Göz Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Göz KaşıntısıGöz kaşıntısı genellikle alerjiler nedeniyle ortaya çıkar. Göze temas eden yabancı bir maddeye (alerjen) bağışık sistemi tepki verdiğinde histamin hormonu salgılanır. Bu da gözde kaşınmaya neden olur.

Göz kaşıntısı ile hepimiz zaman zaman karşılaşırız. Toz gibi küçük maddeler gözlerimizde birkaç dakika süren kaşınma hissi ortaya çıkarabilir. Ama, bazı sağlık problemleri saatler, günler, hatta aylar süren kaşıntıya neden olabilir. Bunlar çoğu zaman tıbbi bakıma ihtiyaç duyulan durumlardır.

Göz Kaşıntısı Nedenleri – Alerjiler

Göz kaşıntısının en yaygın nedeni alerjilerdir. Göz alerjilerinin dünya üzerinde 5 insandan 1’ini etkilediği düşünülmektedir.

Göz alerjileri iki kategoride incelenebilir:

Mevsimsel Alerjiler
Yılın belli zamanlarında ortaya çıkan mevsimsel alerjiler göz kaşıntısına sebep olabilir. Bahar nezlesi mevsimsel alerjilerin klasik bir formudur. Vücut havadaki polene tepki verdiğinde ortaya çıkar. Farklı polenler insanları farklı etkilediği için, sizin gözleriniz kaşınırken, göz alerjisi problemi olan bir kişi aynı anda bu sorundan etkilenmeyebilir.

Sürekli Alerjiler
Bu alerjiler yıl boyunca devam edebilir. Kapalı ortam alerjisi olarak da bilinir. Çünkü ev tozu belirtilerin ana sebebidir. Ev tozu mantar sporlarını, küfü ve hayvan kepeğini tuttuğu için ve bu maddeler bağışıklık sisteminizin reaksiyon vermesine sebep olduğu için alerjiye neden olur. Ayrıca spesifik bazı tetikleyicilerin de göz kaşıntısına neden olduğunu fark edebilirsiniz.

Göz Kaşıntısı Nedenleri – Diğer Durumlar

Göz kaşıntısına neden olabilecek çeşitli durumlar şunlardır.

Yabancı Maddeler
Bir kirpik ya da bir parça kir gözde kaşınmaya neden olabilir. Göze giren yabancı cisme karşı vücut hemen enflamatuar bir tepki gösterir, bu da gözde sulanma ve göz kaşıntısı olarak kendini gösterir.

Göz Kuruluğu
Gözü nemlendirmek, yağlandırmak ve korumak için yeterince göz yaşı üretimi olmadığında göz kuruluğu meydana gelir. Bunun sonucu gözde iltihap ve kaşıntı ortaya çıkar.

Korneanın Çizilmesi
Gözün ön yüzeyi korneanın çizilmesiyle göz hasar alabilir. Bu sorun bir maddenin göze sert bir teması ya da bir göz enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu çizik gözü her kırpışınızda rahatsızlık verir ve gözde iltihaba, kaşıntıya neden olur.

Göz Enfeksiyonu
Virüsler, bakteriler, mantarlar gibi bazı organizmalar gözde enfeksiyona neden olarak, göz kaşıntısı yaratabilir. Bu enfeksiyonlar gözün beyaz kısmını (konjonktiva) ya da ön kısmını (kornea) etkileyebilir. Enfeksiyonlar göz kapaklarını da etkileyebilir. Bu durumda da blefarit (göz kapağı yangısı) oluşur. Göz enfeksiyonları kontakt lens kullananlarda daha yaygındır.

Kontakt Lensler
Kontakt lensler göz yüzeyinde kuruluğa neden olacağı için, kaşıntı yaratabilir.

Göz Kaşıntısı Tedavisi

Antihistamin İlaçlar
Göz kaşıntısının nedeni alerji ise doktorunuz antihistamin bir ilaç yazacaktır. Bu ağız yoluyla alınan bir hap veya göz damlası olabilir. Antihistaminler kaşıntıya sebep olan histamin hormonu salgılanmasını engelleyerek, problemi dindirecektir. Doktorunuz etken maddesi dekonjestan olan bir ilaç da önerebilir. Bu ilaçlar göz kaşıntısının yanı sıra göz kızarıklığını, göz yanmasını ve tahrişi de tedavi edecektir.

