Hamile Kalmak Ne Kadar Zaman Alır?

Hamile Kalmak Ne Kadar Zaman Alır?

Bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz zaman bunun erkenden gerçekleşmesini beklemek normaldir. Muhtemelen çok kolay bir şekilde hamile kalan birisini tanıdınız ve kendinizin de kolaylıkla hamile kalacağınızı düşündünüz. Belki erkenden hamile kalabilirsiniz belki de kalamazsınız.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Endişe etmemeniz için neyin normal olduğunu bilmeniz gerek. Böylece ortada sorun yokken endişelenmiş olmazsınız.

Kısırlık

Kısırlık, doktorlar tarafından 35 yaşın altında olan, 12 aylık bir süre boyunca korunmasız seks yapmasına rağmen hamile kalamayanlar için konulabilecek bir teşhistir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Endişeleriniz için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidebilirsiniz.

Hamile Kalmak Ne Kadar Zaman Alır?

Çiftlerin %90’ı 12-18 aylık deneme süresinde hamile kalmayı başarmaktadır.
Eğer düzenli olarak adet oluyorsanız büyük ihtimalle normal olarak yumurtluyorsunuzdur. Bilmeniz gereken şey adet dönemleriniz arasında en doğurgan olduğunuz dönem adetlerin ortasıdır. Ne zaman yumurtladığınızı öğrenmek için reçetesiz doğurganlık kiti alabilirsiniz. Kayganlaştırıcı kullanmamalısınız ve genel bir bilgi de seksin ardından hemen ayağa kalkmamalısınız.

Çiftlerin yaklaşık olarak %25’i denemenin ilk ayında hamile kalmayı başarmaktadır. Yaklaşık %50 ise 6 ayda bunu başarmaktadır. 1 yılın sonunda ise çiftlerin %80-90’ı hamile kalmaktadır. Bu süre boyunca başaramayan çiftlerin bir kısmının hala yardım olmadan hamile kalma ihtimali vardır ancak çoğunluğunun böyle bir ihtimali yoktur.

Amerikalı çiftlerin yaklaşık olarak %10-15’i, tanımına göre, kısırdır. Kısırlık değerlendirmesi genellikle bir yıl tamamlanmadan yapılmamaktadır. Bunun nedeni ise bireylerin büyük çoğunluğunun o zamana kadar hamile kalacak olmasıdır. Kısırlık değerlendirmeleri bazı kişiler için utanç verici, rahatsız edici ve pahalı olabilir. Eğer kısırlık değerlendirmesine çok erken başlanırsa bu durum ihtiyacı olmayan kişilerin test edilmesine yol açacaktır. Kadın 35 yaşından büyük ise kısırlık değerlendirmesi ilk 6 ayın sonunda yapılmalıdır.

Hamileliği tamamen planlayamayacağınızı unutmayın.
Yine de bu durum sizin yumurtlamanıza engel olacak bilinen herhangi bir medikal sorununuz olmaması, seks sırasında doğurgan olmanız ve partnerinizin de sperm üretme konusunda bir medikal sorununun olmaması durumuna göre değerlendirilir.

Geçmişinde bir partneriyle ya da kendisinin medikal bir sorunu nedeniyle kısırlık şüphesi olan kişilerin daha erken test edilmesi gerekmektedir. Kadınların yumurtlamadığında şüphelenilmesini gerektiren durumlar, düzenli dönemlerinin olmaması, hormonsal sorunların olması, kanser ya da kanser geçmişinin olması ve kanser tedavisi almasıdır. Kanser tedavisi alan erkekler de kısır olabilir. Kabakulak hastalığı da bir erkeğin baba olmasına engel olabilir.

Eğer siz ve partneriniz, sizin bilginiz olduğu kadarıyla, sağlıklı iseniz, 35 yaşın altındaysanız ve adet dönemlerinin ortasında seks yapıyorsanız hamile kalmak için kendinize bir hayli fazla sayıda ay vermelisiniz.

Hamileliği tamamen planlayamayacağınızı unutmayın. Bazı durumlarda hamile kalmanız 6 ay ya da daha uzun sürebilse de bazen de ilk denemenizde hamile kalabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...