Göğüs Sarkmasının Tek Çözümü Estetik Değil

Göğüs Sarkmasının Tek Çözümü Estetik Değil

Göğüslerin şekilleri, büyüklükleri ve renkleri genlerle aktarılır ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Fakat kadınların hayatları boyunca, göğüsler sürekli olarak değişir ve gelişir. Göğüs dokusu, köprücük kemiğinden kol altına ve göğsün merkezine kadar inen yağ hücreleri, bez dokusu ve bağ dokudan oluşur. Lobül de denilen göğüs bezleri, kadınların yeni doğan bebeklerini beslerken süt üretmelerini sağlar.

Göğüs Sarkması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Göğüslerinizde sarkma olması son derece doğal bir olaydır. Genetikten beslenme düzenine kadar çok sayıda etken sarkıklığa sebep olabilir. Vücudunuza çok daha iyi bakarak cilt elastikiyetinizi artırmak ve cildinizi güçlendirmek sarkmanın oluşumunu en aza indirir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kaliteli ve size tam uyan bir sütyen göğüslerinizi destekleyen kaslara ve dokulara ihtiyacı olan desteği sağlar ve bu kaslarla dokularda oluşan gerginliği azaltır. Kilo aldıysanız sütyeninizi de bedeninize göre mutlaka değiştirin.

Sarkık Göğüsler

Zamanla, göğüslerin orijinal şekillerinin bozulup, elastikiyetlerini kaybederek sarkması doğaldır. Bu son derece yaygın bir durum olsa da birçok kadın için depresyon sebebidir.

Göğüs sarkıklığı, estetik cerrahiyle en çok müdahale edilen durumlardan biridir. Fakat herkes görünüşünü estetik operasyonlarla değiştirmeyi istemez. Göğüslerinizin durumlarını düzeltmek için illa ki estetik ameliyat şart değildir.

Hayat tarzını değiştirerek evde kendi uygulayacağınız yöntemlerle sarkma görünümünü hafifletebilirsiniz.

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüs sarkıklığının en yaygın sebebi yaşlanmadır. Kim olursanız olun, ne giyerseniz giyin zamanla yerçekiminin de etkisiyle cildiniz zayıflar ve daha az elastik olur.

Fakat genç kadınlarda da göğüs sarkması olabilir. Zamanın etkisinin dışında, göğüs sarkıklığının birçok sebebi vardır:

 • Çoğul hamileliklerde bebekleriniz büyüdükçe ağırlaşan göğüslerinizi destekleyen bağ doku esner ve sarkıklığa sebep olur.
 • Sigara içmek, cildinizin esnekliğini ve gücünü azaltır.
 • Daha büyük ve ağır göğüslerin zamanla sarkması daha muhtemeldir.
 • Ani şekilde çok kilo vermek, göğüs şeklini ve görünümünü değiştirebilir.
 • Aşırı kilolu olmak cildin ve göğüs dokusunun esnemesine ve sarkmasına sebep olur.
 • Güneşin ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalmak kolajen ve elastin yapısını bozarak sarkmaya sebep olur.
 • Menopoz, hormonal değişikliklere sebep olarak cilt elastikiyetini etkiler. Bu da, göğüs sarkmasına sebep olabilir.
 • Aşırı yorucu egzersiz yapmak bağ dokuların parçalanmasına neden olarak göğüslerin sarkmasına yol açar.
 • Göğüs kanseri ya da tüberküloz gibi hastalıklar, bağ dokuyu zayıflatarak göğsün yeterince desteklenmemesine neden olur.

Sarkık Göğüsler için Doğal Çözümler

Göğüslerinizi orijinal boyutuna ve şekline asla döndüremezsiniz fakat göğüslerinizin güçlenerek dikleşmesini sağlayabilirsiniz. Göğüslerinizi güçlendirmek için yapabilecekleriniz:

 • Egzersiz
 • Diyet ve beslenmeye dikkat etme
 • Duruş bozukluklarını giderme
 • Yeterli desteğin sağlanması

Egzersiz

Göğüslerde kas olmadığı için, göğüs dokusunu egzersiz yaparak düzeltemezsiniz. Göğüslerin altında bulunan lifli bağ doku ve kaslar egzersiz yaparak geliştirilebilirler. Böylelikle, göğüslerinizin görünümlerinde de gelişme olur.

Birçok göğüs egzersizi, sadece kas gücünü artırmak için değil duruşu düzeltmek için de önerilebilir. Bu egzersizler:

 • Şınav çekmek
 • Yüzmek
 • Göğüs pres
 • Kol çalışmaları

Diyet ve Beslenme

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, cildinizin yıllarca sağlıklı, güçlü ve dayanıklı olmasını sağlar. İdeal kilonuzu korumak da önem taşır. Aşırı kilolu olmak cilt dokunuza aşırı baskı uygular ve fazladan her kilo göğüslerinize yük bindirerek sarkıklığa neden olur.

Sağlıklı bir diyetin yanı sıra, sağlıklı seçimler yapmak da önemlidir. Sigara içmek sadece cildinize değil tüm sağlınıza zararlıdır. Göğüslerinizin sarkmasının en büyük nedeni sigara tüketiyor olmanız olabilir.

Gün içinde yeterli miktarda su için. Su, vücudunuzdaki her şeye güç verir. Yeterli miktarda su içmek cildinizi güçlendirir ve göğüs dokusunun sıkılaşmasını sağlar.

Duruş Bozuklukları

Kambur durmak ya da geriye doğru eğilmek gibi duruş bozuklukları, göğüslerinizin kendi ağırlığıyla sallanmasına sebep olarak göğüslerinize ve göğüs dokularınıza daha fazla yük bindirerek sarkıklığa sebep olabilir.

İyi bir duruşsa, hareketiniz sırasında bağ dokularınızla kaslarınıza en az baskıyı hissedeceği pozisyona geçmelerini öğretir. Sırtınızı düz tutup omuzlarınızı geriye attığınızda, vücudunuzdaki ağırlığı eşit bir şekilde dağıtarak sarkıklığın oluşmasını önlersiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...