Granülositoz: Kanınızda Çok Fazla Olması Normal Değil

Granülositoz: Kanınızda Çok Fazla Olması Normal Değil

Granülositler, küçük granül ve parçacıklardan oluşan akyuvar hücreleridir. Bu granüller bağışıklık sisteminin virüslere ve bakterilere karşı savaşmasına yardımcı olmaktan sorumlu olan birçok proteini içerir. Nötrofiller, eozinofiller ve bazofiller granülositlerin üç türüdür. Granülositler kemik iliğinde oluşur ve gelişir. Kemik iliği, kemiklerin çoğunun içinde bulunan süngerimsi dokudur. Kemik iliği, granülositler de dâhil olmak üzere farklı türlerdeki kan hücrelerine dönüşen kök hücreler içerirler. Granülositler, kemik iliğini terk ettiklerinde kan dolaşımına karışarak bağışıklık sisteminden gelen sinyallere cevap verirler. Granülositlerin rolleri iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olan yabancı maddelere saldırmaktır. Granülositlerin sayısında artış olması enfeksiyonlara, bağışıklık sistemi hastalıklarına ve kan hücresi kanserlerine tepki olarak görülür. Anormal derecede yüksek akyuvar hücresi sayısının olması genellikle enfeksiyona ya da hastalığa işaret eder. Granülositoz, yüksek akyuvar hücresi sayısı ile karakterize edilen bir durumdur.

Granülositoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Granülositoz Nedir

Granülositoz, kanda çok fazla granülosit olduğunda görülür. Kronik miyeloid lösemi (KML) ve diğer kemik iliği sorunları ile yakından ilişkili bir hastalıktır.

Endişelenmeli miyim?

Kan dolaşımında granülositlerin varlığı normaldir. Ancak, kanda çok sayıda granülosit olması normal değildir ve genellikle bir sağlık sorununa işaret eder.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Granülositoz yoğunluğunun öğrenilmesi için Hematoloji (Kan Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Granülositoz ve Kronik Miyeloid Lösemi

Granülositoz, kronik miyeloid löseminin temel özelliğidir. Bu hastalık, kemik iliğinde başlayan ve nadir görülen bir kan hücresi kanseridir. Kronik miyeloid lösemi genellikle yaşlı kişilerde yaygın olarak görülse de her yaştan insanı etkileyebilir. Ayrıca, erkekleri kadınlardan daha fazla etkilemektedir. Kanser tedavisi için radyasyon tedavisi gibi tedavilerle radyasyona maruz kalan kişilerde kronik miyeloid löseminin görülme riski daha yüksektir.

Kronik miyeloid lösemide şu belirtiler görülebilir:
Anormal kanama
Sık sık enfeksiyon
Yorgunluk
İştah kaybı
Ten renginde solukluk
Vücudun sol tarafındaki kaburgaların altında ağrı
Uyku sırasında aşırı terleme

Kronik miyeloid lösemi, kemik iliğinde ve kan dolaşımında az gelişmiş granülositlerin birikmesine neden olur. Normalde, kemik iliği olgunlaşmamış kök hücreleri kontrollü bir şekilde üretir. Bu hücreler daha sonra olgunlaşarak alyuvar, akyuvar ve trombosit hücrelerine dönüşür. Kronik miyeloid lösemisi olan kişilerde bu işlem düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Olgunlaşmamış granülositler ve diğer akyuvar hücreleri, gerekli olan diğer kan hücreleriyle dolup taşarak kontrol edilemez bir şekilde çoğalmaya başlar.

Granülositozun Nedenleri

Kan dolaşımında granülositlerin varlığı normaldir. Bu akyuvar hücreleri bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır ve vücudunuzun zararlı bakterilerle virüslerden korunmasını sağlar. Ancak, kanda çok sayıda granülosit olması normal değildir ve genellikle bir sağlık sorununa işaret eder.

Kemik iliğinde bozuklukların olması granülositozun ana nedenlerindendir. Kemik iliği, kemiklerin içinde bulunan sünger benzeri dokudur. Akyuvar hücreleri, alyuvar hücreleri ve trombositleri üreten kök hücreler burada bulunur. akyuvar hücreleri enfeksiyon ve iltihapla mücadele edilmesine yardımcı olur. Alyuvar hücreleri dokulara ve organlara oksijen ve besin taşır. Trombositler ise kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Granülositoza neden olabilecek yaygın görülen kemik iliği bozuklukları:
Akyuvar hücresi kanseri
Vücudun çok fazla alyuvar hücresi üretmesine neden olan polisitemi vera
Vücudun çok fazla trombosit üretmesine neden olan primer trombositemi
Kemik iliğinde yara dokularının çoğalmasına neden olan bir kan kanseri türü olan primer miyelofibrozis
Granülositoz şunlarla birlikte de görülebilir:
Bakteri ya da kan enfeksiyonları
Kan zehirlenmesi
Böbrek yetmezliği
Romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi hastalıkları
Metastatik kanser
İltihabi bağırsak hastalığı
Aşırı fiziksel ya da duygusal stres
Yanmadan kaynaklanan yaralanmalar
Kalp krizi
Sigara kullanılması
Kortikosteroidler gibi bazı ilaçların kullanılması

Granülositozun Teşhis Edilmesi

Bu durum normalde fiziksel muayene ve tam kan sayımı ile teşhis edilir. Tam kan sayımı, kanda bulunan alyuvarların, akyuvarların ve trombositlerin miktarını ölçen testtir. Bu hücrelerin anormal seviyede olması hastalığın olduğuna işaret eder. Granülositoz hastalığınız varsa kanınızda çok fazla granülosit bulunur.

Tam kan sayımında kanınızdan örnek alınması gerekir. Bunun için kolunuzdan kan alınır. Daha sonrasında alınan kan analiz için laboratuvara gönderilir. Kan alınırken küçük bir rahatsızlık yaşanması, kanamanın görülmesi ya da enfeksiyon olasılığı bulunur.

Granülositozun Tedavisi

Granülositoz, başka hastalıkların belirtisidir. Ayrı bir hastalık olarak düşünülmez ve genellikle doğrudan tedavi edilmez. Bunun yerine tedavide granülositoza neden olan duruma odaklanılır. Var olan sağlık sorununun tedavi edilmesi kandaki granülosit sayısının azalmasını sağlar.

Tedaviniz granülositoza neden olan hastalığa bağlı olacaktır.

Bu durum kanserle alakalıysa tedaviniz şu şekilde olabilir:
  • Kemik iliği nakliyle kemik iliğinin alınması ve sağlıklı kök hücrelerle değiştirilmesi gerekebilir. Bu kök hücreler vücudunuzun başka bir yerinden ya da sağlıklı bir donörden alınabilir.
  • Kemoterapi ile vücuttaki kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olan agresif kimyasal ilaçlar kullanılır.
  • Radyasyon tedavisi ile tümörleri küçültmek ve kanserli hücreleri öldürmek için yüksek enerjili radyasyondan faydalanılır.
  • Kronik miyeloid lösemisi olan kişilerde dalağın alınması önerilebilir.

Bazı durumlarda hastalık ilaçlara iyi tepki verirken bazı durumlarda tedavi için kan nakli gerekebilir. Doktorunuz sizin için en etkili tedavi planına karar verecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...