Grip Aşısıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Grip Aşısıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Grip Aşısıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

1 Mevsimsel grip aşısı nedir?

Mevsimsel grip aşısı, sizi mevsimsel gripten korumaya yarayan bir aşıdır. Her yıl Dünya Sağlık Örgütü, Gıda ve İlaç Kurumu, Hastalık Kontrol Merkezi ve diğer sağlık kuruluşları en yaygın görülen grip virüsünü bularak ona karşı yeni bir aşı geliştirerek hastalığa karşı savaşılmasını kolaylaştırırlar.

Mevsimsel grip aşısı, sizi domuz gribine karşı korumaz. Domuz gribi için ayrı bir aşı olmanız gerekir.

2 Neden aşı yaptırmalıyım?

Grip olmak istemiyorsanız aşı olmanız gerekir. Mevsimsel grip, hafife alınacak bir şey değildir. Amerika Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre, geçen yıl içerisinde 200,000 kişi gribin neden olduğu komplikasyonlardan dolayı hastaneye yatmış, bunların 36,000 kadarı ise ölmüştür.

Gıda ve İlaç Kurumu, bu gruba dâhil olan kişilerin aşı yaptırması gerektiğini belirtiyor:

  • Genç çocuklar
  • Yaşlılar
  • Kronik sağlık sorunları olanlar
  • Hamile kadınlar
  • Sağlık uzmanları

3 Grip aşısında iğneyle nazal spreyle uygulamaları arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor?

Grip aşısı iki şekilde yapılabilir; koldan enjeksiyon ile veya nazal spreyle. İğne, öldürülmüş grip virüslerini barındırırken, nazal spreyde ise zayıflatılmış virüsler bulunur. Grip aşısı, 6 aylıktan büyük herkese yapılabilir. Kronik sağlık sorunu yaşayan kişiler, hamile kadınlar ve sağlıklı bireylere uygulanabilir.

Nazal spreyin 2 – 49 yaş aralığında uygulanması uygundur. Hamile kadınlarda ve 2 yaş altında, nefes alma sorunları yaşayan 5 yaş altındaki çocuklarda, astımı olanlarda, diyabeti olanlarda, kalp ve akciğer hastalığı olanlarda ve yumurtaya alerjisi olanlarda nazal spreyin uygulanması tavsiye edilmez.

4 Yan etkileri var mı?

Aşının kendisi sizi grip yapmaz. Aşı olduğunuzda biraz ateşiniz çıkabilir veya genel bir ağrı yaşayabilirsiniz. Aşının yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık ve şişme görülebilir.

Nazal sprey, çocukları ve yetişkinleri farklı şekilde etkiler. Yetişkinlerde burnun akması, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve öksürük görülebilir. Çocuklarda ise bu etkilerin hepsi ya da bazısı görülür. Bunlara ek olaraksa bulantı, öksürme, kusma ve ateş görülebilir.

5 Aşıyı ne zaman yaptırmalıyım?

Grip mevsimi sonbahar ve ilkbahar arasındadır. Bu yüzden, Ekim ile Kasım arası aşı olmak için en uygun zamandır. Aşıyı grip mevsimi başladıktan sonra bile olsanız faydalarını görürsünüz. Bu yüzden bu aralığı kaçırırsanız endişelenmeyin.

6 Grip aşısı yaptırdığımda gribe yakalanmayacağımı garanti altına alabilir miyim?

Hayır. Ama grip aşısı olarak, hasta olma ve hastalığı diğerlerine bulaştırma riskini azaltırsınız.

7 Emziriyorum. Yine de aşı yaptırabilir miyim?

Evet. Grip aşısı size veya bebeğinize zarar vermez.

8 Aşı yaptırmaması gereken birileri var mı?

Daha önce aşıya karşı alerjik reaksiyon geliştirdiyseniz aşı olmamalısınız. Yumurtaya ya da aşının içinde bulunan herhangi bir şeye alerjiniz varsa ya da Guillain-Barresendormu geçirdiyseniz aşı yaptırmamalısınız. Ateşiniz varsa veya yakın zamanda bir hastalık geçirdiyseniz aşıyı ertelemeniz gerekip gerekmediğini doktorunuza danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...