Günde 5 Dakika Egzersiz Yaparak Fibromiyalji Ağrılarınızı Hafifletebilirsiniz

Günde 5 Dakika Egzersiz Yaparak Fibromiyalji Ağrılarınızı Hafifletebilirsiniz

Fibromiyalji, aşırı şekilde kas ağrısına ve yorgunluğa sebep olan kalıcı ya da kronik bir hastalıktır.

Fibromiyalji Ve Spor Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji tüm vücutta hissedilen ağrı ve hassasiyet durumudur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Fibromiyaljisi olan ve spor yapmak isteyen kişiler kendilerini gerekenden fazla zorlayarak ağrılarının artmasına neden olur. Bunun sonucunda da hareket etmeyi tamamen bırakırlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Fibromiyalji için Romatoloji bölümüne gidilir ve doktorunuz gerek gördüğünde sizi Fizik Tedavi bölümüne yönlendirecektir.

Fibromiyalji

Fibromiyaljiye, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla rastlanır. Fibromiyaljinin neden ortaya çıktığı bilinmemektedir ama yapılan araştırmalarda, fibromiyalji ağrısına sinir sisteminin hangi kısımlarının etkilediği incelenmektedir.

Fibromiyaljiniz varsa egzersiz yapmanın ağrılarınızı artıracağını düşündüğünüz için bu konuda tereddütlü olsanız da egzersiz yapmak fibromiyaljinin sebep olduğu ağrıları gerçekten de azaltıyor.

Stres, hastalığın belirtilerinin artmasında önemli bir etkendir. Bu stres, kişisel hayatınızdan veya iş hayatınızdan kaynaklanabilir. Spor yapmak çoğu zaman stresi azaltıcı bir etkiye sahip olsa da, bazı durumlarda kötü sonuçlar doğurabilir.

Fibromiyaljiniz varsa ve vücudunuz size durmanızı söylediği halde siz limitlerinizi zorlamak için ya da daha da güçlenmek için kendinizi zorluyorsanız vücudunuz en sonunda pes edebilir ve merdiven bile çıkamaz hale gelebilirsiniz.

Düzgün ve kontrollü bir şekilde egzersiz yapmak sağlıklı olmak için elzemdir. Yaptığınız spor, ağrılarınızı azaltmanıza yardımcı olabilecek ve size uygun bir spor olmalıdır.

Günde sadece 5 dakika kadar vakit ayırarak ağrılarınızı hafifletmeniz mümkün.

Neden Bazı Egzersizler Fibromiyalji Belirtilerini Kötüleştiriyor?

Fibromiyalji hastalığı olan birçok kişi, egzersizin bu hastalıkla birlikte yapılamayacağı ve belirtileri daha da kötüleştirdiği gibi yanlış bir kanıya sahip.

Buradaki sorun egzersiz yapmaktan değil, yaptığınız egzersizin türünden kaynaklanır.

Ağrıyı gidermek için yapılan egzersizlerde önemli olan sıkı bir egzersiz yapmak değildir. Belirtilerinizi hafifletecek ve size uygun egzersizler yapmanız önemlidir.

Fibromiyaljide ağrılarınızı hafifletmek için egzersiz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konuysa, bu egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerektiğidir.

Aşırı efor sarf etmeniz, spordan sonra halsizlik hissetmenize neden olacaktır. Fibromiyaljisi olan kişiler zaten kendilerini yorgun hissettikleri için spordan sonra oluşan yorgunlukla kondisyonlarını artırmak için kendilerini zorlayarak spor yapan sağlıklı insanlar kadar rahat bir şekilde başa çıkamazlar. Fibromiyaljisi olan kişiler vücudun ürettiği kısıtlı enerjinin daha fazlasını kullanacak şekilde spor yaptıkları takdirde sistemleri yıkılır ve kendilerini kamyon çarpmış gibi hissederler.

Bu yüzden, yapılması gereken şey kendinize göre doğru oranda ve düşük yoğunluklu egzersizleri bulmanız ve kendinizi yorgun hissettiğiniz anda durmanız olacaktır.

