Göz Kapağında Yumru: Düzelmiyorsa Doktora Başvurun

Göz Kapağında Yumru: Düzelmiyorsa Doktora Başvurun

Göz kapağındaki yumrular, göz kapağının hemen kenarında kirpiklerin bitim yerinde oluşan acı verici ve kırmızı yumrulardır. Göz kapağındaki yağ bezlerinde bakteriler veya tıkanıklıklar göz kapağında yumru oluşumuna neden olur.

Göz Kapağında Yumru Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Göz kapağı yumruları genellikle zararsızdır ve her zaman tıbbi tedavi gerektirmez. Genellikle kendi başlarına ya da evde temel bakım ile giderler.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Göz kapağı yumrusu giderek ağrılı hale gelirse, evde yapılan tedavilere cevap vermezse veya görüşünüze engel olmaya başlarsa, belirtilerinizi kontrol altına almanın yolları hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz kapağındaki yumrular için Göz Hastalıkları bölümüne gidilir.

Göz Kapağı Yumrularının Türleri

Üç tip göz kapağı yumrusu vardır. Göz kapağı yumrusunun türü ve temel nedeni, tedavinin en iyi yolunu belirleyecektir.

Göz Kapağı Yumrularının Belirtileri

Göz kapağı yumrularının çoğu, kırmızı veya deri rengi topaklar şeklinde görünür ve bunlar genellikle göz kapağının kenarı boyunca meydana gelir. Bazen hassasiyet oluşturabilirler. Diğer belirtileri arasında kırmızı, sulu gözler, batma, kaşıntı ve ışığa karşı duyarlılık bulunur.

Göz kapağı yumrularının çoğu hafif veya zararsız olmasına rağmen, bazıları daha ciddi bir duruma işaret edebilir.

Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse doktorunuzla görüşmelisiniz:
Görmekte güçlük çekiyorsanız
Gözleriniz çok sulanıyorsa
Gözünden bol akıntı varsa
Gözünüzün beyaz kısmının rengi değiştiyse
Gözleriniz az ışıkta bile acıyorsa
Göz kapağı yumrusu kanıyorsa, daha da kötüye gidiyorsa, çok büyüyorsa ya da çok acı veriyorsa
Göz kapağınız enfeksiyonu işaret eden şekilde pullu, kabuklu veya kırmızıysa
Göz kapağınızda bir enfeksiyon olduğunu gösteren kabarcıklar varsa

Arpacık ya da göz kapağı kisti, evde bakımla düzelmezse daha ciddi bir tıbbi durumun olmadığından emin olmak ya da tedavi için seçeneklerinizi tartışmak üzere doktora gitmeniz gerekir.

Göz Kapağı Yumrularının Nedenleri

Bakteriler, bakterilerin yağ bezlerine girmesi ve iltihap oluşturmasıyla görülür. Kirpik foliküllerinin iltihaplanması olan blefarit denilen bir rahatsızlığınız varsa bu risk artar. Göz kapaklarınızdaki yağ bezleri tıkandığında göz kapağı kisti oluşabilir. İçi boşalmayan arpacıklar göz kapağı kistine dönüşebilir.

Ksantelaz, cildin yüzeyinin hemen altında yağ birikimine sahip olduğunda ortaya çıkar. Bazen diyabet gibi yüksek kolesterole neden olan altta yatan bir durumun olduğunu belirtebilirler. Ayrıca herhangi bir tıbbi durumla alakasız olarak da oluşabilirler.

Göz Kapağı Yumrusunun Tedavisi

Doktorunuz bakarak arpacık ya da göz kapağı kistini teşhis edebilir. Bulunduğu yere bağlı olarak, doktorunuz daha yakından bakmak için göz kapağınızı çevirebilir. Farklı bir tıbbi sorununuz olabileceğinden endişelenilmedikçe başka bir test gerekli değildir.

Göz Kapağında Oluşan Yumruların İyileşmesi

Normalde arpacıkların içleri boşaldıktan sonra kendi kendilerine iyileşmeleri genellikle birkaç günü veya haftayı bulabilir. Arpacık bir iki hafta içinde gitmezse doktorunuzu arayın. İlk arpacık iyileştikten sonra birkaç tane daha arpacık çıkabilir.

Göz kapağı kisti genellikle evde tedavi gördükten bir hafta sonra bir ay içinde kaybolur, ancak birkaç hafta sonra daha büyürse veya ılık kompres uygulamanıza rağmen düzelme olmuyorsa doktorunuza haber vermelisiniz.

Ksantelazma zararsızdır ancak altta yatan durumları test etmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Göz Kapağında Yumru Oluşumunu Nasıl Önleyebilirim?

Hijyene dikkat etmek, arpacık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bakterilerin düzenli el yıkaması ile yayılmasını önleyin ve ellerinizi sıcak, sabunlu su ile yıkamadıysanız gözünüze dokunmayın.

Eğer blefaritiniz varsa göz kapaklarınızı günde bir kez yıkayarak göz kapağı kistini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca gözünüzün tahriş olduğunuzu hissediyorsanız göz kapaklarınıza sıcak kompres uygulamalısınız.

Kolesterol seviyelerinizi sağlıklı beslenerek ve aşırı kiloluysanız kilo vererek kontrol altına almanız, yüksek kolesterolden dolayı oluşan ksantelazmayı önlemenize yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...