Göz Nezlesi (Konjonktivit): Son Derece Bulaşıcıdır

Göz Nezlesi (Konjonktivit): Son Derece Bulaşıcıdır

Konjunktivit ya da yaygın bilinen adıyla göz nezlesi, gözlerin dışındaki zarın şişmesi ya da enfeksiyon kapması sonucunda oluşur. Gözün üstündeki ince bir zarar olan konjontivadaki damarlar iltihap kapar. Bu durum, yaygın olarak göz nezlesiyle ilişkilendirilen pembe ya da kırmızı renge neden olur.

Göz Nezlesinin (Konjonktivit) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Konjonktivit genelde fazla önemli bir rahatsızlık olmamasına rağmen, nadiren de olsa ciddi problemler ortaya çıkarabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Göz nezlesinin bazı formları bulaşıcı olabilir, okulda ve evde kolayca yayılabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz nezlesi için Göz Hastalıkları bölümüne gidilir.

Göz Nezlesinin Belirtileri

Bakteriyel ya da viral göz nezlesi oldukça bulaşıcı olduğundan belirtilerinize dikkat etmeniz önemlidir. Hastalık, oluştuktan iki hafta sonra başkalarına da bulaşabilir.
Şu belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün:
Pembe ya da kırmızı göz
Gözde kumlu bir his
Geceleri gözlerin sulanması ya da gözde akıntı olması
Gözün kaşınması
Anormal miktarda gözyaşının gelmesi

Göz Nezlesinin Nedenleri

Göz nezlesinin en yaygın nedenleri:

Göz Nezlesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorların göz nezlesini teşhis etmeleri zor değildir. Doktorunuz, size birkaç soru sorarak ve gözlerinizi inceleyerek göz nezlesi olup olmadığına karar verebilir. Gerekli görülürse konjontivadan gözyaşı ya da sıvı örneği alarak inceleme için laboratuvara gönderebilir.

Göz Nezlesinin Tedavisi

Göz nezlesinin tedavisi, hastalığın nedenine bağlıdır. Göz nezlesine kimyasal maddeler neden olduysa birkaç gün içinde kendiliğinden geçme ihtimali yüksektir. Bu duruma bakteriler, virüsler ya da alerjenler neden olduysa birkaç tedavi seçeneği bulunur.

Tedavi için Yapılabilecek Genel Şeyler

Ilık bası kullanmanın yan sıra gözyaşlarının yerine geçebilecek suni gözyaşlarından alabilirsiniz. Suni gözyaşı, göz nezlesinin belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca, göz nezlesi geçene kadar lens kullanmamanız da iyi olacaktır.

Göz Nezlesini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Temizliğe dikkat etmeniz göz nezlesini önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Ellerinizle gözlerinize dokunmaktan kaçının ve ellerinizi sık sık yıkayın.

Gözlerinizi ve yüzünüzü silmek için sadece temiz mendiller ve havlular kullanın.

Özellikle göz kalemi ve rimel başta olmak üzere kozmetik ürünlerinizi başkalarıyla paylaşmayın.

Yastık kılıflarını sık sık yıkamak da iyi olacaktır.

Doktorunuz lenslerin göz nezlesine neden olduğunu düşünüyorsa yeni lenslere geçmenizi ya da lensleri dezenfekte etmenizi önerebilir. Ayrıca, lenslerinizi temizlemeniz, daha sık değiştirmeniz veya lens kullanmayı iyileşene kadar tamamen bırakmanız gerekebilir. Gözünüze uymayan lenslerin ve dekoratif lenslerin kullanılmaması göz nezlesi riskini azaltır.

Göz Nezlesinin Yayılmasını Önleyin

Göz nezleniz varsa ailenize ve arkadaşlarınıza bulaşmasını önlemek için ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve onlarla aynı havluyu kullanmayın. Havlularınızı günlük olarak değiştirin.

Enfeksiyon geçtikten sonra kozmetik ürünlerinizi değiştirin ve doktorunuzun lens bakımıyla ilgili tavsiyelerini dikkate alın.

Çocuğunuzda göz nezlesi varsa, göz nezlesini başkalarına bulaştırmaması için tedaviye başladıktan sonra en az 24 saat boyunca okula göndermeyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...