Göz Kapağında Arpacık (Hordeolum): Bir An Önce Muayene Olun

Göz Kapağında Arpacık (Hordeolum): Bir An Önce Muayene Olun

Göz kapağında görülen arpacık, göz kapağının yüzeyinde görülen kırmızı ve acı veren bir bezedir. Bu beze, sivilce gibidir ve dokununca hassasiyet hissedilir. göz kapağının dışında oluşan arpacıklar göz kapağının herhangi bir yerinde görülebilir. Ancak, genellikle kirpiklerin göz kapağıyla birleştiği göz kenarlarında görülür. Bu duruma çocuklarda daha sık rastlanır. Göz kapağında arpacık oluşumu genellikle tıkanan yağ bezlerinin sonucunda enfeksiyon kapılmasıyla ortaya çıkar. Göz kapaklarında, gözün nem seviyesini düzenleyen ve göze yabancı maddelerin girmesini gözyaşları aracılığıyla engelleyen sayısız yağ bezi bulunur. Bu bezler bazen eski yağlar, ölü deri hücreleri ve bakterilerle tıkanabilir. Bu olduğunda yabancı maddeler ve mikroplar bezlerde birikerek enfeksiyona yol açabilir. Bunun sonucunda ise göz kapağında küçük ve kırmızı bir beze oluşur. Bu beze şişip acı verebilir.

Göz Kapağında Arpacık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Göz kapağındaki arpacık patlamadan önce birkaç gün boyunca kalabilir ve sonrasında iyileşir. Bazı arpacıklar kendi başlarına iyileşirken bazılarında tedavi gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Göz enfeksiyonları ile aynı belirtilere sahip olduğu için bir an önce göz doktoruna muayene olmanız önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz kapağında arpacık için Göz Sağlığı Ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Göz Kapağında Arpacığın Belirtileri

Göz kapağında arpacığın neden olduğu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Genel olarak arpacık Göz kapağında kırmızı bir beze ile anlaşılır.

Arpacığın neden olduğu diğer belirtiler:
Gözde batma hissi
Gözde ağrı ve hassasiyet
Gözün yaşlanması veya gözde akıntı olması
Göz kapaklarının şişmesi
Işığa karşı hassasiyet
Göz kapağının etrafının kızarması ve ağrıması

Bu belirtiler göz kapağında arpacıkla ilişkilendirilse de diğer göz enfeksiyonları da bu belirtilere yol açabilir. Doğru teşhis konması için bir an önce göz doktoruna muayene olmanız önemlidir.

Göz Kapağında Arpacık Oluşmasının Nedenleri

Göz kapağında arpacık, göz kapağındaki yağ bezleri enfeksiyon kaptığında oluşur. Bu enfeksiyon genellikle Staphylococcus bakterilerinden kaynaklanır. Bu bakteri, herhangi bir zarar vermeden göz kapağının yüzeyinde yaşar. Ancak, bezler ölü deri hücreleri ve eski yağlarla tıkandığında bu bakteriler bezlerin içinde sıkışarak enfeksiyona neden olabilir.

Enfeksiyon şu bölgelerde oluşabilir:
Kirpik folikülleri: Burası kirpiklerin uzadığı ciltteki küçük deliklerdir.
Yağ bezleri:  Bu bezler kirpik foliküllerine bağlıdır ve sebum denilen, kirpliklerin kurumasını engelleyen kayganlığı sağlayan yağlı bir maddedir.
Apokrin: Bu ter bezi, kirpik foliküllerine bağlıdır ve gözün çok fazla kurumasını engeller.

Blefarit denilen kronik bir göz iltihabını yaşayan kişilerde arpacığın oluşma ihtimali daha yüksektir. Ellerini yıkamadan gözlerini sık sık ovuşturan kişilerde arpacık riski atar. Çocuklar bu bakteriye doğrudan maruz kalacaklarından ve her zaman ellerini düzgün bir şekilde yıkamayabileceklerinden arpacık riski yetişkinlere göre çocuklarda daha yüksektir.

Göz Kapağında Arpacık Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz göz kapağındaki arpacığı gözün görünüşünü kontrol ederek teşhis edebilir. Belirtileriniz hakkında size soru soracaktır ancak çoğu durumda başka testlere gerek olmaz.

Göz Kapağında Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda göz kapağındaki arpacık kendi başına geçer. Doktorunuz iyileşme sürecini hızlandırmak için evde uygulayabileceğiniz tedaviler önerecektir.

Arpacığın üzerine sıcak bası uygulamanızı söyleyebilir. Bunu yapmak için temiz bir bezi ılık suyla ıslatın. Fazla suyu sıkın ve etkilenen göz kapağının üstüne ıslak bezi koyun. Bunu gün içinde 3 veya 4 kez 10 – 15 dakika boyunca yapmalısınız. Arpacığa sıcak uygulanması, irinin boşalmasını ve böylece sıvının atılarak yağ bezlerindeki enfeksiyonun da atılmasını sağlayacaktır.

Doktorunuz birden fazla arpacığınız varsa ya da sürekli gözünüzde arpacık çıkıyorsa antibiyotik krem önerebilir.

!Tedavi sırasında arpacığı sıkmaktan ve kaşımaktan kaçınmalısınız. Bu durum gözünüze zarar vererek enfeksiyonun gözün diğer kısımlarına yayılmasına neden olabilir.

!Normalde lens kullanıyorsanız arpacık geçene kadar gözlük kullanmalısınız. Arpacık geçtikten sonra eski lenslerinizi atıp yeni lens kullanın.

!Ayrıca, arpacık oluşmadan önce kullandığınız makyaj malzemelerinizi de tekrar kullanmaktan kaçınmalısınız. Makyaj malzemeleri bakteri taşıyabileceğinden tekrar enfeksiyon kapmanıza yol açabilir.

Arpacık antibiyotiklerle ya da diğer tedavilerle geçmezse doktorunuz ameliyatla alabilir ancak bu oldukça nadir yaşanan bir durumdur.

Göz Kapağımdaki Arpacık Geçecek mi?

Çoğu durumda göz kapağında oluşan arpacık kendiliğinden geçer. Tedavi gerekse bile arpacık herhangi bir komplikasyona yol açmadan kaybolacaktır.

Göz Kapağında Arpacık Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Göz kapağında arpacık oluşumu her zaman önlenemez. Ancak, önlem alarak arpacık oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Yapabilecekleriniz:
Göz kapaklarınızı her gün ılık suyla yıkayın.
Lenslerinizi dezenfekte edin ve düzenli olarak değiştirin.
Yatmadan önce makyajınızı tamamen temizleyin.
Arpacığı olan kişilerle aynı havluları paylaşmaktan kaçının.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...