Göz Kanlanması: Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Göz Kanlanması: Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Göz kanlanması (göz kızarıklığı), günlük hayatta sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Göz kuruluğu ile birlikte tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Bazen de gözdeki kılcal damar çatlamaları göze kan oturmasına yol açar.

Göz Kanlanması

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Gözün kanlanması darbe sonucu olduysa veya kornea ülseri, akut göz tansiyonu gibi sorunlardan endişe ediyorsanız zaman kaybetmeden tıbbi destek alınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Gözün kanlanması için Göz Hastalıkları bölümüne gidilir.

Göz kanlanmasıyla beraber şu belirtiler de oluşabilir:

Bu belirtiler olmadığında gözün kanlanması hiç rahatsızlık vermez. Göz kanlanması zamanla oluşabildiği gibi, göz yaralanması veya alerjiler sebebiyle aniden de ortaya çıkabilir.

Göz Neden Kanlanır?

Gözün kanlanması ile birlikte ortaya çıkan göz kızarıklığının temelde iki farklı türü vardır. İlki, gözakındaki kılcal damarların genişlemesi ve belirginleşmesi ile ortaya çıkar. İkincisi ise kılcal damar çatlaması ile birlikte göze kan oturmasıdır.

Her iki tür göz kanlanmasının da ciddiyeti değişken olabilir. Göz akında sadece bir-iki genişlemiş damar da olabilir; veya geniş bir alana kan oturması nedeni ile parlak kırmızı bir renk bütün göz akını kaplayabilir.

Göz Kanlanması Neden Olur?

1 Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, en yaygın görülen göz kanlanması nedenlerinden biridir. Gözyaşı bezlerinin yetersiz gözyaşı üretimi nedeniyle ortaya çıkabilir. Kronik göz kuruluğu, göz yüzeyinin tahriş olmasına ve gözün kanlanmasına yol açabilir.

Aşağıdaki etkenler gözde tahrişe, göz kuruluğuna ve nihayetinde gözün kanlanmasına neden olabilir:

 • Bilgisayar görme sendromu (ekrana bakarken gözleri daha az kırpma nedeni ile göz kuruluğuna neden olabilir)
 • Aşırı kuru hava
 • Toz
 • Sigara dumanı
 • Güneşe doğrudan maruz kalmak
 • Rüzgara maruz kalmak, veya rüzgarın taşıdığı küçük parçacıklar nedeni ile korneanın çizilmesi
 • Klorlu havuzlarda yüzmek
2 Bazı Hastalıklar

Göz kanlanması hangi hastalıkların belirtisi olabilir:

Göz Nezlesi (Konjonktivit): Yaygın görülen ve bulaşıcı özellikteki göz hastalıklarından biridir. Göz kapaklarının iç yüzeyi ile gözakının bir kısmını örten ince zar enfeksiyon kaptığında, kan damarları tahriş olur ve şişer. Bu da gözde kızarıklığa sebep olur.

Alerjik Göz Kızarıklığı: Gözün kanlanması, alerjik bir reaksiyonun yaygın görülen belirtisidir. Vücut alerjen maddelere karşı aşırı tepki vererek histamin salgılar. Salgılanan histamin kan damarlarının genişlemesine neden olur, gözleriniz kızarır ve sulanır.

Aşağıdaki maddeler, sık karşılaşılan alerjenlerden bazılarıdır:

 • Polen
 • Hayvan kepeği
 • Ev tozu
 • Makyaj malzemeleri veya kontakt lenslerdeki bazı kimyasallar

Not: Göz kızarıklığı, soğuk algınlığı veya nezle ile birlikte ortaya çıkan sinüzit iltihabının da bir belirtisi olabilir.

Gözün kanlanması, aşağıdaki daha ciddi hastalıkların da bir belirtisi olabilir:

 • Kornea Ülseri (genellikle tedavi edilmeyen göz enfeksiyonlarının ilerlemesi sonucu ortaya çıkar)
 • Oküler Herpes Hastalığı
 • Üveit (İnebe Yangısı)
 • Akut Glokom (Göz Tansiyonu)
3 Kontakt Lensler

Göz kanlanmasının bir diğer nedeni de kontakt lenslerin aşırı kullanımı ya da bakımının düzgün yapılmamasıdır. Bu yanlışlar göz yüzeyinde birikintilere veya mikrop çoğalmasına neden olabilir. Bu durum sık sık tahrişe ve gözün kanlanmasına yol açmaktadır.

