Göz Kuruluğu Görmeyi Engelliyor mu?

Göz Kuruluğu Görmeyi Engelliyor mu?

Gözyaşı, göz sağlığınız için büyük bir öneme sahiptir. Gözlerin nemli ve temiz kalmasına yardımcı olurken göz için gerekli olan gıdayı da sağlar. Fakat gözünüz yeteri kadar gözyaşı üretemediğinde, göz kuruluğu ile karşılaşabilirsiniz. Günümüzde göz kuruluğu genelde bilgisayar ve akıllı telefonların parlak ekranlarına uzun süre bakma sonucu ortaya çıkar. Bunu dışında yaş, ilaçlar veya birtakım hastalıklar gözde kuruluğa neden olabilir.

Göz Kuruluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Göz Kuruluğunu Nasıl Anlarım?

Gözde yanma ve batma hissi, gözünüzde bir şey varmış gibi bir pütürlük hissi, acı ve rahatsızlık hissi, bulanık görme gibi şikayetleriniz varsa göz kuruluğu sizde de olabilir.

Tıbbi Adı Nedir?

Göz kuruluğunun tıbbi adı "keratokonjonktivitis sikka"dır.

Göz Kuruluğunda Hangi Bölüme Gidilir?

Göz kuruluğu için göz hastalıkları bölümüne gidilir.

A vitamini gözler için oldukça etkilidir. Korneanın gözümüze gelen ışıkları emmesine yarayan alıcılar kendilerine gerekli olan besini A vitamininden alırlar. Bu vitaminini, kümes hayvanlarından, kırmızı etten, süt ürünlerinden ve yumurtadan elde edebiliriz.

Göz kuruluğu Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde çok nadir görülürler. Bunun sebebi ise bu ülkelerde insanlar hayvansal ürünlere gelişmemiş ülkelerde olan kişilere göre daha rahat ulaşabilirler.

Vücudumuzda bulunması gereken A vitamini ihtiyacı ise yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

9-13 yaş arası600 mikrogram14 yaş ve üzeri700 mikrogram

Yaş Aralığı Değeri
0-6 ay arası bebeklerde 400 mikrogram
7-12 ay arası bebeklerde 500 mikrogram
1-3 yaş arası 300 mikrogram
4-8 yaş arası 400 mikrogram
Hamile kadınlarda ise:
Yaş Aralığı Hamile Emziren
14-18 yaş arası 750 mikrogram 1200 mikrogram
19-50 yaş arası 770 mikrogram 1300 mikrogram

Bu rakamlar sağlık sorunu olmayan insanlar için geçerlidir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz daha farklı tavsiyelerde bulunabilir.

Göz kuruluğu kimlerde görülür?

Göz kuruluğu daha çok hayvansal gıdalara erişimi olmayan ya da çok kısıtlı olan kişilerde görülür. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre Dünya üzerinde yaklaşık olarak 4,4 milyon ilk okul öğrencisi bu rahatsızlığa sahipti.

Hamile kadınların diğer yetişkinlere göre A vitamini alımına daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi için gereken besin ve vitaminleri anne karşıladığı için kendilerinde oluşacak göz kuruluğunun gece körlüğüne yol açma riski daha yüksektir.

Göz Kuruluğu Belirtisi

Göz kuruluğunun belirtilerinden bazıları şöyledir:

  • Gözde yanma ve batma hissi
  • Gözünüzde bir şey varmış gibi bir pütürlülük hissi
  • Gözde acı ve rahatsızlık hissi
  • Bulanık görme
  • Göz yorgunluğu, uzun süre kitap okuyamama ve bilgisayara bakamama gibi

Göz Kuruluğu Neden Oluşur?

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu geçer mi? Tedavi öncelikle yanma, batma ve diğer şikayetlerin yok edilmesi amacına yönelik yapılır. Daha sonra göz doktorları uzun süreli tedavi ararlar, özellikle de bu durum kronik bir problem ise veya başka hastalıkların bir sonucu ise.Tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Yollar

Karnabahar suyu

Karnabahar sebzesi kaynatılarak suyu içildiği zaman göze ve göz kuruluğuna iyi gelmektedir. Bu durumla ilgili sorular aynı zamanda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na da sorulmuş ve kendisi de programda karnabahar suyunun içilmesini önermiştir.

Yaban mersini

Yaban mersini göze giden oksijen ve minerallerin daha rahat ulaşmasına yardımcı olması sebebiyle tavsiye edilmektedir.

Akşam çiçeği

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre linolenik asit içeren akşam çiçeği 17 adet göz kuruluğu hastasından 10 kişinin hastalığının geçmesini sağlamıştır.

Yer iğdesi

Yalancı iğde olarak da bilinen bu bitki içerdiği yağ asitleri sayesinde gözlere iyi gelmekte ve göz kuruluğunun iyileşmesine yardım etmektedir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...