Gonadotropin Salgılayan Hormon Testine Luteinizan Hormon Yanıtı Nedir?

Gonadotropin Salgılayan Hormon Testine Luteinizan Hormon Yanıtı Nedir?

Hem luteinize edici hormon (LH) hem de gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) erkek ve dişi üremede önemlidir. Onların etkileşimi adet döngüsü ve kadınlarda konspetin hayati bir parçasıdır. Erkeklerdeki sperm hücrelerinin üretimi için de önemlidir. “GnRH testine LH cevabı” doktorunuza GnRH'nin reseptörlerine bağlandığı zaman hipofiz bezinin doğru çalıştığını söyleyen bir kan testidir. Doğru şekilde çalışıyorsa LH'nin kan dolaşımına salınmasına neden olması gerekir. Doğru çalışmıyorsa, test doktorların düşük hormon düzeyleri gibi belirli semptomların altında yatan sebepleri anlamasına yardımcı olabilir. LH'nin GnRH'ye cevabı testi doktorların düşük hormon düzeyleri gibi hastalarındaki belli semptomların altında yatan nedenleri belirlemeye yardımcı olabilir.

Luteinizan ve Gonadotropin Releasing Hormonları Nelerdir?

GnRH beynin hipotalamus bölgesinde üretilen bir hormondur. GnRH kan dolaşımından hipofiz bezine doğru hareket eder. Orada belirli reseptörlere bağlanır. Bu reseptörler hipofiz bezinin iki daha fazla hormon yaratmasına sebep olur: LH ve folikül uyarıcı hormon (FSH).

Kadınlarda, FSH yumurtalıklarda yumurtaların büyümesini teşvik etmeye devam eder. FSH salınımını yavaşlatan ve daha fazla LH yapması için hipofiz bezine bir sinyal gönderen östrojen veya bir başka hormon üretimine yol açar. Bu değişiklik yumurtlamaya ve hem LH hem de FSH’de bir düşüşe neden olur.

Yumurtlamadan sonra, yumurtalıktaki boş folikül, hamileliği sürdürmek için gerekli olan başka bir hormon olan projesteron üretmeye başlar. Yumurtlama hamileliğe yol açmazsa döngü tekrar başa döner.

Erkeklerde GnRH, hipofiz bezinden LH salınımını uyarır. LH daha sonra sperm hücrelerinin üretimine başlamak için testislerdeki reseptör hücrelerine bağlanır.

GnRH Testine LH Cevabı Testi Neden İstenir?

Doktorunuzun GnRH testine LH cevabı testi istemesinin iki ana nedeni vardır: hormon seviyelerini değerlendirmek ve primer veya sekonder hipogonadizmi doğrulamak.

Hipogonadizm

Hipogonadizm erkeklerde (testislerde) veya kadınlarda (yumurtalıklarda) seks bezleri çok az veya hiç hormon üretmediğinde ortaya çıkar. Turner, Klinefelter ve Kallmann sendromlar gibi genetik bozukluklardan kaynaklanabilir ve aynı zamanda tümörlere neden olabilir. Hipogonadizm testis veya yumurtalıklarda merkezlendiğinde primer hipogonadizm olarak adlandırılır. Beynin hipofiz bezi ve hipotalamus bölgelerinde yer aldığında buna merkezi veya sekonder hipogonadizm denir.

Hipogonadizmi tedavi etmek için doktorunuzun primer mi yoksa sekonder mi olduğunu bilmesi gerekir. GnRH testine verilen LH cevabı testi problemin vücudunuzda nerede meydana geldiğini gösterebilir.

Hormon Seviyeleri

Doktorunuz ayrıca vücudunuzdaki belirli hormon düzeylerini kontrol etmek için GnRH testine LH cevabı isteyebilir. Kadın hastalarda erkeklerde testosteron düzeyleri ve östrojen düzeyleri hakkında bir fikir verebilir.

Test nasıl yapılır?

GnRH testine LH cevabı testi için doktorunuzun kanınızdan bir örnek alması gerekir. Sonra size bir GnRH aşısı verecekler. Enjeksiyondan 20 dakika ve 60 dakika sonra, bir süre zarfında luteinize edici hormon (LH) ölçülebilmesi için ek kan örnekleri alınacaktır.

Testi doktorunuzun binasında bir laboratuarda veya ofiste yapacaksınız. Bir hemşire ya da tıp asistanı kolunuzun içindeki bir damara iğne takarak kanınızı alacak. O iğneye bağlı bir tüp küçük bir miktar kan toplar.

GnRH Testine LH Cevabı ile İlişkili Riskler Nelerdir?

Kan alınmasıyla ilişkili çok az risk vardır. İğnenin yerleştirildiği yerde küçük miktarda morarma olabilir. Hemşire iğneyi çıkardıktan sonra yaraya baskı uygulayarak minimize eder. Nadir durumlarda filibit, yani damarınızda iltihaplanma yaşayabilirsiniz. Bu ciddi bir sorun değildir. Sadece gün boyunca iğne bölgesine sıcak bir kompres uygulamanız gerekir.

GnRH Testine LH Cevabını Nasıl Hazırlamalıyım?

Doktorunuz GnRH testine LH yanıtı için kanınızı almadan önce ne yapacağınızı söyleyecektir. Herhangi bir kanama bozukluğunuz varsa doktorunuza söylemelisiniz. Testten önce, doğum kontrolü ve diğer hormon hapları gibi bazı ilaçları almayı kesmeniz gerekebilir. Sonuçlarınızı etkileyebilirler. Doktorunuz ayrıca kan alımından sekiz saat öncesinden itibaren bir şey yiyip içtiğiniz hakkında sizden bilgi alacaktır.

Testin Sonuçlarını Yorumlama

GnRH testine LH cevabını yorumlamak çok karmaşıktır. Cinsiyet, yaş ve kiloyu dikkate alır. Testlerin sonuçları zaman farkını baz alarak LH seviyelerini ve FSH (folikül uyarıcı hormon) seviyelerini karşılaştırmaktadır.

LH cevabı normalden yüksek olduğunda primer hipogonadizm veya yumurtalıklar veya testislerle ilgili bir problem olabilir. Yanıt çok düşük olduğunda ikincil hipogonadizm veya hipofiz bezi ve hipotalamus ile ilgili bir sorun olabilir.

Anormal sonuçların diğer nedenleri şunlardır:

  • Anoreksi
  • İişmanlık
  • Hipofiz tümörleri
  • Kallmann sendromu
  • Düzensiz veya olmayan adetler
  • Hiperprolaktinemi (kadınlarda anne sütü üreten hormon, prolaktin fazlalığı)

Doktorunuz test sonuçlarınızı size açıklayacaktır. Testin değerleri işi yapan laboratuvara bağlı olarak değişebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...