Günde Kaç Adım Atmalısınız?

Günde Kaç Adım Atmalısınız?

Bu sorunun cevabını telefonunuza bakmadan cevaplayamıyorsanız merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Telefonlardaki sağlık uygulamaları sayesinde birçok kişi günde kaç adım attığını tam olarak biliyor olabilir fakat kaç adım attığınızı bilmek yeterli değildir. Attığınız adım sayısının sağlığınız için yeterli olması da gerekmektedir.

Neden 10,000 Adım?

Elinizdeki ürün ne olursa olsun, adım sayan programlarda hedefler genellikle 10,000’e ayarlanmıştır. Peki neden 10,000?

10,000 adım attığınızda yaklaşık 8 kilometre yürümüş olursunuz. Bu kadar çok yürüdüğünüzdeyse yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunları yaşama olasılığınız azalır.

Günlük 10,000 adım atmanız haftalık yapmanız gereken orta şiddetli bir egzersize de denk gelir.

Günde Kaç Adım Atmalısınız?

2011 yılında yapılan bir çalışmada, yetişkinlerin günlük 4000 ile 18000 adım arasında yürüyebildiği ortaya çıkmıştır. Yani, yetişkinler için ortalama 10,000 adım gayet makul bir rakamdır.

Günlük adım sayınızı kıyaslamak istiyorsanız bu bilgilerden faydalanabilirsiniz:

  • Pasif: 5000 adımdan az.
  • Ortalama:7,500 – 9,999 adım arası.
  • Çok aktif: 12,500 adımdan fazla.

Gün içinde atacağınız adım sayısı hedeflerinize bağlı olmalıdır. Ancak bu sayıya ilk başlarda çok takılmamalısınız. Bunun yerine, her gün daha fazla hareket etmeye çalışmanız daha doğru olacaktır. Enerjinizi, gün içindeki hareketlerinizi artırmak için harcayın.

Kilo Vermek için Kaç Adım Atmalısınız?

Amacınız birkaç kilo vermekse, günde en az 10,000 adım atmayı hedeflemelisiniz.

Atmanız gereken tam adım sayısı yaşınıza, cinsiyetinize ve beslenme düzeninize bağlıdır.

Yapılan bir çalışmada, günde en az 15,000 adım atıldığında metabolik sendrom yaşanma riskinin azaldığı ortaya çıkmıştır. Günde 15,000 adım atmak oldukça büyük bir hedef olacağından kilo vermek ve moralinizi düzeltmek için 10,000 adım atabilirsiniz.

Formunuzu Güçlendirmek için Kaç Adım Atmalısınız?

Formunuzu güçlendirmek için günde ortalama kaç adım attığınızı bilmeniz gerekmektedir. Bunun için bir adımsayar alabilir ya da telefonunuza bir uygulama indirebilirsiniz.

Ortalamanızı bulduktan sonra bu sayının 500 ya da 1000 adım fazlasını hedefleyebilirsiniz. Bu hedefe ulaştıktan sonra uyum sağlayabilmek için bir iki hafta boyunca aynı adımı atmalısınız. Sonra yine 500 ya da 1000 adım artırmalı ve bu şekilde 10,000 adıma ulaşmalısınız.

Şu an çok aktif bir hayatınız yoksa ve günde 5000 adımın altında kalıyorsanız her gün 250 veya 500 adım ekleyerek adım sayınızı artırmalısınız. İlk hafta her gün 250 adım daha fazla atmaya çalışın.

Hareketliliğe uyum sağladıktan sonra 10,000 adıma ulaşana kadar her gün 500 adım eklemeyi deneyin. Bu seviyeye geldikten sonra adım sayınızı sabitleyebilirsiniz ya da adım eklemeye devam edebilirsiniz.

Yürürken arada bir koşarak kendinizi zorlayabilirsiniz. Örneğin, her iki dakika yürüdüğünüzde 30 saniye ya da her bir dakika yürüdüğünüzde 15 saniye koşabilirsiniz.

Şu Anki Formunuzu Korumak için Kaç Adım Atmalısınız?

Gün içinde attığınız adım sayısı sizi tatmin ediyorsa, şu anki formunuzu korumak esas amacınız olsun. Fakat bu adım sayısında karar kılmadan önce yeterince hareket ettiğinizden emin olmanız gerekir. Yetişkinlerin hafta içinde en az 150 dakika orta yoğunluklu aerobik egzersiz ya da haftanın en az 5 günü yarımşar saat yürüyüş yapması gerekmektedir.

Egzersiz yaparak geçirdiğiniz vakit de adımlarınızın yerine geçebilir.

Yürümeyi Gününüzün Bir Parçası Haline Getirebilmeniz için İpuçları

Gün içinde atmanız gereken adım sayısını bildiğinize göre artık harekete geçme zamanı. Hayat tarzınıza ve ne kadar vaktiniz olduğuna bağlı olarak yürümeyi gününüzün bir parçası haline getirmenin birçok yolu vardır.

Motivasyonunuzu Nasıl Korursunuz?

Her gün hedeflediğiniz adım sayısına ulaşmak kararlılık ve disiplin ister. Aynı zamanda sağlığınızı önceliğiniz haline getirmeniz de gerekir.

Bunu sürdürmekte güçlük çekiyorsanız motivasyon bulmak yerine kendinizi disipline etmelisiniz. Bunu denediğinizde hedeflerinize daha kısa sürede ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

Aslında motivasyon gelip geçicidir. Bu yüzden, nasıl hissederseniz hissedin bir rutine bağlı kalırsanız motivasyonunuz eksildiğinde bile devam etme disiplininiz olur.

Kendinizi bu konuda motive hissetmenizden bağımsız bir şekilde kendinizi bu işe adadığınızı hatırlatmanız gerekir. Motivasyonsuz bir şekilde de olsa hareket etmeye başladığınız kan akışınız hızlanır ve kendinizi motive olmuş hissedersiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...