Ham Testi (Asit Ham Testi) Nedir? Ne Zaman İstenir?

Ham Testi (Asit Ham Testi) Nedir? Ne Zaman İstenir?

Ham testi çok sık yapılan bir test değildir. Yeni geliştirilen akışlı hücre ölçümü adı verilen test, Ham testinin yerini almaya başlıyor.

Ham Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ham Testi Nedir?

Ham testi, doktorunuzun vücudunuzdaki alyuvarların durumunu tespit etmek için kullandığı bir testtir.

Ne İçin Yapılır?

Bu test, doğuştan gelen kanla alakalı bozuklukların anlaşılması için kullanılır. Kan örneğiniz, kan hücrelerinizin hassasiyetini ölçmek için asitli bir solüsyona batırılır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Ham Testinin Amacı Nedir?

Kanınızın bir damlasında milyonlarca alyuvar hücresi bulunur. Bu alyuvarlar, düzenli olarak kan dolaşım sisteminizde gezerek organlarınıza ve dokularınıza oksijen taşıyıp, atıkları götürürler. Sağlıklı alyuvarlar, organlarınızın düzgün işleyebilmesi için hayati önem taşırlar. Kırmızı renkleri, hemoglobin denilen bir kimyasaldan gelir. Bu protein demir ve oksijen taşır. Alyuvarlarınız her 120 günde bir ölürler. Bu yüzden kemik ilikleriniz sürekli olarak yenilerini üretir.

Doktorunuz bu testi paroksismalnoktürnalhemoglobinürinin ya da konjenitaldiseritropoetik aneminin teşhisi için kullanabilir. Bu iki hastalık da kanla alakalıdır.

Ham Testine Nasıl Hazırlanmalısınız?

Bu test için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Kan inceltici kullanıyorsanız doktorunuzu bu durumdan haberdar edin. Doktorunuz bazı ilaçları bir müddet kullanmamanızı isteyebilir.

Ham Testi Sırasında Ne Yapılır?

Bu test için kan örneği vermeniz gerekir. Testin aşamaları:

  1. Sağlık uzmanı kanın alınacağı yeri temizler.
  2. İğne damarınıza sokularak, damarınızdan gelen kan tüpe alınır.
  3. Yeterli miktarda kan çekildiğinde iğne çıkarılır ve iğne yapılan yer bandajlanır.
  4. Alınan kan analiz yapılmak üzere laboratuvara gönderilir.

Sonuçlar Ne Anlama Gelir?

1 Normal Sonuçlar

Alyuvarlarınız, asit solüsyonunun içinde bozulmazlarsa sonuçlarınız normal demektir. Normal sonuçlar, olumsuz okuma gösterecektir.

2 Anormal Sonuçlar

Anormal sonuçlara sebep olacak iki durum vardır:

Ham Testinin Riskleri Nelerdir?

Her kan testinde olduğu gibi, bu testte de iğnenin yapıldığı yerde ufak bir morluk oluşma riski vardır. Nadir durumlarda, kan alındıktan sonra damarda şişme gözlenebilir. Bu durum gerçekleşirse, her gün şişen damarın üstüne ılık bası uygulayın. Kanamayla ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da kan inceltici kullanıyorsanız kanamanın durmaması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Konjenital Diseritropoetik Aneminin ve Paroksismal Noktürnal Hemoglobinürinin Tedavileri

Kan nakli, konjenitaldiseritropoetik aneminin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Vücudunuzda biriken demiri ortadan kaldırmak için de ilaç kullanmanız gerekmektedir. Nadir durumlardaysa, kemik iliği nakli gerekebilir. Henüz bu hastalık için etkili bir gen terapisi bulunmamıştır.

Paroksismalnoktürnalhemoglobinürinin tedavisi demir ve folik asit takviyesi kullanmaktır. Doktorunuz steroid kullanmanızı da isteyebilir. Paroksismalnoktürnal hemoglobin, kanı incelterek kan damarlarında pıhtı oluşumunu engelleyen kan incelticilerle de tedavi edilebilir. Nadir rastlanan durumlardaysa ilik nakli yapılabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...