Göğüs Topağına (Yumru, Sertlik, Şişlik) Ne Sebep Olur?

Göğüs Topağına (Yumru, Sertlik, Şişlik) Ne Sebep Olur?

Çoğu göğüs topağı kansersizdir, yani iyi huyludur. Bir göğüs topağı bulmaktan ötürü şaşırmış olabilirsiniz, ancak uzun vadeli sağlığınızı etkilemeyeceğini hatırlamak önemlidir. Bununla birlikte bir göğüs topağı, kanser belirtisi olabilir. Göğüslerinizde keşfettiğiniz tüm topaklar veya şişliklerin her zaman tıbbi bir değerlendirmesini yapmak akıllıca olacaktır. Göğüsler genellikle kadınlarla ilişkili olmasına rağmen, hem erkeklerde hem de kadınlarda meme dokusu mevcuttur. Hormonlarınız bu dokuyu etkiler. Hormonal değişiklikler topaklar oluşturabilir ve bazı durumlarda doğal olarak yok olur. Her yaşta göğüs topağı geliştirebilirsiniz. Bazı bebekler doğum sırasında annelerinden aldıkları östrojen nedeniyle göğüs topakları geliştirebilir. Bunlar genellikle östrojen vücutlarını terk ederken ortaya çıkar. Ergenlik öncesindeki kızlar bazen gergin hissettiren göğüs topaklarına sahip olurlar. Bunlar genellikle ergenlik döneminde doğal olarak kaybolur. Ergen erkekler de ergenlik döneminde göğüs topakları edinebilirer. Bunlar geçicidir ve genellikle birkaç ay içinde kaybolurlar.

Göğüs Topağı (Yumru, Sertlik, Şişlik) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Çoğu göğüs topağı kansersizdir endişelendirmemelidir. Fakat bazı durumlarda doktor yardımı alınması gerekir. Merak etmeyin makalemizde yer verdik.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kendi kendinize yapacağınız meme muayenesi zarara neden olabilir. Bu nedenle doktor yardımı almanız daha doğru bir karar olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göğüs topağı için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Göğüs Topağı Nedenleri

Aşağıdakiler dahil olmak üzere, göğsünüzde bir yumru oluşması için birçok olası sebep vardır:

Göğüs Topağı Nedenleri
Yumuşak, sıvı dolu keseler olan meme kistleri
Emzirme sırasında oluşabilecek sütle dolu keseler olan süt kistleri
Fibrokistik göğüsler; meme dokusunun dokuda topaklanma hissi verdiği ve bazen ağrının eşlik ettiği bir durumdur.
Meme dokusunda kolayca hareket eden ve nadiren kanserli hale gelen kansersiz kauçuksu topaklar anlamına gelen fibroadenom
İyi huylu, tümöre benzer bir büyüme olan hamartom
Süt kanalında küçük, kanserli olmayan bir tümöre atıf yapan intradüktal siğil
Yavaş büyüyen, kansersiz, yağlı bir yumru olan lipom
Mastit veya bir meme enfeksiyonu
Hasar
Meme kanseri

Göğüsleriniz Nasıl Hissettirmelidir?

Meme dokusu, göğsünüzün üst dış kısmı sağlam ve iç-alt kısımları biraz daha yumuşak hissettirece şekilde değişir. Eğer bir kadınsanız, memeleriniz adet döneminiz sırasında daha yumuşak veya yumru olabilir. Göğüsler yaşlandıkça daha az yoğun olurlar. Memelerinizin normalde nasıl hissettiğine aşina olmak önemlidir, böylece değişikliklerin farkına varırsınız.

Ancak ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü doktorunuzun göğüslerinizi kendi başınıza nasıl muayene edeceğinizi öğretmemesini önerdiğini unutmayın.

Bunun nedeni, kendinize yaptığınız göğüs muayenesinin meme kanserinden ölme riskini azalttığına dair çok az kanıt bulunuyor olmasıdır. Aslında kendi kendinize meme muayenesi zarara neden olabilir; çünkü bir endişe kaynağı olabilecek kansersiz bir yumru bulma ihtimaliniz daha yüksektir. Bazı durumlarda bu, yumrunun iyi huylu olduğundan emin olmak için gereksiz tıbbi prosedürlere yol açabilir.

Kendi kendinize meme muayenesi yapmak yerine çoğu uzman, kadınların sadece göğüslerinin normal olarak nasıl göründüklerini ve hissettiklerini bilmelerini tavsiye eder.

Örneğin Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Koleji kadınların kendi kendine farkındalıklarını uygulamalarını önermektedir. Herhangi bir değişiklik veya endişeyi doktorunuza bildirmelisiniz.

Doktor Ziyareti Yapmanız Gerektiğini Gösteren İşaretler

Unutmayın, çoğu göğüs topağı kansersizdir.

Ancak aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmek için randevu almanız gerekir:

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?
Yeni bir yumru keşfettiyseniz
Göğsünüzün bir bölümü geri kalanından belirgin şekilde farklı ise
Adetten sonra bir topak kaybolmuyorsa
Bir topak değişiyor ya da büyüyorsa
Göğsünüz durduk yere morarıyorsa
Göğsünüzün derisi kırmızı veya portakal kabuğu gibi büzülmeye başlamışsa
Ters çevrilmiş bir meme ucunuz varsa (eğer normal hali ters değilse)
Meme ucundan kanlı akıntı akıyorsa

Doktor Ziyaretinizde Ne Beklemelisiniz?

Göğüs topağınızı bildirmek için doktorunuzu ziyaret ettiğinizde, muhtemelen yumruları keşfettiğiniz zamanı ve başka semptomlarınız olup olmadığını size soracaktır. Ayrıca memelerin fiziksel muayenesini yapacaktır.

Doktorunuz topağın nedenini belirleyemiyorsa, ek testler istenebilir.

Göğüs Topağı Tedavileri

Doktorunuz, bir tedavi planını formüle etmeden önce göğüs yumruğunuzun nedenini belirlemelidir. Tüm göğüs topaklarının tedaviye ihtiyacı yoktur.

Eğer bir meme enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz muhtemelen tedavi etmek için antibiyotik reçete edecektir. Bir kistiniz varsa sıvılardan arındırılabilir. Genellikle kistler sıvıları alındıktan sonra kaybolurlar. Bazı durumlarda, kistlerin tedavi edilmesine gerek yoktur ve kendi başlarına kaybolabilir.

Topağın meme kanseri olduğu tespit edilirse, tedavi şunları içerebilir:

  • Lumpektomi veya topak aldırma
  • Meme dokusunun çıkarılmasını ifade eden mastektomi
  • Kanserle savaşmak veya onu yok etmek için kemoterapi ilacı
  • Radyasyon, kanserle savaşmak için radyoaktif ışınları veya materyalleri kullanan bir tedavi

Tedaviniz, sahip olduğunuz meme kanseri tipine, tümörün büyüklüğüne ve konumuna ve kanserin memenizin ötesine yayılıp yayılmadığına bağlı olacaktır.

Herhangi bir tedavi gerektirmeyen göğüs topaklarının başka nedenleri vardır. Yaralanma nedeniyle göğüs topaklarınız varsa, doktorunuz göğsünüze iyileşmesi için zaman tanımanızı tavsiye edebilir. Çoğu durumda fibroadenom gibi bazı meme kitlelerinin çıkarılır veya hiç tedavi edilmesine gerek kalmaz. Bu yüzden bir göğüs topağı bulursanız hemen sonuçlara atlamamanız önemlidir. Doktorunuz yumruğun daha fazla test gerektirip gerektirmediğini ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç olup olmadığını belirlemede yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...