Yaptığınız egzersizlerin yoğunluğunu artırmak ya da spor sürenizi uzatmak yerine enerji üretiminizi artırmaya çalışırken aynı yoğunluk ve uzunluktaki egzersiz rutininize bağlı kalmaya çalışmalısınız.

Fibromiyaljisi olan kişiler egzersiz yaptıklarında ağrıları azalsa da dört beş gün boyunca egzersiz yapmazlarsa bu ağrılar tekrar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden, egzersizlerin düzenli olarak yapılması ağrı yaşamamanız ve hayat kalitenizi artırmanız için çok önemlidir.

Egzersiz Sonrasında Ağrı Oluşmaması için

Fibromiyaljide egzersiz yapmak söz konusu olduğunda, egzersizlere hafif tempolu olarak başlanıp yoğunluğu çok az artırılarak orta seviyeye gelinmelidir.

5 dakika kadar egzersiz yapmak, ağrılarınızın azalması konusunda size yardımcı olacaktır. Yapabileceğiniz egzersizler arasında suyun içinde basit hareketler, eliptik bisiklet kullanmak ya da hafif bir yoga yer alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu egzersizleri her gün yapmalısınız.

Yürüyemeyecek kadar hastaysanız ılık bir havuz içinde minik hareketler yaparak dışarıda yürüyebilecek hale gelebilirsiniz.

Fibromiyaljisi olan kişilerde ortostatikintolerans vardır. Yani, ayakta durduğunuz zaman kan ayaklarınıza doğru gider ve orada kalır. Bu durumun önüne, daha çok su içerek ve varis çorabı kullanarak geçebilirsiniz. Böyle durumlarda, yatık bisiklet kullanmanız faydalı olabilir.

Yürüyüş ve su içinde yapılan hareketlerin yanı sıra yoga veya Tai Chi egzersiz sonrasında ağrı oluşturmayan egzersiz türleri arasındadır.

Fibromiyalji Hastaları için Öneriler

 • Günlük 15 dakika egzersiz yapabilmeyi hedefleyin.
 • Günlük 5 dakika egzersiz yaparak başlayın ve ağrılarınızı hafifletin.
 • Yorulduğunuz anda egzersizi bitirin.
 • Egzersiz yapmak ağrılarınızı artırıyorsa daha kısa süren ve daha hafif hareketler yapın.
 • Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlarsanız egzersizin süresini ve yoğunluğunu artırmayın.

Egzersiz Yapmanıza Başlamanıza Yardımcı Olacak 7 İpucu

Nasıl forma gireceğinizle ilgili birçok bilgi bulunmaktadır. Fakat ne yazık ki bunlar genellikle sağlıklı insanlar içindir.

Fibromiyaljiniz varsa:

 1. Her zaman vücudunuzu dinleyin ve sadece enerjiniz varken egzersiz yapın. Vücudunuzun yapmak istemediği noktada kendinizi zorlamayın.
 2. Egzersizler arasında mola vererek dinlenin. Egzersizleri gün boyu yapılabilecek şekilde 5 veya 10 dakikalık bölümlere ayırabilirsiniz.
 3. Gün içinde esneme hareketleri yapmanız duruşunuzu ve hareket kabiliyetinizi artıracaktır. Bunun sonucunda günlük işlerinizi yaparken hareket ettiğinizde daha az ağrı yaşayacaksınız.
 4. Antrenman sonrası ağrı yaşamamak için düşük yoğunluklu egzersizlere bağlı kalın.
 5. Kalp hızınızı %60’tan fazla yükseltmeyin. Bu sınırın altında kalmak spor sonrası yorgunluk yaşamamanızı sağlar.
 6. Egzersizi yaparken acı hissetmeye başladığınız anda o hareketi yapmayı bırakın.
 7. Hangi hareketlerin sizin için daha uygun olduğunu deneme yanılma yoluyla bulacaksınız. Bu yüzden yaptığınız egzersizlerle, bu egzersizleri yaparken hissettiklerinizle ve egzersiz sonrasındaki ağrı durumunuzla ilgili notlar tutarak kendinize en uygun egzersiz rutinini oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...