Göz Altındaki Yağ Bezeleri Nasıl Yok Edilir?

Göz Altındaki Yağ Bezeleri Nasıl Yok Edilir?

Yağ bezeleri ciltte oluşan küçük, beyaz şişliklerdir. Cildin altında sıkışan keratin, yağ bezelerinin oluşumuna sebep olur. İçinde irin olan beyaz sivilcelerin aksine yağ bezeleri gözeneklerin tıkanmasının bir belirtisi değildir. Yeni doğan bebeklerde de genellikle yağ bezeleri olur. Daha büyük bebeklerde ve yetişkinlerde özellikle yanaklarda ve göz altında yağ bezeleri görülebilir. Yağ bezeleri endişelenilecek bir durumun belirtisi olmasa da yüzünüzde oluşmasını istemeyebilirsiniz. Göz çevresinde oluşan yağ bezelerini nasıl yok edebileceğinizi öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Göz Altındaki Yağ Bezeleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Genellikle yağ bezeleri için bir tedaviye gerek yoktur. Çoğu zaman kendi kendilerine geçerler.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yağ bezesini sıkma yada patlatma eğilimine gitmeyin. Eğer çok rahatsız oluyorsanız doktor yardımı alın.Yağ bezesi patlatıldığı zaman iltihap kapabilir ve iltihap kaparsa, çok büyürse ağrılı apseler oluşabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yağ bezesi için Genel Cerrahi, Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümlerine gidilir.

Göz Altındaki Yağ Bezeleri Nasıl Yok Edilir?

Genellikle yağ bezeleri için bir tedaviye gerek yoktur. Çoğu zaman kendi kendilerine geçerler fakat yağ bezeleri görünüş olarak sizi rahatsız ediyorsa uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Yağ Bezeleri için Deneyebileceğiniz Ürünler

Göz altında oluşan yağ bezelerini tedavi etmek için eczanelerde satılan kremleri veya bakım ürünlerinin satıldığı yerlerden tonik veya maske gibi ürünler alarak kullanabilirsiniz. Bu tarz ürünleri alırken etiketi okuyup ürünün göz altında kullanmaya uygun olduğu mutlaka kontrol etmelisiniz. Göz altı oldukça hassas bir bölge olduğundan özellikle göz altında kullanıma uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

Topikal alfa hidroksi asit, tıpkı glikolik asit ve laktik asit gibi cilt sağlığını yerine getirmek için kullanılabilir.

Bu maddeleri bulabileceğiniz ürünler:

  • Tonikler
  • Maskeler
  • Peelingler
Salisilik asit, yavaşça cildi soyar ve ölü derilerin gitmesini sağlar. Salisilik asit içerikli ürünler kullanmak cilt katmanları arasında sıkışan keratinlerin sebep olduğu yağ bezelerinden kurtulmak için faydalı olabilir. Salisilik asiti, peeling kremlerinde ve peeling özellikli cilt temizleyicilerinde bulabilirsiniz.

Retinoid içerikli adapalen ve retinol gibi maddeler de gözeneklerinizdeki tıkanıklıkları açarak ölü hücrelerin içinde kalan toksinlerden kurtularak cildinizin yüzeyinin temizlenmesini sağlarlar.

Yağ Bezelerinden Kurtulmak için Kullanılabilecek Tedavi Yöntemleri

Dermatologlar aşağıdaki işlemleri uygulayarak cildinizdeki yağ bezelerinden kurtulmanızı sağlayabilirler:

Yağ Bezelerinin Geçmesi Ne Kadar Sürer?

Çocuklardaki yağ bezelerinin geçmesi birkaç haftayı bulabilir. Yetişkinlerde, oluşma sebeplerine bağlı olarak birkaç ayı bulabilir.

Yağ Bezeleri Varken Makyaj Yapabilir misiniz?

Yağ bezelerini fondöten ya da kapatıcı gibi bir şeyle kapatmak isteyebilirsiniz. Makyaj yapmayı tercih ederseniz hipoalerjenik ürünler seçmeniz gözeneklerinizin kapanmamasını sağlayacaktır.

Yağ bezelerini ağır makyaj yaparak kapattığınızda cilt hücrelerinizin doğal süreçlerine engel olursunuz. Tıkanan gözenekler cildinizin altında daha fazla keratinin sıkışmasına neden olur. Göz çevresinde hafif ve toz şeklindeki makyaj ürünlerini kullanmanız yağ bezelerinin daha az görünmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemdir.

Göz Altında Yağ Bezelerinin Oluşumu Nasıl Önlenir?

Göz çevrenizde sürekli yağ bezeleri oluşuyorsa cildinizle ilgili yaklaşımınızı gözden geçirmeniz gerekiyordur.

Göz altında oluşan yağ bezeleri görüntü olarak sizi rahatsız edebilir ama bu durum kesinlikle kalıcı değildir.

Bazı durumlarda, yağ bezeleri kepek veya rosacea gibi başka cilt rahatsızlıklarının belirtisi olabilir. Gözünüzün çevresinde oluşan yağ bezelerini yok etmek gibi bir endişeniz varsa dermatologla görüşebilirsiniz. Sizin için en uygun tedavinin ne olduğuna karar verecektir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...