Görme Keskinliği Testi Nedir?

Görme Keskinliği Testi Nedir?

Görme keskinliği testi, bir harf veya sembolün ayrıntılarını belirli bir mesafeden ne kadar iyi gördüğünüzü kontrol eden bir göz muayenesidir. Görme keskinliği, gördüğünüz şeylerin şekillerini ve ayrıntılarını ayırt etme yeteneğinizi ifade eder. Genel görüşünüzde faktörlerden sadece birisidir. Diğerleri renkli görme, çevresel görme ve derinlik algısını içerir.

Görme Keskinliği Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Görme keskinliği testi, bir harf veya sembolün ayrıntılarını belirli bir mesafeden ne kadar iyi gördüğünüzü kontrol eden bir göz muayenesidir.

Birçoğu çok basit olan birkaç farklı görme keskinliği testi vardır. Testin türüne ve nerede yapıldığına bağlı olarak, muayene aşağıdakiler tarafından yapılabilir:

  • Bir optometrist
  • Bir göz doktoru
  • Gözlükçü
  • Teknisyen
  • Bir hemşire

Görme keskinliği testleriyle hiçbir risk ilişkili değildir ve herhangi bir özel hazırlık yapmanız gerekmez.

Testin Amacı

Görme sorunu yaşıyorsanız veya görüşünüz değiştiyse bir göz muayenesine ihtiyacınız olabilir. Görme keskinliği testi, kapsamlı bir göz muayenesinin bir parçasıdır.

Çocuklar sıklıkla görme keskinliği testlerine girerler. Görme sorunlarının erken test edilmesi ve saptanması, sorunların daha da kötüleşmesini önleyebilir.

Optometristler, ehliyet büroları ve diğer birçok kuruluş için bu testi görme yeteneğinizi kontrol etmek için kullanır.

Görme Keskinliği Testi Nasıl Yapılır?

Yaygın olarak kullanılan iki test Snellen ve rasgele E’dir.

Snellen

Snellen testi, bir harf veya sembol tablosu kullanır. Grafiği muhtemelen bir okul hemşiresi ofisinde veya göz doktorunun ofisinde görürsünüz. Harfler farklı boyutlardadır ve satırlar ve sütunlar halinde düzenlenmiştir. 4 ila 6 metre uzaklıkta olan bu grafik, harfleri ve şekilleri ne kadar iyi görebileceğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Test sırasında, tablodan belirli bir mesafe uzakta oturacak veya duracak ve bir gözünüzü örteceksiniz. Açık gözle gördüğünüz harfleri yüksek sesle okuyacaksınız. Bu işlemi diğer gözünüzle tekrarlayacaksınız. Tipik olarak, doktorunuz sizden harfleri daha doğru bir şekilde ayırt edinceye kadar küçük ve küçük harfleri okumanızı isteyecektir.

Rastgele E

Rastgele E testinde, “E” harfinin karşı karşıya olduğu yönü belirlersiniz. Bir grafiğe veya projeksiyondaki harfe bakarken, harfin işaret ettiği yönü işaret edersiniz: yukarı, aşağı, sola veya sağa.

Bu testler göz kliniğinde yapıldığında hemşire muayenehanesinde olduğundan daha karmaşık olma eğilimindedir. Bir göz doktorunun ofisinde, grafik yansıtılabilir veya bir ayna yansıması olarak gösterilebilir. Grafiğe farklı lenslerden bakacaksınız. Doktorunuz tabloyu net bir şekilde görene kadar mercekleri değiştirecektir. Bu, görme düzeltmeniz gerekiyorsa ideal gözlük camınızı veya kontak lens reçetenizi belirlemenize yardımcı olur.

Test Sonuçlarınızı Anlama

Görme keskinliği, 20/20 gibi bir kesir olarak ifade edilir. 20/20 görüşe sahip olmak, bir nesneden 20 feet uzakta görme keskinliğinizin normal olduğu anlamına gelir. Örneğin, 20/40 görüşünüz varsa, bu, insanların normalde 40 feet mesafeden görebilecekleri bir nesneyi görmek için 20 feet uzakta olmanız gerektiği anlamına gelir.

Görme keskinliğiniz 20/20 değilse, düzeltici gözlüklere, kontak lenslere veya ameliyatlara ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, tedavi edilmesi gereken göz enfeksiyonu veya yaralanma gibi bir göz hastalığınız da olabilir. Siz ve doktorunuz test sonuçlarını ve gerekli olabilecek herhangi bir tedaviyi veya düzeltmeyi tartışacaksınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...