Alerjenlerden Uzak Durun
Saat 10 civarında ve akşamın ilk saatlerinde dışarıdaki polen miktarı en yüksek seviyede olacağından bu zamanlarda evde kalmaya dikkat edin. Pencereleri kapatın ve klimaları kullanmaya çalışın. Eğer dışarı çıkmak zorundaysanız geniş güneş gözlükleri takabilirsiniz.

Küf Oluşumunu Engelleyin
Evin içinde ise küf oluşumunu engellemek için nem oranının yüksek olmamasına dikkat edin. Bunun için anti nemlendirici kullanabilirsiniz.

Gözünüzü Ovalamayın
Göz kaşıntısı gözünüzü ovaladığınızda daha da şiddetlenecektir. Çünkü göze baskı uygulama histamin hormonunun üretimini artıracak ve kaşıntı artacaktır. Bu yüzden gözünüzü ovalamaktan kaçınmaya çalışın.

Soğuk Uygulama
Sıcak ya da ılık kompres uygulamaktan kaçının. Çünkü ısı histamin salgılanmasını artıracak ve gözünüz kaşınmaya devam edecektir. Soğuk kompres ise göz kaşıntısına iyi gelecektir. Soğuk suyla biraz ıslattığınız bir havluyu gözün üzerinde tutabilirsiniz.

Gözyaşı Damlası
Göz kaşıntısı ile beraber göz yanması hissediyorsanız, göz kuruluğu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bunun için göz damlası kullanabilirsiniz. Problem kaybolana dek, bilgisayar ekranı gibi parlak ışıklara uzun süre bakmaktan kaçınmaya çalışın.

Doktora Gidin
Göz kaşıntısına göz ağrısı, ışığa karşı hassasiyet veya görüş kaybı eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurun. Çünkü bu belirtilerle beraber olduğunda göz kaşıntısı daha ciddi bir göz problemine işaret ediyor olabilir.

Sonuç
Göz kaşıntısı çoğu durumda alerjiler nedeniyle ortaya çıkmasına karşın, altta yatan başka bir sorunun da habercisi olabilir. Bu yüzden işi şansa bırakmayın. Uzun bir süreli göz kaşıntılarında bir göz doktorundan yardım istemeyi ihmal etmeyin.

Yorumlar

 1. mutlu kız der ki

  cocuklugumda baslayıp 20 lı yaslara kadar sancısını cektıgım bı rahatsızlık..
  ınsanı mahvedıyor hıcbırseye konsantre olamıyordum ve sureklı gozlerım yanar vazıyette kıpkırmızı dolasıyordum..doktora gıtmek hıcbır zaman cozum olmadı cunku aynı damlaları verıp gonderdıler..o damlalar sureklı kullanılmamalıymıs gozun yapısını bozuyorlar gorme bozuklugu yapıyor..
  ne yazıkkı herkesın ımkanı yok konu hakkında profosorlere muayıne olabılsın..
  bı arkadasımın ısmını verdıgı mınık bı merhemle kurtuldum bu durumdan..ne acı onca doktora gıdıpte dogru ılacı bı tanıdıgın soylemesı 🙂
  bı de doktorunuza danısmadan ılac kullanmayın derler sankı doktorlara guven duyuluyor !

 2. Firat der ki

  Beyler melhem falan filan inanmyin çözümü yok diyorlar doktorlar bunu yazan kişi sizin dikkat çekmek için yapiyor yüzünüzü yikayin ve gunesden kacin ve cay sicak demini peçete te koyun böle böle zamanla azaliyor ama geçici bir hasta lik değil sadece azalıyor bu dediklerim ömrünün sonuna. Kadar cekersin maalesef

 3. SIDIKA der ki

  Hiç kirpik biti duydunuz mu? Bende hiç yanma olmadı ama bi dönemedim hep kaşıntı oldı nedeni kirpik biti bi ilaçla geçmişti

 4. Seban der ki

  2 yasimdan beri cekiyorum.. bazen burun akintisiyla birlesiyorr… salaklasiyorum resmen.. ve kimse anlamiyor sizii.. nasil anlasinlar ki.. ben bile daha cozemedim. 30 yasindayim hala cekiyorum.. suana kadar 1.5 yil Erzincanda calsiiyordum.. orda ilk defa gozelerimin ferini gordum.. ama simdi cesme santiyesindeyim. Yine ayni b*k..
  Karasal iklim tek cozum ama firsatiniz varsa tabi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir