Greyfurt Diyeti Nedir?

Greyfurt Diyeti Nedir?

♦♦Greyfurt diyeti, proteince zengin yemek planlarından oluşan ve her öğünde greyfurt yemeyi ya da greyfurt suyu içmeyi gerektiren bir diyettir. Bu diyetteki esas amaç kilo vermektir ve diyet 12 günden oluşur. Diyetin pek çok farklı türü mevcut olsa da bu diyetlerin çoğunda günlük kalori alımı 1000’den azdır.

♦♦Diyetle ilgili kurallara bakıldığında, yiyeceklerde her türlü baharatın, salata sosunun ve yağın kullanılabileceği görülmektedir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyeceklerle ilgili diyette sınırlandırmalar bulunmamaktadır. Diyete göre, alüminyum tencerelerde hiçbir şey pişirilmemeli ve protein içerikli yiyeceklerle nişastalı yiyecekler dört saat arayla tüketilmelidir. Bu son kural, greyfurt diyetlerinin hepsinde bulunmuyor.

Öğünlerle ilgili bir örnek:

 • Kahvaltı: İki haşlanmış yumurta, iki dilim pastırma, yarım greyfurt veya bir bardak greyfurt suyu
 • Öğle yemeği: Salata (sos kullanabilirsiniz), istediğiniz miktarda istediğiniz bir et türü, yarım greyfurt veya bir bardak greyfurt suyu
 • Akşam yemeği: Tercih edilen bir şekilde pişirilmiş et ürünü, salata veya kırmızı ve yeşil sebzeler, yarım greyfurt veya greyfurt suyu, kahve veya çay
 • Yatmadan önce atıştırmalık: Bir bardak yağsız süt

Diyetin Vaat Ettikleri

Greyfurt diyetinin etkisi, greyfurttaki yağ yakıcı enzimler sayesinde 12 günde 4.5 kilogram olacak şekilde gözlenebilir. Bu diyetle, bunu aç kalmadan ve normal öğünlerde normal yiyecekler yiyerek başarabilirsiniz.

Diyetin Artıları ve Eksileri

♦♦Bu diyetin en büyük artısı sonuçlarıdır. Pek çok kişi çabucak kilo vermeyi, özellikle en iyi fiziksel halleriyle katılmak istedikleri bir etkinlik yaklaşıyorsa oldukça cesaretlendirici bulur. Ayrıca, bu diyet kilo verme maceranıza başlamak için hızlı bir yol olacaktır. 12 günlük greyfurt diyetiniz bittikten sonra kilo vermeye devam etmek için başka bir diyet programı bulmanız gerekir.

♦♦Düşük kalorili olmasının yanı sıra, diyette bulunan greyfurt kilo vermek için akıllıca ve sağlıklı bir seçimdir ve genel olarak bakıldığında da sağlığınıza etkili olacaktır. Greyfurtta bulunan C vitamini bile tek başına bağışıklık sisteminiz için harika bir koruyucu olacaktır.

♦♦Ancak, greyfurtta bulunan sihirli bir şekilde yağ yakan enzimlerin varlığını destekleyen bilimsel çalışmalar bulunmamaktadır. Bu diyetin merkezinde düşük kalori ve düşük karbonhidrat alımı vardır. Bu yüzden, diyette greyfurt kullanmasınız bile hızlı ve geçici bir kilo kaybı yaşayabilirsiniz. 12 günde 4.5 kilo vermek gerçekçi değildir ve kilo kaybı, çok az yağın yanında vücudunuzdan suyun ve kasın gitmesiyle sonuçlanacaktır.

Greyfurt suyu dengeli ve sağlıklı bir diyetin parçası olsa da Gıda ve İlaç Kurumu’na göre greyfurt bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ilaçlar:

 • Atorvastatin (Lipitor), simvastatin (Zocor) ve pravastatin (Pravachol) gibi kolesterolü düşürmek için kullanılan statin ilaçları
 • Tansiyon ilaçlarında bulunan nifedipin
 • Allegra gibi antihistamin ilaçları
 • Buspiron (BuSpar) içeren anksiyete ilaçları
 • Organ nakli reddini önlemek için kullanılan ilaçlar
 • Amiodaron içeren kalp ritmini düzenlemek için kullanılan ilaçlar

♦♦Greyfurt suyu, bu ilaçlarla etkileşime girme eğilimindedir. Örneğin, statin kullanırken greyfurt suyu içmeniz, ilacın daha fazla emilmesini sağlayacaktır. Bu ilaçların kandaki konsantrasyonunun yükselmesi komplikasyon riskini artıracaktır. Bu komplikasyonların arasında böbrek ve karaciğer sorunları bulunmaktadır. Antihistaminler gibi diğer ilaçlardaysa greyfurt suyu ilacın emilimini azaltabilir. Bunun sonucunda ilacın etkisi azalacaktır. Bu ilaçları kullanıyorsanız veya kullandığınız başka ilaçlar varsa doktorunuza greyfurt suyunun kullandığınız ilaçla etkileşime girip girmeyeceğini danışın.

♦♦Bu diyetin bir diğer olumsuz yanı ise kısıtlayıcı olmasıdır. Kısıtlayıcı bir planı 12 gün boyunca sürdürmek mümkün olsa da her gün aynı yiyecekleri yemek, kişinin eninde sonunda planı bırakmasıyla sonlanacaktır.

Multi Yaşam’a Göre

 • Greyfurtla ilgili her türlü yanlış fikrin açığa kavuşturulması gerekmektedir. Küçük çaplı çalışmaların dışında, greyfurtun düşük kalorili ve besleyici olması dışında bol yağ yaktığını gösteren bir kanıt bulunmamaktadır.
 • Yaklaşan bir etkinlik için hızlı bir şekilde zayıflamanız gerekiyorsa o zaman bu diyetten faydalanabilirsiniz. Ancak verdiğiniz kiloları çok hızlı bir şekilde tekrar almanız mümkün. Bu gibi diyetlerde kilo, vücuttan suyun atılmasıyla verilir, yağın yakılmasıyla değil. Greyfurt diyeti, uzun süre sürdürülebilirliği olmayan ve çok da sağlıklı olmayan bir diyettir.
 • Bu gibi diyetleri uzun süre yapmak neredeyse imkânsızdır. Çok fazla yiyecek grubu çıkarıldığından, diyet kendini tekrarlayan bir yapıya sahip olduğundan ve her gün greyfurt yemeyi sevmeyecek pek çok kişi olduğundan diyeti takip etmek mümkün olmayabilir. Ayrıca, çoğu salata sosunun ve etlerin yağ oranı ve kolesterol seviyesi oldukça yüksektir. Bu yüzden, greyfurt diyeti size fayda sağlamak yerine zarar verebilir.
 • Greyfurt iyidir ancak greyfurt diyeti hiç de iyi değildir!

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...