Guillain-Barré Sendromu: Tedavi Edilmez İse…

Guillain-Barré Sendromu: Tedavi Edilmez İse…

Guillain-Barré sendromu bağışıklık sisteminin periferal sinir sisteminizdeki sağlıklı sinir hücrelerine saldırdığı, nadir fakat ciddi bir otoimmün bozukluktur. Bu zayıflık, uyuşukluk ve karıncalanmalara yol açar. Sonunda felce neden olabilir. Bu durumun nedeni bilinmemektedir, ancak tipik olarak mide gribi veya akciğer enfeksiyonu gibi bulaşıcı bir hastalık tarafından tetiklenir. Guillain-Barré, Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü'ne göre 100.000 Amerikalıda sadece 1 kişiyi etkileyen nadir bir durumdur. Sendromun tedavisi yoktur, ancak tedavi semptomlarınızın şiddetini azaltabilir ve hastalığın süresini kısaltabilir. Çok sayıda Guillain-Barré türü vardır, ancak en sık görülen şekli akut inflamatuar demiyelinizan poliradikülonöropatidir (AIDP). Miyelin hasarına yol açar. Diğer tipler arasında kranial sinirleri etkileyen Miller Fisher sendromu bulunur.

Otoimmün Hastalıklar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıklar kısaca vücudun bir nedenden dolayı sağlıklı hücrelerine saldırması durumudur.

Tedavi Edilmediğinde

Guillain-Barré'li herkes yakın gözlem için hastaneye yatırılmalıdır. Semptomlar hızla kötüleşebilir ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Herhangi bir otoimmün hastalık belirtisi sezerseniz mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla temas kurun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Otoimmün hastalıklar tanı ve tedavisi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Guillain-Barré Sendromuna Ne Sebep Olur?

Guillain-Barré’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Bu, bozukluğun, önceki hastalığa uygunsuz bir bağışıklık yanıtı ile tetiklenebileceğini düşündürmektedir.

Guillain-Barré sendromu hastası olan insanlar 3’te 2’si genellikle ishal veya solunum enfeksiyonlarından sonra bu hastalığa yakalanmıştır.

Kampilobakter jejunit enfeksiyonu, Guillain-Barré ile ilişkilendirilmiştir. Kampilobakter, Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık görülen ishal nedenlerinden biridir. Ayrıca Guillain-Barré için en yaygın risk faktörüdür. Kampilobakter genellikle az pişmiş gıdalarda, özellikle kümes hayvanlarında bulunur.

Aşağıdaki enfeksiyonlar Guillain-Barré ile de ilişkilendirilmiştir:
Grip
Herpes virüsünün bir benzeri olan sitomegalovirüs
Epstein-Barr virüsü enfeksiyonu veya mononükleoz
Bakteri benzeri organizmaların neden olduğu atipik bir pnömoni olan mikoplazma pnömonisi
HIV veya AIDS

Guillain-Barré’a herkes yakalanabilir, ancak yaşlı yetişkinler arasında daha yaygındır. Son derece nadir durumlarda, insanlar bir aşılamadan sonraki günler veya haftalar sonra hastalığı geliştirebilirler.

CDC ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) aşıların güvenliğini izlemek, yan etkilerin erken uyarı işaretlerini tespit etmek ve bir aşılama sonrasında gelişen Guillain-Barré vakalarını kaydetmek için sistemler geliştirmiştir. CDC’ye göre araştırmalar Guillain-Barré edinme olasılığınız, aşıdan ziyade gripte daha yüksek olduğunu söylüyor.

Guillain-Barré Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Guillain-Barré sendromunda, bağışıklık sisteminiz periferik sinir sisteminize saldırır. Periferik sinir sisteminizdeki sinirler beyninizi vücudunuzun geri kalanına bağlar ve sinyalleri kaslarınıza iletir. Bu sinirler hasar görürse kaslar beyninizden aldıkları sinyallere cevap veremez.

İlk semptom genellikle ayak parmaklarınız, ayaklarınız ve bacaklarınızda bir karıncalanma hissidir. Karıncalanma kollarınız ve parmaklarınız için yukarı doğru yayılır. Semptomlar çok hızlı ilerleyebilir. Bazı kişilerde hastalık sadece birkaç saat içinde ciddi olabilir.

Guillain-Barré belirtileri şunlardır:
Parmaklarınızda ve ayak parmaklarınızda karıncalanma hissi
Üst bedeninize giden ve zamanla kötüleşen bacaklarınızdaki kas zayıflığı
Sürekli yürümekte zorluk
Gözlerinizi veya yüzünüzü hareket ettirmek, konuşmak, çiğnemek veya yutmakta zorluk
Şiddetli bel ağrısı
Mesane kontrolünün kaybı
Hızlı kalp atışı
Nefes almada zorluk
Felç

Guillain-Barré Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Guillain-Barré’ı ilk başta teşhis etmek zordur. Bunun nedeni semptomların botulizm, menenjit veya ağır metal zehirlenmesi gibi sinir sistemini etkileyen diğer nörolojik bozuklukların veya durumlarınkine çok benzer olmasıdır. Ağır metal zehirlenmesine kurşun, cıva ve arsenik gibi maddeler neden olabilir.

Doktorunuz belirli semptomlar ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Doktorunuza yaşadığınız herhangi bir sıra dışı semptom hakkında ve yakın zamanda veya daha önce geçirilmiş hastalık veya enfeksiyon geçmişinizi anlattığınızdan emin olun.

Tanıyı doğrulamak için aşağıdaki testler kullanılır:

Guillain-Barré Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Şiddetli vakalarda Guillain-Barré’li kişiler tam vücut felci geliştirebilirler. Guillain-Barré’da, eğer felç diyafram veya göğüs kaslarını etkiliyorsa ve doğru soluk almayı engelliyorsa hayatı tehdit edebilir. Guillain-Barré kendi kendini sınırlayan bir otoimmün inflamatuar süreçtir. Yani kendi başına çözülür.

Tedavinin amacı, sinir sisteminiz iyileşirken, bağışıklık krizinin şiddetini azaltmak ve vücudunuzun işlevlerini (örneğin akciğer fonksiyonunu) desteklemek.

Tedaviler şunları içerebilir:

Guillain-Barré Sendromunun Potansiyel Komplikasyonları Nelerdir?

Guillain-Barré sinirlerinizi etkiler. Meydana gelen zayıflık ve felç, vücudunuzun birçok bölümünü etkileyebilir. Komplikasyonlar arasında nefes almanızı sağlayan kaslarda felç veya zayıflığın yayılması olabilir. Bu olursa, nefes almanıza yardımcı olması için, solunum aygıtı adı verilen bir makineye ihtiyacınız olabilir.

Komplikasyonlar şunları da içerebilir:
İyileşmeden sonra kalan zayıflık, uyuşukluk ve garip duyular
Kalp ya da tansiyon sorunları
Ağrı
Yavaş bağırsak veya mesane fonksiyonu
Felç nedeniyle kan pıhtıları ve yatak yaraları

Uzun Vadede Ne Beklenebilir?

Guillain-Barré’ın iyileşme dönemi uzun olabilir, ancak çoğu insan tamamen iyileşir. Genel olarak semptomlar, stabilize edilmeden önce, iki ila dört hafta daha kötüleşecektir. İyileşme birkaç haftadan birkaç yıla kadar sürebilir. Guillain-Barré’li insanlar genellikle 6 ila 12 ayda iyileşirler.

Guillain-Barré etkilenen insanların yaklaşık %80’i 6. aydan itibaren bağımsız yürüyebilir ve %60’ı bir yıl içinde düzenli kas gücüne kavuşabilir. Bazıları için iyileşme daha uzun sürer. Yaklaşık %30’u üç yıl sonra hala bir miktar zayıflık yaşamaktadır.

Guillain-Barré’den etkilenen insanların yaklaşık %3’ü, orijinal olaydan yıllar sonra bile, zayıflık ve karıncalanma gibi semptomlarının yeniden ortaya çıkmasını deneyimlerler. Nadir durumlarda, özellikle tedavi görmüyorsanız, durum yaşamı tehdit edici olabilir.

Daha kötü bir sonuca yol açabilecek faktörler şunlardır:
İhtiyarlık
Şiddetli veya hızla ilerleyen hastalık
Tedavinin gecikmesi, daha fazla sinir hasarı ile sonuçlanabilir
Sizi pnömoniye yatkın hale getiren bir solunum cihazının uzun süreli kullanımı

İmmobilize olmadan kaynaklanan kan pıhtıları ve yatak yaraları azaltılabilir. Kan incelticiler ve kompresyon çorapları pıhtılaşmayı en aza indirebilir. Vücudunuzun sık sık tekrar konumlandırılması doku dökülmesine veya yatak yaralanmasına neden olan vücut basıncını uzatır.

Fiziksel belirtilerinize ek olarak, duygusal zorluklarla da karşılaşabilirsiniz. Sınırlı hareketliliğe ve başkalarına artan bağımlılığa uyum sağlamak zor olabilir. Bir terapistle konuşmayı faydalı bulabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...