Göz Alerjileri Nedir?

Göz Alerjileri Nedir?

Alerjik konjunktivit olarak da bilinen bir göz alerjisi göz tahriş edici bir maddeyle temas ettiğinde ortaya çıkan olumsuz bir bağışıklık tepkisidir. Bu madde alerjen olarak bilinir. Alerjenler polen, toz veya duman olabilir.

Bağışıklık sistemi, normal olarak, hastalıkları önlemek için vücudu virüsler ve bakteriler gibi zararlı istilacılara karşı savunur. Bununla birlikte, göz alerjisi olan kişilerde, bağışıklık sistemi tehlikeli bir madde için bir alerjeni bozar. Bu, bağışıklık sisteminin zararsız olmasına rağmen alerjene karşı savaşan kimyasallar yaratmasına neden olur. Reaksiyon kaşıntılı, kırmızı ve sulu gözler gibi birçok rahatsız edici semptomlara yol açar. Bazı kişilerde göz alerjileri ayrıca egzama ve astım ile ilişkili olabilir.

Reçetesiz ilaçlar genellikle göz alerjisi semptomlarını hafifletebilir, ancak ciddi alerjisi olan kişiler ek tedavi gerektirebilir.

Göz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Göz alerjileri belirtileri şunları içerebilir:

 • kaşıntılı veya yanan gözler
 • sulu gözler
 • kırmızı veya pembe gözler
 • gözlerin etrafında ölçekleme
 • özellikle sabahları şişmiş veya kabarık göz kapakları

Bir göz veya her iki göz de etkilenebilir. Bazı durumlarda, bu semptomlar burun akıntısı, tıkanıklık veya hapşırma ile birlikte olabilir.

Göz Alerjileri ile Pembe Göz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Göz küresi, konjonktiva adı verilen ince bir zar ile kaplıdır. Konjunktivite irritasyona veya iltihaplı hale geldiğinde, konjunktivit meydana gelebilir. Konjonktivit en çok pembe göz olarak bilinir. Gözlerin kırmızı, sulu ve kaşıntılı olmasına neden olur.

Pembe göz ve göz alerjileri benzer semptomlara neden olsa da bunlar iki ayrı durumdur. Göz alerjilerine toz veya polen gibi bazı maddelere karşı olumsuz bir bağışıklık reaksiyonu neden olur. Ancak pembe göze göz alerjenlerinin yanısıra diğer faktörler de neden olur. Bunlar şunları içerir:

 • bakteriyel enfeksiyonlar
 • virüsler
 • kontak lens
 • kimyasallar

Bakteriyel bir enfeksiyon veya virüs tarafından tetiklenen pembe göz genellikle geceleri gözün üzerinde biriken kalın bir akıntıya neden olur. Durum ayrıca oldukça bulaşıcıdır. Ancak göz alerjileri değildir.

Göz Alerjileri Neden Olur?

Göz alerjileri belirli alerjenlere karşı olumsuz bir immün reaksiyondan kaynaklanır. Çoğu reaksiyon havadaki alerjenler tarafından tetiklenir, örneğin:

 • polen
 • hiddet
 • kalıp
 • duman
 • toz

Normalde, bağışıklık sistemi, vücutta, virüsler ve bakteriler gibi zararlı istilacılarla mücadeleye yardımcı olan kimyasal değişiklikleri teşvik eder. Bununla birlikte, göz alerjisi olan kişilerde, bağışıklık sistemi tehlikeli bir saldırgan olarak zararlı bir alerjeni yanlışlıkla teşhis eder ve buna karşı savaşmaya başlar. Gözler alerjene temas ettiğinde histamin adı verilen bir madde açığa çıkar. Histamin kaşıntılı ve sulu gözler gibi pek çok rahatsızlık veren semptomlara neden olur. Ayrıca burun akıntısı, hapşırma ve öksürüğe neden olabilir.

Göz alerjisi yılın herhangi bir zamanında gerçekleşebilir. Bununla birlikte, özellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında ağaçlar, çimenler ve bitkilerin çiçeklenme döneminde yaygındır. Bu tür reaksiyonlar hassas bir kişinin bir alerjene temas ettiğinde ve gözlerini ovduğu zaman da ortaya çıkabilir. Gıda alerjileri ayrıca göz alerjisi semptomlarına da neden olabilir.

Göz Alerjileri Nasıl Teşhis Edilir?

Göz alerjileri en iyi bir alerjist veya alerjileri teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış kişiler tarafından teşhis edilir. Alerjiste görünmek astım veya egzama gibi başka alerjiye bağlı semptomlarınız varsa özellikle önemlidir.

Alerji uzmanı size ilk başladığında ve ne kadar süredir devam ettikleri de dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı soracaktır. Ardından semptomlarınızın altta yatan nedenini belirlemek için bir deri dikeni testi yaparlar. Cilt prick testi, cildin iğnelenmesini ve istenmeyen bir reaksiyonun olup olmadığını anlamak için az miktarda şüpheli alerjen eklemeyi içerir. Kırmızı, şişmiş bir yumru alerjik reaksiyonu gösterir. Bu, alerjinin hangisinin en hassas olduğu alerjenleri tanımlamasına yardımcı olur ve en iyi tedavi yöntemini belirlemelerini sağlar.

Göz Alerjileri Nasıl Tedavi Edilir?

Göz alerjisini tedavi etmenin en iyi yolu buna neden olan alerjenden kaçınmaktır. Bununla birlikte, özellikle mevsimsel alerjileriniz varsa, bu her zaman mümkün değildir. Neyse ki, göz alerji semptomlarını rahatlatacak çok sayıda farklı tedavi vardır.

Göz Alerjileri Olan Birisi için Ne Bekleyebilir?

Alerjiniz varsa ve göz reaksiyonlarına eğilimliyseniz şüpheli alerjenlerle temasa geçtiğinizde göz alerjisi belirtileri yaşayabilirsiniz. Alerjiler için tedavi olmamasına rağmen, tedavi göz alerjisi semptomlarını hafifletebilir. Çoğu durumda ilaç ve göz damlası etkilidir. Alerji çekimleri, vücudunuzun uzun süreli rahatlama için belirli alerjenlere karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Semptomlar tedavi ile düzelmiyorsa veya gözünüzde çok miktarda deşarj yaşamaya başlarsa alerjinizi hemen arayın. Bu başka bir göz durumunu gösterebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...