Görme Alanı Muayenesi

Görme Alanı Muayenesi

Görme alanı, gözler tek bir noktaya odaklandığında görülebilen alandır. Önünüzde ne göreceğinize ek olarak görme alanı yukarıda, aşağıda ve gözler odaklandığında her iki taraftan görülebilen şeyleri de kapsar. Görüş, görme alanının ortasında daha keskindir.

Görme Alanı Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Görme alanı testi genellikle göz muayenesinin bir parçasıdır. Görme alanı testi doktorların kenardan görmenin nerede başlayıp nerede bittiğini görmesini ve eşyaları kenardan ne kadar iyi görebildiğinizi anlamasını sağlar.

Ne Yapmalıyım?

Görme alanı testi göz muayenesine giden hastalara yapılan rutin bir testtir. Doktorunuz bu konuda gerekeni yapacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz alanı testi Göz Hastalıkları bölümü doktorlarınca yapılır.

Görme Alanı Muayenesi

Görme alanı; zıtlaşan görme alanı testi, teğet görüntüleme testi ve otomatik görüş alanı ölçme testi gibi farklı yöntemlerle ölçülebilir. Doktorunuz görme alanını ölçmek için bu uygulamalardan birini veya birkaçını kullanabilir.

Doktorunuz bu testlerin sonuçlarını kullanarak görme alanında bazı bölümlerin görmekte sorun yaşayıp yaşamadığınızı ve yaşıyorsanız bu durumun nedenini anlayabilir.

Zıtlaşan Görme Alanı Testi Sırasında Ne Olur?

Zıtlaşan görme alanı testi, göz doktorunuz tarafından uygulanan basit bir muayenedir. Bu muayene için doktorunuz sizin 100 – 120 santimetre önünüze oturur. Bir gözünüz büyük bir kaşık gibi görülen bir aletle kapatılır.

Doktorunuz ellerini görme alanınızın içine ve dışına doğru ellerini hareket ettirirken doğruca karşıya bakmanızı ister. Doktorun ellerini göremediğiniz zaman belirtmeniz gerekir. Bu test, her iki göz için de uygulanır.

Zıtlaşan görme alanı testi, sadece görme alanının dışını ölçmek için uygulanır ve diğer görme alanı testleri kadar doğru değildir. Ancak, bu test doktorunuzun daha başka görme alanı testi uygulanmasına gerek olup olmadığına karar vermesine yardımcı olabilir.

Teğet Görüntüleme Testi Sırasında Ne Olur?

Teğet görüntüleme testi (Goldmann görme alanı testi) doktorun ofisinde yapılabilir. Bunun için bilgisayar ekranından 100 santimetre uzağa oturtulursunuz. Bu ekranın ortasında, test boyunca odaklanmanız gereken bir hedef bulunur.

Bilgisayar, ekranın farklı bölmelerinde görüntüler verir. Gözlerinizi hareket ettirmeden kenardan ne gördüğünüzü söylemeniz gerekir. Doktorunuz topladığı bilgileri görme alanınızın haritasını çıkarmak için kullanacaktır. Bunun yapılması, görme alanında göremediğiniz yerlerin olup olmadığına karar vermektir. Görmenin olmadığı yerlerin belirlenmesi, doktorunuza görme alanıyla ilgili sorunların nedeninin tespit edilmesini sağlayacaktır.

Otomatik Görüş Alanı Ölçme Testi Sırasında Ne Olur?

Otomatik görüş alanı ölçme testi, kişinin görüş alanını belirlemek için bilgisayar programını kullanır. Bunun için kubbe şeklinde bir cihazın önüne oturup bakmanız gerekir. Doktorunuz test boyunca kubbenin ortasındaki objeye odaklanmanızı isteyecek.

Kubbede küçük ışık patlamaları olabilir. Bu ışık patlamalarını gördüğünüzde butona basmanız gerekir. Bilgisayar programı, doktorunuza görme alanınızın bir haritasını verecektir. Doktorunuz daha sonrasında bu bilgiyi kullanarak sorunları tespit edebilir ya da başka görme alanı testleri uygulayabilir.

Görme Alanı Sorunlarının Nedenleri Nelerdir?

Görme alanı sorunlarının gözle ilgili olmayan, merkezi sinir sistemiyle veya beynin görmeyle ilgilenen kısmıyla alakalı olabilen pek çok nedeni olabilir.

Doktorunuz görme alanı testinden elde ettiği bilgileri şu durumların teşhisini koymak için kullanabilir:
Glakom
Maküler dejenerasyon
Optik glioma
Beyin tümörü
Multiple skleroz
İnme
Geçici arterit
Merkezi sinir sistemi hastalıkları
Hipofiz bezi hastalıkları
Yüksek tansiyon

Doktorunuz sorunu teşhis etmek için başka göz testleri de yapabilir. Gözdeki sorun, görme alanı sorunlarının bir nedenine işaret etmezse doktorunuz fiziksel muayene yapıp kan testleri isteyecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...