Halüsinasyonun Nedenleri Nelerdir?

Halüsinasyonun Nedenleri Nelerdir?

Halüsinasyonlar gerçek gibi görünen fakat beynimizin yaratmış olduğu duyulardır. 5 duyumuzu da etkileyebilirler. Örneğin odada bulunan başka hiç kimsenin duyamadığı bir sesi duyabilir ya da gerçek olmayan bir şeyi duyabilirsiniz. Bu belirtiler mental bir hastalık nedeniyle, ilaçların yan etkisi olarak, fiziksel hastalık olan epilepsi nedeniyle ya da alkolün etkisi olarak ortaya çıkabilir.

Halüsinasyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı davranışlar edinmeniz, Alkol sigaradan uzak durmanız ve yeterince uyumanız iyi gelebilmektedir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Halüsinasyon yaşadığınızı düşündüğünüz anda mümkün olduğunca yalnız kalmayın ve doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Halüsinasyonların nedenine bağlı olarak bir psikiyatrı, nörolojisti ya da pratisyen doktoru görmeniz gerekebilir.

Halüsinasyon Çeşitleri

1 Görsel Halüsinasyon

Görsel halüsinasyonlar gerçek olmayan şeyleri görmenize neden olur. Bu halüsinasyonlar bir nesne, görsel kalıplar, insanlar ya da ışıklar olabilir. Örneğin odda olmayan bir insanı ya da hiç kimsenin görmediği ışıkları görebilirsiniz.

2 Koku Halüsinasyonu

Koku halüsinasyonu koku duyunuzu etkiler. Gerçekte olmayan fakat gece uyurken uyanmanıza neden olan kötü almanıza bir koku ya da kendi vücudunuzun kötü koktuğunu düşünmenize yol açabilir. Bu halüsinasyonlar aynı zamanda hoşunuza giden kokuları da içerebilir.

3 İşitsel Halüsinasyon

İşitsel halüsinasyonlar en yaygın en yaygın çeşitler arasındadır. Bir kişinin sizinle konuştuğunu ya da size belirli bir şeyler söylediğini duyabilirsiniz. Bu ses sinirli, normal ya da cana yakın olabilir. Diğer örnekler ise birisinin çatıda yürüdüğünü duymak ya da sürekli tekrarlayan bir ses duymak olabilir.

4 Dokunsal Halüsinasyonlar

Dokunsal halüsinasyonlar birisinin vücudunuza dokunduğunu ya da herhangi bir hareket hissetmek olabilir. Örneğin cildinizde bir böceğin gezdiğini ya da iç organlarınızın hareket ettiğini hissetmek olabilir. Ayrıca birisinin vücudunuza dokunduğunu da hissedebilirsiniz.

5 Geçici Halüsinasyonlar

Adından da anlaşıldığı gibi geçici halüsinasyonlar kronik değildir. Örneğin bir ilişkiniz yeni bittiğinizde ya da sevdiğiniz birisi vefat ettiğinde bu kişinin sesini duyabilir ya da kısa kesitler olarak görüntüsünü görebilirsiniz. Bu halüsinasyonlar genellikle kaybınıza dair hissettiğiniz acı geçtiği zaman yok olur.

Halüsinasyonların Nedenleri

Ayrıca diğer sorunlar da halüsinasyonlara neden olabilir.

Bu sorunlardan bazıları:

  • AIDS, beyin kanseri ya da böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi ölümcül hastalıklar
  • Yüksek ateş
  • Migren
  • Sosyal izolasyon
  • Hastalık nöbetleri
  • Sağırlık, körlük ya da görüş sorunları
  • Epilepsi

Halüsinasyonlar Nasıl Teşhis Edilir?

Bu algıların gerçek olmadığın anladığınız zaman yapacağınız en iyi şey doktorunuzu aramak olacaktır. Doktorunuz belirtileriniz hakkında sorular soracak ve fiziksel muayene uygulayacaktır. Teşhis için ayrıca kan ya da idrar tahlili ve beyin taraması istenebilir.

Eğer bir kişinin halüsinasyon gördüğünü fark ederseniz o kişiyi yalnız bırakmayın. Halüsinasyonların tetiklediği korku ve paranoya kişinin tehlikeli eylemler ve davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bu kişi ile birlikte kalın ve doktora giderken moral desteği için yanında var. Ayrıca belirtilere ve halüsinasyonların sıklığına dair sorulara cevap vermeniz gerekebilir.

Halüsinasyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...