doktorunuz röntgenin sonuçlarını bir sonraki muayenede sizinle paylaşacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...