Göz Seğirmesi Neyin Habercisi?

Göz Seğirmesi Neyin Habercisi?

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesi göz kaslarının istem dışı kasılmalarıdır. Genellikle üst göz kapaklarından birinde seğirme hissedilebilir.Tıp dilinde göz seğirmesine ‘miyokimi’ denir.

Yorgunluk veya mevsimsel alerji gibi faktörler göz seğirmesinin ortaya çıkmasında oldukça yaygın sebeplerdir. Bu düzensiz ve tek taraflı kasılmalar bazen birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer ama bazen de günlerce hatta aylarca sürdüğü olur. Bu uzun süren seğirmeler ihmal edilmemelidir, çünkü bu durumda bazı göz hastalıkları söz konusu olabilir.

Göz Seğirmesi Sebepleri

Sağ ve Sol Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

Çoğu kez göz seğirmesinin kaynağı bilinmez ve kendi kendine gelip geçtiği için iyi bir araştırma konusu olabildiği söylenemez. Göz seğirmesini durdurmanın yolu kasılmaya müdahale etmekten geçer. Bunun için de sıcak veya soğuk kompres işe yarayabilir. Göz kompresi, seğirmeye neden olan aktif sinirin yatışmasını sağlayabilir. Göz seğirmesini durdurmak için ayrıca bir de tonik içilmesi önerilir. Tonik alkollü değildir ve soda benzeri bir içecektir.

İçindeki kinin maddesinin göz seğirmenin geçmesinde etkili olabileceği düşünülür.
Göz seğirmesini geçirmek için en etkili yöntem ise elbette göz seğirmesinin nedenini bilmekten geçer. Seğirmenin nedeni stres ise stresi azaltmak, kafein ise kahve içmeye ara vermek gibi tedbirler uygulanabilir. Bu arada uykunuzu alarak gözleri dinlendirmek, gözü yormamak için çaba göstermek de diğer tedbirler olacaktır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...