Kontakt lens takarken ortaya çıkan gözlerde kanlanma, kornea iltihabı gibi ciddi bir göz enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Kontakt lensler ayrıca göz kuruluğunu da ilerletebilir. Çünkü korneaya ulaşan oksijen miktarını azaltır ve normal gözyaşı üretimini kısıtlar. Özellikle de hava geçirgenliği az olan lensler.

4 Göze Darbe Sonucu Kanlanma

Göz yaralanması ya da incinmesi göze kan oturmasına yol açabilir. Bu durumun nedeni genellikle darbe sonucunda kılcal damar çatlamasıdır. Sonuçta konjoktival kanama meydana gelir ve göze kan oturur.

Darbe almanın yol açtığı göz kanlanmasının bir diğer nedeni ise kan damarlarının genişlemesidir. Yarayı iyileştirmeye çalışan bünye, göze daha fazla kan taşımak için damarlarını genişletir.

Dikkat: Göz yaralanmasından kasıt korneal abrazyon gibi küçük göz çizilmeleri de olabilir, derin yaralanmalar ya da kimyasal yanıklar da. Kaynağı ne olursa olsun, acilen tıbbi yardım almanız önemlidir.

5 Sigara

Sigaranın akciğer ve kalbinize ne kadar zarar verdiğinin farkındasınız. Ama sigaranın gözlerinizi de hasara uğrattığını biliyor muydunuz?

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, katarakt ve üveit risklerini artırmasının yanında sigara göz kuruluğuna, göz kanamasına (içerden), göze kan oturmasına ve göz kaşıntısına sebep olabilir.

Aşırı alkol kullanımı da gözde kanlanmaya sebep olabilir. Alkol kırmızı kan hücrelerindeki oksijen miktarını düşürerek, kan damarlarının yığılmasına neden olur. Bu da yanakların kızarması ve gözün kanlanmasıyla sonuçlanır.

6 Diğer Nedenler

Hamilelik: Hamilelikte hormonların hızlı değişimi gözleri etkileyebilir. Gözlerin kızarması ve kanlanması, göz kuruluğu, kaşıntı ve ışığa karşı hassasiyeti ortaya çıkabilir.

Hamilelik ayrıca korneanın şeklini değiştirebilir. Bu durumda kontakt lenslere karşı bir hassasiyet ve hatta görmede bulanıklık oluşabilir. Göz kanlanması dahil olmak üzere tüm bu problemler geçicidir ve doğumdan sonraki birkaç hafta içinde tamamen kaybolur.

Yetersiz Uyku: Yorgun olmanız gözün görünüşüne etki eder. Göz şişmesi, siyah halkalar yeterince uyumadığınızın göstergesidir. Unutmayın, uykulu gözleri ovuşturmak göz kanlanmasını daha da artıracaktır.

Vitamin Eksikliği: B kompleks vitaminleri (özellikle B2 ve B6 vitamini) ve A vitamini eksiklikleri gözde kanlanmaya neden olabilir.

Yüksek Tansiyon Kontrol altında tutulmayan yüksek tansiyon, göz kanamasına yol açabilir. Bu durum gözün arka taraflarında yaşandığı için, göz kızarıklığına nadiren neden olur. Hipertansif retinopati de denilen bu durum tehlikelidir, tedavi edilmesi gerekir.

Göz Kanlanması Nasıl Geçer?

1 İlk Yapılması Gerekenler

Gözün kanlanması darbe sonucu olduysa veya kornea ülseri, akut göz tansiyonu gibi sorunlardan endişe ediyorsanız zaman kaybetmeden tıbbi destek alınız. Bu sorunlarda genellikle göz ağrısı, göz yanması, kaşıntı, ışığa karşı hassasiyet veya bulanık görme gibi başka belirtiler de söz konusu olur.

