Göz Altlarında Oluşan Koyu Halkalardan Kalıcı Olarak Kurtulmak

Göz Altlarında Oluşan Koyu Halkalardan Kalıcı Olarak Kurtulmak

Göz altındaki koyu halkalar ciddi bir sağlık sorunu mu? Kesinlikle değil ama insanlar gözlerinin altındaki koyu halkaları gördüklerinde kendilerinin daha yorgun, yaşlı ve sağlıksız göründüğünü düşünüyorlar.

Göz altındaki koyu halkalardan kurtulmak ya da görünümünü azaltmak için doğal yollar ve ilaçlar mevcut. Bu tedaviler kalıcı olmamasına rağmen devamlı kullanıldığında göz altında oluşan koyu halkaları azaltmaya yardımcı olurlar.

Göz Altlarımda Neden Koyu Halkalar Var?

Göz altında oluşan halkalar genellikle yorgunluk sonucunda oluşsa da, aşağıdaki sebepler de göz altındaki halkaların oluşumunun sebebi olabilir.

  • Alerji
  • Alerjik burun iltihabı
  • Atopik dermatit
  • Kontakt dermatit
  • Kalıtım
  • Pigment bozuklukları
  • Gözü kaşımak
  • Güneşe maruz kalmak

Göz altında koyu renkli halkaların oluşmasının arkasındaki bir başka nedense yaşın ilerlemesidir. Yaşlandıkça, cildimizin altındaki yağ tabakasını ve kolajeni kaybederiz. Böylelikle, cildiniz incelir. Bu durum, cildin altındaki kırmızı mavi kan damarlarını daha görülür hale getirir.

Ayrıca, insanlar yaşlandıkça gözlerinin altında kabarıklık ya da çöküklük oluşumu gözlenir. Bunun sonucunda da göz altında halkalar oluşabilir.

Göz Altındaki Halkalar Nasıl Geçer?

Göz altındaki koyu halkaları geçirmek ya da hafifletmek için yapılan çok sayıda şey vardır. Herkesin yapısı farklı olduğundan, bir başkasında işe yarayan şey sizde işe yaramayabilir.

Her tedavide olduğu gibi, doktora danışmadan kendi tedavinizi uygulamamanızda fayda var.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Sadece tek bir gözünüzde şişme ve renk değişikliği gözlerseniz, bu durum giderek kötüleşiyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Özetle, göz altlarınızda koyu halkaların olması sağlığınızı riske atacak bir durum olmasa bile kozmetik nedenlerden ötürü bu halkaları yok etmek isteyebilirsiniz.

Koyu halkaların görünümünü hafifletmek ya da tamamen yok etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda doğal yöntem olduğu gibi, tıbbi yöntemler de mevcut. Sizin için en iyisinin hangisi olduğunu öğrenmek için doktorunuza başvurun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...