Hamilelik Enfeksiyonları: Hepatit E

Hamilelik Enfeksiyonları: Hepatit E

Hepatit E genellikle dışkı-oral yoluyla bulaşır. İlk olarak enfeksiyonu kapan kişinin dışkısında görülür ve daha sonra su ya da yiyecekler yoluyla mideye girer. Bu nedenle epidemiyolojisi Hepatit A ile benzerdir. Hepatit E nadir olmasına rağmen gelişmekte olan ülkelerde yaygındır. Rapor edilen Hepatit E vakaları sadece hastalığın yaygın olduğu yerleri ziyaret eden kişilerden gelmiştir.

Hepatit E Enfeksiyonunun Belirtileri Ve Sonuçları

Hepatit E’nin 2 ile 9 hafta arasında değişen kuluçka süresi vardır ama ortalama süresi 45 gündür. Bunun anlamı enfeksiyon kapan kişi bu süre içerisinde belirtileri göstermeyecektir. Bunun ardından ortaya çıkan belirtiler diğer Hepatit enfeksiyonları ile aynıdır. Hepatit A’da olduğu gibi Hepatit E’de de uzun süreli sorunlar olmadan iyileşme sağlanmaktadır ve hepatit E’ye karşı ömür boyu bağışıklık kazanılmaktadır.

Genel olarak Hepatit E kronik taşıyıcı durumuna neden olmaz. Genellikle anneden bebeğine bulaşmaz. Ancak bu durumun nadir istisnaları bulunmaktadır. Ciddi enfeksiyon durumlarında yeni doğan bebeklerde ölümler olduğu rapor edilmiştir.

Gelişmekte olan ülkelerde Hepatit E nedeniyle annenin ölüm oranı yüksektir. Yaklaşık olarak %10-20 aralığındadır. Aşırı yoksulluk, medikal sorunların olması, yetersiz beslenme ve yetersiz doğum öncesi bakımı yetersiz anne ölümü öngörüsünün başlıca nedenleridir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...