Özellikle göz kuruluğu veya hafif tahriş nedeni ile ortaya çıkan göz kanlanması tedavisinde aşağıdakileri göz önünde bulundurunuz:

 • Kontakt lens takıyorsanız çıkarın.
 • Alerjen madde ile teması kesin.
 • Bilgisayar veya televizyon ekranına bakıyorsanız gözlerinizi dinlendirin; gün boyunca ekran kullanmayın.
 • Sigara dumanı, toz, güneş ışığı gibi tahriş edici etkenlerden uzak kalın.
2 Göz Kanlanması Doğal Tedavi Yöntemleri

Soğuk Uygulama: Buz torbalarını gözünüze beş dakika uygulayın. Bu hem damarları daraltacak hem de gözünüzü rahatlatacaktır. Buzu direkt olarak göz kapağının üzerine koymaktan kaçının, çünkü buz yanıklarına sebep olabilir. Bunun yerine buzu ince bir havlunun içine sarabilirsiniz.

Yüzünüze Su Çarpın: Uyandığınızda göz kanlanması varsa, yüzünüze soğuk su çarpmayı deneyin. Bu ayrıca kaşıntılı , şişkin gözleri veya alerji sebebiyle kanlanan gözleri rahatlatacaktır.

Gözlerinizi Koruyun: Göz kızarıklığınız olsun veya olmasın; direk güneş ışığından gözlerinizi koruyun. Güneş ışığı göz kanlanmasına neden olmanın yanında göz etrafında kırışıklıklara da zemin hazırlıyor.

Yeterince Su İçin: Göz kuruluğu, göz kanlanmasının yaygın görülen bir nedenidir demiştik. Günde en az 8 bardak su içmek, göz yaşı bezlerinin ihtiyacını karşılayarak bu sorunu hafifletebilir.

Süt: Göz kanlanması ve kaşıntısı için pamuğu sütle ıslatıp , nazikçe göz kapaklarınıza sürün. Bu hem gözlerinizi rahatlatacak hem de göz kanlanmasını azaltacaktır.

Göz Kanlanması Bitkisel Tedavisi:

Salatalık Veya Gül Suyu: Salatalık dilimlerini ya da gül suyuna batırılmış pamuğu göz kapağının üzerine koyun. En az 15 dakika boyunca bunları göz kapağının üstünde tutun. Günde iki kez uygulayın.

Çay Poşeti: Eğer göz kanlanmasına göz şişmesi eşlik ediyorsa çay poşeti (özellikle yeşil çay poşeti) koymayı deneyin. Sıcak suyun içinde birkaç saniye tuttuktan sonra onları çıkarın, soğutun ve göz kapağının üstüne koyun.

3 Göz Kanlanması Damla

Göz kızarıklığına iyi gelen göz damlaları vardır. Ancak bilinmesi gerekir ki bu damlaların bir çoğu, gözün kanlanmasının altında yatan nedeni tedavi edemeyebilir. Dolayısıyla geçici çözüm sunar.

Göz kanlanmasına iyi gelen damlalardan bazıları şunlardır:

Nafazolin Göz Damlası (Alergoftal): Bir tür dekonjestandır. Damar daraltıcı etkisi ile göz kızarıklığının önüne geçer.

Tetrahidrozolin (Eye-Visol): Bir diğer dekonjestan etkili ilaçtır. Alerji, yorgunluk veya tahrişten kaynaklanan göz kızarıklığı tedavisinde kullanılabilir.

Antihistamin Göz Damlaları: Alerjik göz kızarıklığını yok etmek için önerilebilir.

Yapay Gözyaşı Damlaları: Göz kuruluğu belirtisini yok etmek için düzenli olarak kullanılabilir. Yan etki riski çok az olsa da, koruyucu içermeyen ürünleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Dikkat: Özellikle dekonjestan etkili göz damlaları, uzun vadeli kullanımda göz kanlanması şikayetinin artmasına yol açabilir.

Bazı göz hastalıkları söz konusu olduğunda doktorunuz aşağıdaki göz damlalarını da yazabilir:

 • Tansiyon düşürücü damlalar
 • Göz iltihaplarını bitirmek için antibiyotik göz damlaları veya yağları
 • Reçeteli yapay göz yaşı damlaları

Yorumlar (29)

 1. ohhh çektim saolun

 2. çok saol'un denicem inşallah yararı olur

 3. çok teşekür ediyorum işe yaraddı

  • Kim bu?

   Hangisini denediniz?

  • hasan

   Arkadaşlar hangi yöntemi denediniz ki kanlama geçti. Yazarsaniz sevinirim teşekkür ler.

