Hamilelik: Fetal İzlemenin Riskleri

Hamilelik: Fetal İzlemenin Riskleri

Bebeğinizin kalp atış hızını ve kalbinin ritmini ölçmek için doktorunuz fetal kalp takibi yapacaktır. Doktorlar genellikle doğumhanede de fetal kalp izlemesi yaparlar. Doktorunuzun doğum sırasında bebeğinizin kalp atış hızını izlemesi kritik öneme sahiptir. Bebeğinizin kalp atışlarının zamanlaması, bebeğinizin sıkıntı içinde olup olmadığı veya fiziksel risk altında olduğunu gösterebilir.

Hamilelik: Fetal İzlemenin Riskleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Doğum öncesinde ve doğum sırasında bebeğinizin durumunu kontrol etmek için doktorunuz fetal kalp izlemesi yapacaktır.

Ne Yapmalıyım?

Fetal izlemenin belirli durumlarda kullanılması önemlidir ancak bu yöntem bazı riskler içerir. Bu riskleri doktorunuzla konuşmalı ve bu yöntemin sizin ve bebeğiniz için en iyisi olup olmadığına karar vermelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Fetal İzleme

Doktorlar ayrıca şu testler sırasında da fetal izlemeyi kullanabilir:

  • Bebeğin kalp atış hızının hareket edildikçe nasıl değiştiğini gösteren stres testi
  • Stres testi ve ultrasonun bir arada kullanıldığı biyofiziksel profil
  • Bebeğin kalp atış hızını, annenin kasılma oranıyla karşılaştıran bir kasılma stres testi

Fetal İzlemenin Türleri

Doktorlar dış veya iç fetal izlemeyi kullanabilirler:

1 Dış Fetal İzleme

Dış fetal izleme, tokodinamometre adı verilen bir cihazın midenizin etrafına sarılmasıyla yapılır. Tokodinamometre, bebeğinizin kalp atış hızını ölçmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Bu fetal izleme yönteminde vücuda herhangi bir kesik atılmaz ve komplikasyonlarla bir ilişkisi yoktur.

2 İç Fetal İzleme

İç fetal izleme, servikal açıklık aracılığıyla dönüştürücünün bebeğin kafatasına yerleştirilmesiyle yapılır. Dönüştürücü, tele bağlı küçük bir nesnedir. Tel, bebeğinizin kalp atış hızını gösteren bir monitöre bağlanır. Rahiminizdeki basıncı değerlendirirken doktorunuz iç fetal izleme yapabilir. Bunun yapılması, bebeğinizin kalp atış hızının izlenmesini ve kasılmaların karşılaştırılmasını sağlar. Ancak, bu tür bir gözlem sadece suyunuz geldiğinde veya açılma olduğunda yapılabilir. Bu iki olay gerçekleşmemişse, doktorunuz içten fetal izleme yapamaz.

İç fetal izleme genellikle dış fetal izlemeden daha doğru sonuçlar verir. Dış fetal izleme sırasında, kalp atış hızıyla ilgili değerlerin doğruluğu, doktorunuzun tokodinamometreyi nereye yerleştirdiğine bağlı olarak değişebilir. Cihaz, kolayca çalışabilme yeteneğini de etkileyerek kolayca yerinden çıkabilir. Diğer zamanlarda dış izleme iyi bir sinyal almaz ve doktorunuzun bebeğinizin kalp atış hızını gerçekten okuyabilmesinin tek yolu iç fetal izleme yöntemidir. Bu nedenlerle, doktorunuz bebeğinizin kalp hızını belirlemek için dış fetal izleme yerine iç fetal izlemeyi tercih edebilir.

Hamilelik ve Doğum Sırasında Fetal İzlemenin Riskleri

Doktorunuz şu durumlardan herhangi biri olursa hamilelik veya doğum sırasında fetal izleme yapabilir:
Anemiyseniz
Kalp hastalığı, diyabet veya hipertiroidizm öykünüz varsa
Oligoamniyozunuz varsa
Obezseniz
Çoklu hamilelik geçiriyorsanız
37 haftadan önce doğum sancısı başladıysa
42 hafta sonra doğum sancısı başladıysa
Bebeğiniz, önce ayak veya kalçanın gelmesi anlamına gelen ters doğum pozisyonundaysa
Fetal izleme genellikle bebeğe zarar vermez, ancak bu yöntemin bazı riskleri vardır. Fetal izlemeyi kullanmadan önce bu risklerin göz önünde bulundurulması önemlidir.

Fetal izlemenin riskleri:

Fetal İzlemede Alternatifler

İç fetal izleme ile ilgili riskler düşük riskli hamileliklerde yararlardan daha ağır basıyor. Bu yöntem, hamilelik için sağlıklı olduğu ve komplikasyon riskinin olmadığı bir yöntemdir. Düşük risk barındıran hamileliklerde oskültasyon olarak adlandırılan yöntem iç fetal izlemeye bir alternatiftir. Bu yöntem sırasında, bebeğin kalp atışını değerlendirmek için stetoskop benzeri özel bir alet kullanılır.

Bazı vakalarda fetal izleme, komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, fetal izleme yapılan kadınlarda yeni doğan bebeklerde görülen nöbetlerin, fetal izleme yapılmayan kadınlara göre daha az olduğunu göstermiştir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...