  • Ozan

   önce 5-6 dk buzu gözüme koydum sonra sütlü peceteyı hafif hafif sürüyorum cok az kaldı 2 gundur program yazıyordum onu bıle gecırdı tsk. admın

 4. Tebesumu Olmayan Gülüs

  Cok saolun cok iyi yontemler bunlar 🙂 beyendim

 5. rabia

  mrb benm gözöerim sürekli kızarık özellikle sarı işıkta göz damarlarım daha belirginleşiyo ve kızarıklık daha da artıyo. konjektivit ve kuru göz tanısı kondu. Kullanmadığım ilaç kalmadı ama geçmedi. Bu durumun tedavisi varmıdır yardımcı olursanz çokk sevinirim….

  • esma

   süt salata yüzüne su çarp

 6. dilara

  arkadaşlar gözümde konjektivit var heralde gözüm akıp akıp duruyor hangisi daha iyi bir yöntem

 7. Seçkin Menemenli

  Güneşe bakmaya bağlı gözümde güneş ışığına hassasiyet ver gözümde hafif kanlama oldu bazı göz damarlarım belirgin hale geldi buz ve poşet çay denedim pek fayda göremedim tavsiyeleririniz nelerdir

  • YUNUS EMRE

   GECE YATARKEN GÖZÜNÜZE PATATES KOYUN GÖZÜN İÇİNDEKİ BAKTERİYİ ALIR

 8. osman

  Oldukça faydalı bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.

 9. Huhaha

  Teşekkür ederim ya gözüm iki uç gundur kıpkırmızı

  • aydın

   İşe Yaradımı Arkadaşım?

 10. aydın

  Benim gözümde 1-kac gündür kızartı var cok hafif, Bana Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

 11. Zeynep Beril

  Bana yardımcı oldunuz çok teşekkürler

  • Ahmet

   Doktara gidin göz ciddi bir hastslik

 12. Ayse

  Ben kontak lens takiyorum son bi kaç gündür gözüm aciyodu devam ettim takmaya ve gözlerim suan kıpkırmızı yaniyo ve hiçbi türlü ışık altında duramiyorum gözlerimi açamıyorum acil yardimm

 13. Gözde

  Harika bir kaynak olmuş. Çok teşekkürler

 14. sefa

  Ya hemen göz kanlaması için pratik çözüm önerilerine şaşırıyorum neymiş patates koyacan yok hıyar koyacan yada hıyar suyu yada çay suyu üzüm balık vb kuzum istirahat etmelisin gözünü dinendirecen vede temizlik olmalı yıka

 15. dogan

  allah razı olsun işe yaradı

  • Emre

   Hangi yöntemi denediniz ?

 16. Derki der ki

  Teşekkürler

 17. Şaban

  Bende konjektivit vardı tedavinin akabinde iyileşmeye dair belirtiler vermişken tekrar batma sulanma ışığa hassasiyet gormede bulaniklik gibi şikayetler le doktora gittim gozbebegindeki ucugun olduğu gerekçesiyle gözümü kapattı kalıcı hasar oluşmuş mudur sizce

 18. AhmedCan

  Merhaba 2gün önce durakta dolmuş beklerken 35-40dk doğrudan güneş ışığına maruz kaldım. Güneşe bakamamaktan gözlerimi kısıyordum gözlerim sulandı çıplak elimle sildim. Eve geldiğimde kaşınmaya başladılar. Dinlenirsem iyi gelir dİye düşündüm gözlerimi kapattığımda yanma oldu. Sahura kalkınca evdekiler gözlerimin kızardığını söylediler. Uzak yazıları okumakta zorluk çekiyorum kaşıntı hala devam ediyor hangi tedaviyi önerirsiniz?

 19. Ben buz tutmayı denedim yüzüme su çarpmayı demedim sütü ve salatalık dilimleri ni deniycem. Büyüklerin yardımcı olurmusunuz

 20. Samet

  Merhaba ben kardeşimin yanlışlıkla gözüne elim deydi çizildiği belli olmuyor bileniniz varsa yardımcı olsun

 21. lol oynayan çocuk

  arkadaşlar gözyaşı önemli hem su için hem de süt yöntemini deneyin elinizi yıkayıp ağzını aşağılarına götürün bir kusma tarzı his oluşacak ve biraz sonra gözleriniz dolacak gözyaşı kanlanmaya kaşıntıya birebir

Sonraki yazı yükleniyor...